Wodór – to jest przyszłość

0
Taką strategię na kolejne lata przyjęła Unia Europejska poprzez konkretny dokument – Europejski Zielony Ład. Chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55% już do 2030 roku. Pomóc ma w tym produkcja zielonego wodoru.

Bo wodór to najpopularniejszy pierwiastek chemiczny na świecie. Liczba obserwatorów w mediach społecznościowych największych celebrytów, czy rekord sprzedaży płyt Michaela Jacksona, to przy tym przysłowiowe „małe piwo”. Bo wodór spotykamy wszędzie i chętnie łączy się z innymi pierwiastkami. Najczęściej możemy go zobaczyć w towarzystwie tlenu gdy tworzy wodę.

Jest wszędzie
A jego zastosowanie jest niezwykle szerokie. Wodór może zrewolucjonizować sektory transportu, przemysłu czy energetyki. Europejska Strategia Wodorowa zakłada uruchomienie produkcji zielonego wodoru na poziomie 6 GW do 2024 roku oraz 40 GW do 2030 roku. Zielony wodór można wytwarzać z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych czy elektrowni wiatrowych.

Nasz region, jako jeden z pierwszych w Polsce, podejmuje działania w obszarze budowy regionalnego ekosystemu wodorowego. Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski 2030 wśród celów wskazuje rozwój gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem wodoru. Powstaje Wielkopolska Strategia Wodorowa, a dzięki pracom nad krajową strategią wodorową możliwe będzie zakotwiczenie wielkopolskiej strategii w
dokumencie krajowym i europejskim.

Tu i teraz
Działają również pierwsze projekty (wspierane dotacją z UE) jak „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska”. Cel jest prosty – trzeba zrobić wszystko by przekonać jak największą liczbę przedsiębiorców do inwestycji w wodór. Dlatego w ramach projektu prowadzony jest audyt i doradztwo dla firm. Ponadto eksperci z wieloletnim doświadczeniem dzielą się wiedzą czy sprawdzają infrastrukturę przedsiębiorstw. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy wezmą również udział w targach międzynarodowych a w konsekwencji mogą stać się elementem wielkiego wodorowego łańcucha produkcji.

Wszystko po to by Wielkopolska była za kilka lat regionem konkurencyjnym na światowym rynku. Szybkie działania tu i teraz, wsparcie dla przedsiębiorców sprawi, że już za kilka lat nasz region może być liderem technologii wodorowej w tej części Europy.

Więcej na temat inwestycji w zielony wodór wspierany ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 34).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick