DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zieleń zamiast "betonowej dżungli" - trwa rewitalizacja jarocińskiego śródmieścia

Rewitalizacja Jarocina rozpoczęła się od prac podziemnych, czyli przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w centrum miasta. Teraz czas na kolejny etap prac, czyli przemiana tego, co jest dla mieszkańca widoczne gołym okiem. Powstaną deptaki, wprowadzone zostaną nowe nasadzenia z rozwiązaniami, które pomogą zachować  zieleń dla następnych pokoleń. Pojawią się elementy małej architektury. Spacerując w centrum, będzie można usiąść na nowych ławkach i odpocząć. Rowerzyści dojadą tu bezpiecznymi ścieżkami i nie będą się musieli martwić, gdzie zostawić rower. – Wbrew temu, co głoszą niektórzy – Jarocin nie stanie się betonową pustynią. Wręcz przeciwnie – nasza rewitalizacja zakończy się rozkwitem pięknej, nowej zieleni miejskiej. Na jarocińskiej starówce tylu kwiatów do tej pory nie było. Nigdy wcześniej w Jarocinie nie były sadzone tak duże i okazałe drzewa, jak te, które zaplanowaliśmy w ramach rewitalizacji. Nowoczesne systemy do sadzenia drzew sprawią, że będą one mogły dobrze się rozwijać, nie uszkadzając przy tym infrastruktury – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Po zakończonej rewitalizacji pojawi się 156 drzew, ponad 18 tys. krzewów, ponad 13 tys. bylin i blisko 6,5 tys. roślin cebulkowych. – Do tej pory zabetonowane przestrzenie, staną się kwaterami zieleni, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia biologicznie czynna. Woda opadowa nie będzie spływała do studzienek, tylko do rabat z roślinnością, co wpłynie pozytywnie na mikroklimat – tłumaczy Marzena Jeleniewska – Jankowska, kierownik referatu zieleni miejskiej w Urzędzie Miejskim w Jarocinie.

Rewitalizacja śródmieścia Jarocina to największa inwestycja w historii miasta. Docelowo ma zmienić się wygląd miasta, ma powstać nowy układ komunikacyjny, a rynek ma zyskać kolejne funkcje. Koniec realizacji tego olbrzymiego projektu wyznaczono na 2022 rok.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • J
    Jagoda

    wtorek, 6 kwietnia, 2021

    „nasza rewitalizacja zakończy się rozkwitem pięknej, nowej zieleni miejskiej.”
    A starą piękną zieleń się wytnie? :/

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz