Jak będzie wyglądała praca abp. Rysia w diecezji kaliskiej? Zapytaliśmy rzecznika archidiecezji

0
Po tym jak papież Franciszek ogłosił, że abp Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki został administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej, portal wlkp24.info skontaktował się z rzecznikiem prasowym Archidiecezji Łódzkiej, który wyjaśnił, jak będą wyglądać kolejne kroki w związku z decyzją Ojca Świętego i co w praktyce może oznaczać ten krok.

Abp Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki został przedstawicielem Ojca Świętego w diecezji kaliskiej. Z komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce nie wynika jednak nic więcej ponad to, że papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim sede plena, co w praktyce oznacza, że będzie pełnił nowy zakres obowiązków tymczasowo.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Papież Franciszek podjął decyzję. Arcybiskup będzie zarządzał kaliską kurią

Pytanie zatem, o jakich obowiązkach mowa. Portal wlkp24.info zapytał o to ks. Pawła Kłysa, rzecznika prasowego Archidiecezji Łódzkiej: – W najbliższym czasie ksiądz arcybiskup uda się do księdza arcybiskupa nuncjusza celem rozmowy związanej z diecezją kaliską. Jak wiemy administrator apostolski jest mianowany przez Ojca Świętego w sytuacji, kiedy biskup danej diecezji jest przeszkodzony w kierowaniu daną diecezją.

Jeśli chodzi o przeszkodę, która miała być argumentem przemawiającym za decyzją papieża, tutaj nie ma jasności. Rzecznik nie podaje konkretnej przyczyny. – To jest w zakresie wiadomości, które należą do Stolicy Apostolskiej i księdza nuncjusza danej diecezji – dodaje. Zapytaliśmy więc, czy decyzja papieża Franciszka może mieć związek z dokumentami, które Prymas Polski abp Wojciech Polak wysłał do Watykanu po premierze drugiego filmu braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”, w którym biskup kaliski Edward Janiak został przedstawiony jako osoba, która miała wiedzieć o pedofilii, której miał się dopuścić ks. Arkadiusz H., ale – jak można było wnioskować – nie zrobił wystarczająco dużo, aby tę sprawę wyjaśnić. – Trudno mi się wypowiedzieć na ten temat z uwagi na to, że nie znam tych dokumentów, a Nuncjatura Apostolska nie podała do wiadomości powodów, dla których Ojciec Święty mianował swojego administratora – tłumaczy ks. Paweł Kłys.

Warto mieć na wadze, że biskupem diecezjalnym nadal pozostaje biskup kaliski Edward Janiak. Prawdopodobnie po rozmowie abp. Grzegorza Rysia z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce zapadnie decyzja dotycząca zakresu obowiązków i charakteru działań, jakie podejmie względem kaliskiej diecezji powołany przez papieża administrator.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick