DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wnuczka ostatniego właściciela fabryki i Jan A.P. Kaczmarek przygotowują niezwykły dokument

Mural, o którym pisaliśmy w niedzielę jest tylko jednym z elementów upamiętnienia trwającego w Kaliszu Roku Rodziny Fibigerów. To właśnie przedstawiciele tego rodu byli założycielami, właścicielami, a także pracownikami fabryki fortepianów i pianin powstałej właśnie w Kaliszu.

Aby przypomnieć dzieje rodziny, zdecydowano się na wiele inicjatyw rozłożonych w czasie z podziałem na poszczególne miesiące. Jednym z pomysłów uświetnienia obchodów jest stworzenie filmu dokumentalnego pod tytułem „Dusza zaklęta w fortepianie”. Ma on opowiadać historię Fabryki Fortepianów i Pianin. Projekt realizuje Judyta Fibiger – wnuczka ostatniego właściciela fabryki – Gustawa Fibigera. Prestiżu produkcji dodaje fakt, że zaprosiła do współpracy Jana A.P. Kaczmarka – znanego i uznanego na świecie kompozytora, a także laureata Oskara za muzykę do filmu „Marzyciel”.  Jest to dla mnie niezwykle ważne, iż pan Jan zgodził się nie tylko napisać muzykę do filmu, ale również w nim wystąpić. Kalisz jest mu z pewnych powodów szczególnie bliski – o tym opowiemy w filmie. Dla mnie pan Jan zawsze był postacią kultową. Wywodzi się z muzycznej awangardy, a jego filmowe kompozycje są arcydziełami. Przy swojej nieograniczonej erudycji jest osobą niezwykle otwartą i wspaniałą we współpracy – podkreśla Judyta Fibiger.

Kompozytor nie ukrywa, że projekt związany z filmem dokumentalnym „jest niezwykle interesujący”. Jego zdaniem historia fabryki i rodziny Fibigerów zasługują, aby w ten sposób opowiedzieć dzieje minionych czasów i przypomnieć tamte wydarzenia.

W dokumencie ma się znaleźć miejsce nie tylko dla największej w Polsce fabryki fortepianów, ale także na wątek o Technikum Budowy Fortepianów oraz pokolenia konstruktorów. Tę szkołę założył Gustaw Arnold III Fibiger. Technikum powstało w 1954 roku. Kierował tą placówką w latach 1955-1964. – Filmowa opowieść pokaże także, iż dzięki spuściźnie Fibigerów Kalisz jest obecnie największym w Europie zagłębiem renowacji fortepianów i pianin – mówi autorka dokumentu.

Premiera dokumentu zwieńczy kaliski Rok Rodziny Fibigerów.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz