Żłobki dla maluchów, by rodzice mogli się rozwijać

1
Narodziny dziecka to przełomowy moment w życiu każdego człowieka. Życie z dnia na dzień staje na głowie, ale nadal trzeba pracować, by zapewnić byt rodzinie. Małego dziecka nie można jednak pozostawić samego. Dlatego tak ważny jest dostęp do opieki w żłobkach, a dzięki Funduszom Europejskim w regionie otwierają się nowe placówki.

Jak we Wieleniu w północnej części Wielkopolski. Jeszcze do niedawna w ogóle nie było tu żłobka, a to oznaczało problemy dla mieszkańców. Rodzice musieli zatrudniać nianie lub namawiać dziadków, by zaopiekowali się wnukami. Część rezygnowała także z dalszej pracy i rozwoju osobistego kosztem zapewnienia opieki nad własnym dzieckiem.

To zmieniło się dzięki Funduszom Europejskim – budowa nowoczesnego żłobka we Wieleniu została dofinansowana kwotą 1,6 mln złotych. Powstał on w bezpośrednim sąsiedztwie lokalnego przedszkola i zapewnia opiekę dla 32 dzieci z okolicy. W środku znajdują się dwie duże sale dla dzieci, przestronny korytarz, kuchnia i zaplecze dla pracowników. Wszystko to bardzo się opłaca, bo rodzice dzięki wsparciu z Unii płacą jedynie 7 złotych dziennie za opiekę nad dzieckiem.

Na szczęście takich inwestycji jest więcej. Wszystko po to, by przywrócić młodych rodziców na rynek pracy i zapewnić im upragnioną opiekę nad dzieckiem. To pozwala rozwijać się zawodowo i świetnie łączyć życie prywatne z pracą. Na wsparcie aktywności zawodowej osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi z Funduszy Europejskich przeznaczono już ponad 44 mln zł. Znaczenie działań w zakresie zapewnienia dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3 szczególnie podkreślono w Strategii Europa 2020.

Z kolei Samorząd Województwa Wielkopolskiego z puli unijnej na ten cel łącznie przeznaczył już 144 mln złotych. Wszystko po to, by docelowo w regionie stworzyć 5000 miejsc w żłobkach dla najmłodszych, bo zdaniem ekspertów dostęp do opieki w żłobkach to nie powinien być luksus, ale standard. Niedobór miejsc w żłobkach powoduje niesamowitą presję i ogromny stres. Bardzo trudno wymyślić rodzicowi dobry plan na to, żeby móc pracować. To aktywność, która jest bardzo podstawowa i niezbędna, a o której wykonywanie musimy w tym przypadku powalczyć – zauważa psycholog Natasza Chmielewska-Mazurek.

Więcej na temat przywracania rodziców na rynek pracy oraz opieki nad dziećmi z Funduszami Europejskimi w tle, w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 35).

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick