“Zielone” inwestycje idą pełną parą [ZDJĘCIA]

1
fb.com/zielonyjarocin
Inteligentne lampy i monitoring w jarocińskim parku oraz nowe nasadzenia w krotoszyńskim. Temperatury oscylujące w okolicach zera nie odstraszają pracowników firm zajmujących się rewitalizacją zielonych przestrzeni w naszym regionie.

Od kilku lat trwa rewitalizacja parku w Jarocinie. Prace odbywają się etapami. Najpierw wyburzono legendarny amfiteatr, później wycięto krzaki i chore drzewa, by odzyskać historyczne osie widokowe, a następnie przeprowadzono oczyszczanie stawów, które trwało kilka tygodni. Ostatnio oddano wyremontowaną ulicę Zamkową, będącą jednym z wejść do parku.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Kilka dni temu zakończył się montaż pierwszych lamp, które mają rozświetlić aleje i poprawić bezpieczeństwo. Dotychczasowe – jak podkreślają przedstawiciele miasta – było bardzo kosztowne w eksploatacji. Nowe oświetlenie ma być inteligentne. Oznacza to, że każda lampa będzie mogła być oddzielnie zaprogramowana. – Dzięki temu możliwe będzie regulowanie natężenia światła lub jego całkowite wyłączanie w godzinach nocnych, zwłaszcza przy mniej uczęszczanych alejach przy jednoczesnym pozostawieniu dobrze oświetlonych głównych szlaków komunikacyjnych. W parku będzie czterokrotnie więcej lamp niż dotychczas, ale koszty oświetlenia, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, mają być niższe – zapowiadają władze Jarocina.

W najbliższych dniach oświetlona zostanie cała aleja łącząca ulice Św. Ducha z Kasztanową. Zamontowane zostały też pierwsze kamery monitoringu. “W kolejnych tygodniach będzie uruchamiane oświetlenie alejek przy stawie, za pałacem, a także między ulicą Kasztanową a przedszkolem “Marcinek” i szkołą nr 5. Do połowy przyszłego roku oświetlona zostanie część leśna parku – przy boiskach treningowych. Podświetlone będą też niektóre drzewa” – czytamy na fanpage’u Zielony Jarocin, na którym można śledzić postępy rewitalizacji.

Nie tylko Jarocin zdecydował się na inwestycje w parku. Z podobną inicjatywą wyszli przedstawiciele Krotoszyna, gdzie zakończyła się właśnie rewaloryzacja przyrodnicza zabytkowego parku przy ul. Wojska Polskiego. “Posadzono drzewa liściaste i iglaste, krzewy liściaste i iglaste, drzewa liściaste i iglaste przeznaczone na żywopłot oraz rośliny wieloletnie z przeznaczeniem na runo parkowe. Ponadto wykonano palikowanie i pielęgnację drzew, wycinkę posuszu z koron drzew, podlewanie roślin, przygotowanie podłoża pod nasadzenia, wyłożenie podłoża geowłókniną oraz zrębkami” – informują urzędnicy.

“Zielona” inwestycja kosztowała ponad 346 tys. zł i została dofinansowana w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu z 40-procentowym umorzeniem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick