DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Z Ukrainy do Polski dotarła bez rodziców. Sąd musiał przyznać jej opiekuna

Jak informuje pleszewska dziennikarka Irena Kuczyńska, nastolatka dotarła do Polski z grupą uchodźców, a jej rodzice zostali w Ukrainie, by walczyć o kraj. W Pleszewie ma mieszkać przyjaciółka matki dziewczynki, która zaoferowała, że zostanie jej tymczasowym opiekunem.

W Sądzie Rejonowym w Pleszewie odbyła się już pierwsza rozprawa o przydzielenie tymczasowego opiekuna. – Reprezentuje on małoletniego oraz sprawuje pieczę nad jego osobą i majątkiem. Powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego – informuje Małgorzata Huk-Sobańska, prezes Sądu Rejonowego w Pleszewie i przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

Jak wygląda dobór odpowiedniego opiekuna tymczasowego?

  1. Sąd kieruje się dobrem dziecka.
  2. Opiekun tymczasowy powinien być ustanowiony przede wszystkim spośród krewnych, powinowatych lub innych osób dających rękojmię należytego wykonywania obowiązków opiekuna.
  3. W przypadku braku krewnych kandydata wskazuje, na wniosek sądu, jednostka organizacyjna. Wraz ze wskazaniem kandydata jednostka organizacyjna przesyła jego pisemną zgodę na ustanowienie opiekunem tymczasowym.
  4. Dla kilku małoletnich można ustanowić jednego opiekuna tymczasowego, jeżeli nie zachodzi sprzeczność między ich interesami. Opiekunem tymczasowym dla rodzeństwa w miarę możliwości należy ustanowić tę samą osobę.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz