Władze chcą, ale nie kosztem mieszkańców. Co dalej z Kolejami Dużych Prędkości w Kaliszu?

20
fragment mapy prezentującej przebieg wariantów kolei dużych prędkości przez Kalisz
Perspektywa ewentualnych wywłaszczeń i wyburzeń wywołała sprzeciw mieszkańców Kalisza, którzy nie zaakceptowali ani jednego z czterech wariantów przebiegu trasy kolei dużych prędkości. Prezydent Krystian Kinastowski podziela te obawy, ale chce, by przystanek szybkich kolei w Kaliszu powstał, bo - jego zdaniem - da to impuls rozwojowy miastu.

Pomysłodawcy budowy Kolei Dużych Prędkości mają kolejny problem. Do miast, które odrzucają wszystkie cztery zaproponowane warianty budowy linii, dołączył Kalisz. Jego mieszkańcy w dużej części są przeciwni tej inwestycji zwłaszcza, że każdy z zaproponowanych przebiegów linii kolejowej wiązałby się z wywłaszczeniami i wyburzeniami.

Te obawy podziela prezydent miasta Krystian Kinastowski, który wysłał pismo do przedstawicieli spółki Centralny Port Komunikacyjny oraz BBF. Ta druga zajmuje się doradztwem i usługami inżynieryjnymi.

Dokument liczy 12 stron A4. Zostały w nim przedstawione argumenty przeciw poszczególnym wariantom w opisowej formie. „Miastu Kalisz zależy na wypracowaniu takiego przebiegu linii kolei dużych prędkości, który z jednej strony będzie dla miasta dużym impulsem rozwojowym, z drugiej natomiast w możliwie największym stopniu ograniczy ewentualne wywłaszczenia i wyburzenia nieruchomości, których perspektywa rodzi ogromne, w pełni zrozumiałe, emocje i protesty mieszkańców” – podkreślił w piśmie włodarz.

Jak zaznaczył, żaden z przedstawionych wariantów nie jest do zaakceptowania, ale możliwe są korekty ich przebiegu, co mogłoby pozwolić na wypracowanie odpowiedniej koncepcji. „Możliwa jest ich modyfikacja w taki sposób, aby zachować spójność urbanistyczną miasta, ograniczyć wywłaszczenia i wyburzenia do minimum i jednocześnie efektywnie zlokalizować dworzec, który pozwoli pasażerom w pełni wykorzystać potencjał kolei dużych prędkości” – dodał.

Oprócz uwag dotyczących proponowanych wyburzeń budynków mieszkalnych władze Kalisza zwróciły też uwagę na inne problemy natury planistycznej i rozwojowej. „Wariant 3 i 4 przebiegu KDP jest sprzeczny z kierunkami rozwoju miasta wskazanymi w opracowanej nowej strategii rozwoju Miasta Kalisza. Przebieg linii znacząco ingeruje w tereny osiedli Sulisławice, Piwonice oraz Zagorzynek, które stanowią największe rezerwy terenów pod zabudowę mieszkaniową, objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Przyjęte w strategii ustalenia w zakresie kształtowania południowych obszarów rozwojowych miasta wskazują szereg inwestycji o charakterze kluczowym (m.in. drogowych), których realizacja jest zagrożona” – czytamy w uzasadnieniu.

Jak się okazuje – zdaniem władz Kalisza – proponowane przez spółkę CPK rozwiązania mogłyby również wpłynąć niekorzystnie na jakość powietrza w mieście: „Uwaga do wszystkich wariantów poddanych konsultacjom – prowadzenie projektowanej kolei na terenie miasta Kalisza na nasypie jest niedopuszczalne z punktu widzenia przewietrzania miasta. Ze względu na ukształtowanie terenu miasto już dzisiaj boryka się z ogromnymi problemami związanymi z zanieczyszczeniami i brakiem odpowiednich przepływów mas powietrza. Projektowanie kolei przebiegającej na nasypie, który bez wątpienia stworzy nieprzepuszczalną barierę, nasili już występujące negatywne zjawiska. W związku z powyższym jedynymi dopuszczalnymi rozwiązaniami są estakady lub tunele podziemne”.

Planowana budowa linii kolei dużych prędkości wzbudza ogromne emocje nie tylko w Kaliszu. W ostatnich tygodniach w regionie odbyły się spotkania mieszkańców z przedstawicielami spółki Centralny Port Komunikacyjny. Ci ostatni nie zdołali przekonać do swoich racji uczestników rozmów.

W Pleszewie burmistrz Arkadiusz Ptak poparł mieszkańców. Zapowiedział powołanie zespołów roboczych, których celem będzie zebranie wszystkich krytycznych uwag, aby wysłać je do siedziby CPK.

Ogromne protesty miały miejsce ostatnio także w powiecie jarocińskim. Mieszkańcy pojechali nawet do Warszawy, by w większej grupie z przedstawicielami innych regionów kraju wyrazić sprzeciw wobec planowanemu przebiegowi trasy KDP.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

20 KOMENTARZE

 1. KDP i ten cały CPK to kpina – projekt nieudaczników z PiS a nie specjalistów.. Bezsensowne rozwiązania- był dobry projekt – przebieg trasy nie kontrowersyjny – po uzgodnieniach – jako Y – z połączeniem Poznania i Wrocławia oraz dodatkowo Poznania z Wrocławiem- a pis oferuje badziewie – protezę komunikacją

  • I słusznie- Berlin jest blisko zachodnich i nikt x Wrocławia czy Szczecina lub Gorzowa nie będzie jechał do COK skoro ma lotnisko pod nosem w Berlinie. Europa jest jedną i nasza wspolna.Poznan też jest bliżej Berlina jak Warszawy. Żyjemy w Zjednoczone Europie czego nie rozumie PiS.

  • CPK to jedno wielkie nieporozumienie – rozbudowują do bezsensownych rozmiarów lotnisko w Radomiu jako pomocnicze oo Okęcia – jest Okęcie i jest Modlin. Megalomania bez analiz ekspertów – typowe dla niekompetwntnej władzy PiS
   A do tego te słynne kolizyjne ,, szprychy ’ kolejowe – bez logiki i w starej technologi – niekontabilne z KDP ze standartami kolei UE. – a był zaawansowany i uzgodniony z korytarzami UE – projekt ,, Y ’ który PiS wyrzucił do kosza. Typowe dla tej władzy – brak kontynuacji dobrych projektów.

 2. Te koleje to kpina z transportu pasazerskiego – beż analiz I konsultacji z fachowcami – bezsensowne rozwiązania przez nieudaczników politycznych.Wszedzie kolizjre i protesty – brak logiki i połączeń międzymiastowych a tylko z centrum tzw szprychy . CPK jako port lotniczy – na gruntach rolniczych i gosporstw ogrodniczych – mając lotnisko Modlin i tereny wolne z dobrym skomunikowaniem z Warszawa – ale to samorządowe wladze Mazowsza – a nie pis – to nie ma pieniędzy na tą inwestycje. Rozbudowuje się lotnisko Radom – po co ? Głupota za głupotą.

  • To smutne – tak działa,, dobra zmiana” – w myśl zasady co by tu jeszcze spiepszyć Do czego się zabiorą – to spiepszą – ale kasę z łąki CPK biorą pełnymi garściami- i to kilkaset zatrudnionych protegowanych pisowców. Jedna wielka żenada te ich inwestycje – typu Ostrołęka!

  • Tu nie chodzi o Kalisz czy Ostrów- linia powinna przebiegać przez Skalmierxyce tak jak to było w projekcie ,, Y” I umożliwiać dojazd do Poznania i Wrocławia.A to co projektują- trzeba dojechać do Sieradza, żeby dojechać KDP do Wrocławia a do tego nie ma połączenia jak w ,, Y „- połączenia Poznania z Wrocławiem. Poza tym standardy UE to prędkości KDP 350 – 400 km/h a u nas wg PiS wystarczy 200 km/ h – co nie jest konkurencyjne dla komunikacji lotniczej. A to tego projekt pis nie jest kontabilny z systemem UE – będziemy że swoimi szprychami skansenem Kolejowym Europy. To tak budują niekompetentni decydenci

 3. To , co w Kaliszu, nie powinno nas kopmletnie interesować, tym bardziej , że prezydent Kalisza kompletnie nie interesuje się tym , co w Ostrowie, mam na myśli nap. wycofanie wkrrótce autobusów 19E. A my się przejmujemy jakimiś kolejami w Kaliszu sorry, oni mają swoje strony internetowei waidomości, nami się nie interesują.

 4. Kalisz powinien mieć KDP że względu na wielkość miasta liczbę mieszkańców znaczenie historyczne i impuls rozwojowy. Nie powinno to nikogo dziwić chyba że patrzy na swój czubek nosa.!!!

 5. Kalisz powinien mieć KDP mając na uwadze rozwój miasta. Miasto w regionie jest największe o największej liczbie ludności. Poza tym ma duże znaczenie historyczne.

 6. Typowi nieudacznicy rodem z PiS – co by tu jeszcze zepsuć – jak mawiał Młynarski. Nic nie potrafią te oszolomy zrobić dobrze i zgodnie z opiniami fachowców.

 7. Przynajmniej w Kaliszu myślą o ludziach a nie o sobie, bo w Koninie władze na wszystko się zgodziły i teraz ludzie nie mogą normalnie przechodzić przez tory, tylko kombinują i patrza , czy nie łapią po drugiej stronie,..
  Najgorzej , jak władze robią ludziom pod górkę!!!

  • Jak coś sie robi – to trzeba to zrobić dobrze – a nie jak to robi PiS – wszystko spier..ć.

 8. Co to za kolej KDP – ze starą technologią – nie kontabilna z KDP Unii Europejskiej – kolizyjna infrastruktura – nie wpisana w korytarze transportowe UE- czyli kolej Skansenu PiS. Projekt niedaczników.

 9. CPK proponując warianty linii nie wzięło pod uwagę ludzi i ich dorobku życia chcąc ich wywłaszczyć oraz lasów które trzeba wyciąć a stanowią płuca miasta…
  Projekty linii całkowicie nie trafione.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick