Wirus ASF dotarł do Wielkopolski. „Potwierdzają się informację o tym, że u padłego dzika stwierdzono chorobę”

5
Fot. Pixabay
To już oficjalne. Wirus ASF dotarł do Wielkopolski. Został odkryty u padłego dzika w powiecie wolsztyńskim. Informację potwierdził Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, który brał udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Okazuje się, że kwestią czasu było, kiedy wirus ASF dotrze do Wielkopolski. W połowie listopada informowaliśmy o tym, że odkryto go w województwie lubuskim, kilkanaście kilometrów od granicy z naszym województwem. Teraz padłego dzika znaleziono w Wielkopolsce, a po przebadaniu okazało się, że był zarażony wirusem.

>> Wybuch gazu zniszczył ich dom. Potrzebują pomocy! <<

„Chore zwierzę znaleziono w gminie Wolsztyn. Zostanie utworzona strefa czerwona. Na tym terenie hodowla trzody chlewnej wynosi 11 tys. sztuk. W całym powiecie wolsztyńskim 100 tys sztuk. Teren ten zostanie ogrodzony płotem” – informuje Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, który wziął udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Jak informuje portal topagrar.pl zajmujący się branżą rolniczą, po przebadaniu próbek w laboratorium w Poznaniu, „wynik był wątpliwy”. W związku z tym wysłano ją do Puław, aby ponownie sprawdzić, czy padły dzik był zarażony wirusem ASF.

Obecność wirusa na terenie Wielkopolski to temat, który poruszają także sztab kryzysowy zwołany w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Ma ono na celu ustalenie, jakie kroki zostaną podjęte z próbą zwalczenia ASF.

>> „Bez względu na barwy polityczne” – plany nowego wojewody <<

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim o przypadku wirusa ASF wykrytego przy granicy województwa

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. Po dopowiem odpowiednim służbom czy to rozpowszechnianie ASF to robota wiadomo jakich służb żeby zdestabilizować , osłabić , zniszczyć rozwijające się państwo jak w 1939 roku. Im lepiej tym gorzej dla wrogów naszej nieszczęsnej Rzeczpospolitej Polskiej czyli dla nas jeżeli ktoś myśli inaczej to nie jest Polakiem…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick