Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Od kilku lat trwa rewitalizacja parku w Jarocinie. Prace odbywają się etapami. Najpierw wyburzono legendarny amfiteatr, później wycięto krzaki i chore drzewa, by odzyskać historyczne osie widokowe, a następnie przeprowadzono oczyszczanie stawów, które trwało kilka tygodni. Ostatnio oddano wyremontowaną ulicę Zamkową, będącą jednym z wejść do parku.
>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<
Kilka dni temu zakończył się montaż pierwszych lamp, które mają rozświetlić aleje i poprawić bezpieczeństwo. Dotychczasowe – jak podkreślają przedstawiciele miasta – było bardzo kosztowne w eksploatacji. Nowe oświetlenie ma być inteligentne. Oznacza to, że każda lampa będzie mogła być oddzielnie zaprogramowana. – Dzięki temu możliwe będzie regulowanie natężenia światła lub jego całkowite wyłączanie w godzinach nocnych, zwłaszcza przy mniej uczęszczanych alejach przy jednoczesnym pozostawieniu dobrze oświetlonych głównych szlaków komunikacyjnych. W parku będzie czterokrotnie więcej lamp niż dotychczas, ale koszty oświetlenia, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, mają być niższe – zapowiadają władze Jarocina.
W najbliższych dniach oświetlona zostanie cała aleja łącząca ulice Św. Ducha z Kasztanową. Zamontowane zostały też pierwsze kamery monitoringu. „W kolejnych tygodniach będzie uruchamiane oświetlenie alejek przy stawie, za pałacem, a także między ulicą Kasztanową a przedszkolem „Marcinek” i szkołą nr 5. Do połowy przyszłego roku oświetlona zostanie część leśna parku – przy boiskach treningowych. Podświetlone będą też niektóre drzewa” – czytamy na fanpage’u Zielony Jarocin, na którym można śledzić postępy rewitalizacji.
Nie tylko Jarocin zdecydował się na inwestycje w parku. Z podobną inicjatywą wyszli przedstawiciele Krotoszyna, gdzie zakończyła się właśnie rewaloryzacja przyrodnicza zabytkowego parku przy ul. Wojska Polskiego. „Posadzono drzewa liściaste i iglaste, krzewy liściaste i iglaste, drzewa liściaste i iglaste przeznaczone na żywopłot oraz rośliny wieloletnie z przeznaczeniem na runo parkowe. Ponadto wykonano palikowanie i pielęgnację drzew, wycinkę posuszu z koron drzew, podlewanie roślin, przygotowanie podłoża pod nasadzenia, wyłożenie podłoża geowłókniną oraz zrębkami” – informują urzędnicy.
„Zielona” inwestycja kosztowała ponad 346 tys. zł i została dofinansowana w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu z 40-procentowym umorzeniem.
poniedziałek, 17 grudnia, 2018
Ciekawe czy przy -5 będą robić to łamie wszystkie zasady robót ziemnych