Wsparcie covidowe dla szkół zawodowych, a po lekcjach do kina!

1
Uczniowie zdążyli już zapomnieć o czasach nauki zdalnej, ale trzeba być gotowym na powrót tego rozwiązania, dlatego dzięki Funduszom Europejskim możliwe są tego typu inwestycje. Ponadto rozwija się sieć kin – Kino za Rogiem, do którego dostęp mają mieszkańcy małych miejscowości.

W trakcie pandemii koronawirusa, to uczniowie w pierwszej kolejności zostali odesłani do domów. Często wraz z rodzicami oraz rodzeństwem musieli uczyć się zdalnie – nie tylko podstawowych przedmiotów, ale również tych zawodowych. W konsekwencji nie każdy miał możliwość i dostęp do sprzętu do nauki zdalnej – laptopów, tabletów czy słuchawek. Uczniowie musieli korzystać ze smartfonów, a nie było to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza dla uczniów szkół zawodowych. Ci na lekcjach korzystają ze specjalistycznego oprogramowania, którego nie da się obsłużyć i nauczyć za pośrednictwem smartfona.

Bardziej online
Jednym z beneficjentów, który w bardzo dużym stopniu skorzystał ze wsparcia dla szkół zawodowych jest powiat gostyński. Tam do kilku szkół trafiło ponad 100 laptopów, a ponadto kilkanaście tabletów oraz tabletów graficznych. Sprzęt jest do dyspozycji uczniów – zarówno w trakcie lockdownu, jak i podczas roku szkolnego. W trakcie nauki zdalnej sprzęt jest wypożyczany uczniom do ich domów, natomiast w trakcie nauki stacjonarnej laptopy pozwalają na utworzenie nowych pracowni komputerowych w szkołach.

Ale to nie koniec inwestycji Funduszy Europejskich w wsparcie uczniów szkół zawodowych w nauce zdalnej. Już niedługo (tj. po 26 października), będzie można składać wnioski w ramach konkursu unijnego, poddziałania 8.3.1. Celem jest wsparcie uczniów i nauczycieli poprzez różnego rodzaju projekty. Nie tylko sprzęt, ale również staże czy szkolenia. Na ten cel z unijnej kasy przeznaczono 4,3 mln zł. Więcej szczegółów na stronie wrpo.wielkopolskie.pl – w zakładce konkursy i nabory.

Małe kina
Kino w dużym mieście to obowiązek. To miejsce mieszkańcy najczęściej wybierają, gdy chcą spotkać się z kulturą. Przy okazji światowych premier największych hitów z Hollywood, kina przeżywają istne oblężenia. Dla mieszkańców mniejszych miejscowości wizyta w kinie to nie lada wyprawa, która pochłania dużo czasu i pieniędzy, dlatego w Wielkopolsce powstaje sieć kin – Kino za Rogiem.

To miejsca, które nie tylko mają za zadanie wyświetlanie filmów w najwyższej jakości. To placówki, które łączą mieszkańców. Na pokazy filmowe dla mieszkańców zapraszane są również kluby seniora czy uczniowie podstawówek. W Kostrzynie, gdzie kino działa od niedawna ma powstać coś na kształt klubu filmowego. Zapotrzebowanie na doznania filmowe jest tu spore – ostatnie kino działało tu w latach 80-tych.

Więcej na temat wsparcia dla szkół zawodowych oraz Kina za Rogiem w Kostrzynie – inicjatyw wspieranych ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 51).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick