DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wojewoda Mikołajczyk apeluje do rolników ws. wirusa ASF

Po zwołaniu zespołu zarządzania kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu w związku z wystąpieniem pierwszego potwierdzonego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego województwa, wojewoda Łukasz Mikołajczyk wystosował apel do rolników, a w szczególności do hodowców trzody chlewnej. Czytamy w nim: „zwracam się do wielkopolskich hodowców o podjęcie szczególnych środków zapobiegawczych i zabezpieczenie swoich hodowli przed kontaktem z dzikami. Apeluję o zabezpieczenie paszy, wystawienie mat dezynfekcyjnych oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi wymogami. Tylko w taki sposób ochronimy zwierzęta i zapobiegniemy stratom ekonomicznym w przemyśle mięsnym”.

>> Wirus ASF dotarł do Wielkopolski. „Potwierdzają się informację o tym, że u padłego dzika stwierdzono chorobę” <<

Jednocześnie wojewoda zapewnił, że w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości hodowcy mogą kontaktować się z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii, a także specjalnej infolinii Głównego Inspektoratu Weterynarii: tel. (22) 623 20 89, (22) 623 17 17.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przypadek wystąpienia wirusa ASF, który został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi, pojawił się na terenie gminy Wolsztyn w Kębłowie. „W części województwa wielkopolskiego – powiat wolsztyński, gmina Wijewo i Włoszakowice w powiecie leszczyńskim, gmina Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim oraz gmina Zbąszyń w powiecie nowotomyskim – wprowadzona została strefa ochronna” – czytamy na stronie urzędu. Wprowadzenie jej w ostatnich dniach – zdarzeni urzędników – miało mieć to związek z wystąpieniem wirusa ASF w województwie lubuskim. „obszar strefy skażonej jest przeszukiwany przez leśników, koła łowieckie, staż pożarną oraz wojsko” – czytamy dalej.

>> „Bez względu na barwy polityczne” – plany nowego wojewody <<

Apel wojewody wielkopolskiego do rolników ws. wirusa ASF

Szanowni Państwo,
Wielkopolscy Rolnicy,

w związku z pojawieniem się na terenie Wielkopolski pierwszego przypadku zakażenia dzika wirusem ASF apeluję do wszystkich producentów trzody chlewnej z naszego województwa o podjęcie wyjątkowych środków ostrożności.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – w tej mądrości zawiera się wiele prawdy. Dlatego zwracam się do wielkopolskich hodowców o podjęcie szczególnych środków zapobiegawczych i zabezpieczenie swoich hodowli przed kontaktem z dzikami. Apeluję o zabezpieczenie paszy, wystawienie mat dezynfekcyjnych oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi wymogami. Tylko w taki sposób ochronimy zwierzęta i zapobiegniemy stratom ekonomicznym w przemyśle mięsnym.

W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę korzystać ze wsparcia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, a także specjalnej infolinii Głównego Inspektoratu Weterynarii (tel. 22 623 20 89 i/lub 22 623 17 17). Jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa na terenie Wielkopolski. Proszę także o przekazywanie „między sobą” informacji o metodach prewencyjnych. Im większa świadomość w tej kwestii, tym skuteczniejsze działanie i większe bezpieczeństwo.

Z wyrazami szacunku,

Wojewoda Wielkopolski
Łukasz Mikołajczyk

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • J
    Jola

    czwartek, 5 grudnia, 2019

    Pięknie Wojewoda działa. Jest akcja, jest natychmiastowa reakcja!

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz