Zgnilec amerykański zabija pszczoły! PIW wydaje komunikat

2
Zgnilec amerykański znów zaatakował pszczoły na terenie południowej Wielkopolski. Tym razem chorobą objął pasieki na terenie części powiatu ostrowskiego.

Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał komunikat w tej sprawie:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że na terenie gminy Ostrów Wielkopolski wykryto ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Na chorobę tę chorują tylko pszczoły i nie jest ona groźna dla ludzi. W związku z wystąpieniem ogniska choroby został wyznaczony obszar zapowietrzony w promieniu 6 km od ogniska. Obszar ten został oznaczony tablicami informacyjnymi ,,UWAGA ZGNILEC AMERKAŃSKI PSZCZÓŁ „OBSZAR ZAPOWIETRZONY’’. Wszystkie restrykcje weterynaryjne dotyczą tylko właścicieli pasiek w wyznaczonym obszarze. Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że spożywanie miodu nie jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim

Dariusz Hyhs

Zgnilec amerykański pojawił się już w w zeszłym roku w Przedborowie, na terenie powiatu ostrzeszowskiego.

CZYTAJ: Zgnilec amerykański na terenie powiatu ostrzeszowskiego. Czy zagraża ludziom?

Zgnilec amerykański to groźna choroba pszczół, która atakuje larwy tych owadów. Jednym z objawów choroby i sposobem na jej rozpoznanie jest fakt, że masa zamarłego czerwiu jest brunatnożółta, daje się wyciągać w długie nitki i wydziela zapach kleju stolarskiego. Okres wylęgania się choroby wynosi 45 dni. Choroba jest trudna do wyleczenia i powoduje duże straty w pasiekach. Jedyną radykalną metodą ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby jest likwidacja chorych, słabych rodzin przez spalenie wszystkiego oprócz ula. Porażona silna rodzina ma szansę być wyleczona.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick