Zginął policjant na służbie. Do dziś pamiętają jego oddanie

5
Był 1 września 1934 roku Jan Stachelski, posterunkowy z komendy policji wyszedł rano na służę i już z niej nie powrócił. Zginął od rewolwerowej kuli wystrzelonej przez bandytę. - Został zabity w obronie mienia współobywateli – napisano na jego nagrobku, który po renowacji został odsłonięty m.in. przez zastępce Wojewódzkiego Komendanta Policji w Poznaniu insp. Romana Kustere oraz Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie mł.insp. Piotra Wilkowskiego na cmentarzu w Nowych Skalmierzycach. Jak się okazuje takich grobów poległych policjantów na służbie w całej Wielkopolsce jest jeszcze wiele.

Odnalezieniem grobu Jana Stachelskiego zajęło się Świętokrzyskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.”, które od 18 lat zrzesza rodziny policjantów okresu II Rzeczypospolitej

Jan Stachelski zginął 1 września 1934 roku. Był posterunkowym w Nowych Skalmierzycach, został zastrzelony po zaciętej walce z bandytami. Komenda główna za pomoc w odnalezieniu sprawców wyznaczyła nagrodę w wysokości ówczesnego tysiąca złotych. Stachelski w chwili śmierci miał 34 lata, zostawił żonę i córkę.

Dzięki staraniom stowarzyszenia, dotacji samorządu a także komendy głównej, grób dzielnego policjanta udało się odnowić. W uroczystej i podniosłej atmosferze nagrobek został poświęcony, złożono także na mim kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystość odbyła się na cmentarzu w Nowych Skalmierzycach, całość poprzedziła msza święta.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. W artykule niewłaściwie napisane stanowiska insp. Kustera i mł.insp. Wilkowskiego, błędy stylistyczne… nie trzeba tak się spieszyć…

  2. strona wielkopolskiej policji: I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu
    insp. Roman Kuster, strona ostrowska: Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim
    mł.insp. Piotr Wilkowski. Gdzie jest błąd w stanowiskach?

    • Ty zapisałeś poprawnie. Patrz na zapis z początku artykułu. Ty się postarałeś. Autor nie. Forma zapisu stanowiska u Ciebie poprawna, a autor w pośpiechu nie zwraca uwagi, że brakuje mu słów. Kto to jest zastępca Wojewódzkiego Policji? Chyba Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dalej, dlaczego Komendant Powiatowy Policji z małych liter? Z pośpiechu czy braku wiedzy jak to napisać?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick