DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Nie chcą Kolei Dużych Prędkości. Mieszkańcy Pleszewa protestują

Miała poprawić komunikację, a stała się symbolem zjednoczenia lokalnych społeczności, które nie chcą jej widzieć w miastach, miasteczkach i wsiach. Plany budowy Kolei Dużych Prędkości wywołują kontrowersje także w naszym regionie. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o jednym z wariantów przebiegu trasy przez Kępno, co miałoby się wiązać z wyburzeniami na terenie miasta. Również Pleszew miałby zostać przedzielony linią KDP.

Na takie propozycje nie chcą się zgodzić zarówno jedni, jak i drudzy. Mieszkańcy Pleszewa spotkali się, aby wyrazić sprzeciw wobec planom budowy szybkich kolei przez ich miasto. Spotkanie konsultacyjne odbyło się w Hali Sportowej przy ul. Krzywoustego, gdzie nie brakowało krytyków zaproponowanych przebiegów tras.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaproponowała cztery warianty przebiegu trasy przez powiat pleszewski i do każdego mieszkańcy mają uwagi. Nie ma się co dziwić, skoro pociągi miałyby jechać przez grunty, na których stoją domy, firmy czy osiedla mieszkaniowe. Około 500 osób wyraziło sprzeciw takim pomysłom, jak przejmowanie terenów od prywatnych właścicieli. Do tego dochodzą możliwe kolizje z drogami gminnymi oraz powiatowymi. – Mówimy stanowcze nie dla tego przebiegu. Widzimy bowiem konsekwencje daleko idące tej inwestycji grożące nam wszystkim – powiedział podczas spotkania z przedstawicielami CPK burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Z drugiej strony, a więc z ust przybyłych pracowników państwowej instytucji padły słowa o chęci wypracowania najlepszego rozwiązania. Zachęcali też do zgłaszania uwag za pomocą przygotowanych w tym celu ankiet. – Etap, na jakim jesteśmy jest bardzo wczesny. Mogą państwo wysłać nam swoje uwagi i nie musi to być ankieta, ale może być np. własne pismo czy e-mail – przekonywali.

Burmistrz Pleszewa obiecał mieszkańcom (było ich na spotkaniu ok. 500), że powstaną zespoły robocze, których celem będzie zebranie wszystkich krytycznych uwag. Razem z dokumentacją mają zostać wysłane do spółki jako zbiorowa odpowiedź niezadowolonych osób z terenu gminy. ich zdaniem żaden z zaproponowanych wariantów jest nie do zaakceptowania.

Napisz do autora

Komentarze (13)
 • O
  Olo

  wtorek, 27 września, 2022

  Pod ziemią tunele wykopać i po problemie

  Odpowiedz
 • 2
  22

  wtorek, 27 września, 2022

  cpk -od nowogrodzkiej na żolibórz

  Odpowiedz
 • GW
  glupek wioskowy

  wtorek, 27 września, 2022

  Ja bym oprotestował choćby z powodu przenosin ygreka do Sieradza. Jak się czyta o tamtejszej władzy w lokalnych mediach to już wiem czemu tam przeniesiono (w szczere pole zamiast dla 400 tysiecy ludzi z okolic Kalisza i Ostrowa). Ale lepiej z uczciwym zgubić niż z oszutem znaleźć.

  Odpowiedz
 • P
  p.a.

  środa, 28 września, 2022

  Pleszew to chyba jedyne miasto, które ma dworzec kolejowy w innej miejscowości (wieś) oddany o 5 km. Nie wiem czy faktycznie trasa tirów jest możliwa do wytyczenia w lepszym miejscu. Oby się to nie skończyło tak, że ta kolej będzie poprowadzona przez Jarocin Krotoszyn. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • T
  Tadek

  środa, 28 września, 2022

  To co zostało zaprojektowane jako CPK – przez PiS – to jedna wielka idiotyczna inwestycja – beż żadnych mądrych analiz i dobrych projektów. Żałosna amartowczyzna.!

  Odpowiedz
 • S
  Sierp

  środa, 28 września, 2022

  A po co tam szybka kolej w tej Pipidówie

  Odpowiedz
 • A
  Ana

  środa, 28 września, 2022

  Ale każdy z tej szybkiej kolei chętnie by skorzystał, zacofanie,a niby tacy my hej do przodu

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  czwartek, 29 września, 2022

  Proszę Państwa przecież to przebieg trasy wyznaczony przez polityków a nie fachowców.

  Odpowiedz
 • E
  Emigo

  czwartek, 29 września, 2022

  Szybka kolej która prowadzić ma przez miasto Pleszew, jednak, nie będzie zatrzymywała się w nim. Nie dziwi to że mieszkańcy jej nie chcą jeżeli będą mogli jedynie na nią popatrzeć. Oszczędzenie 10 minut jazdy pociągiem z danego Pleszewa do Poznania nie jest warte wyburzenia np. świeżo wyremontowanej zajezdni kultury

  Odpowiedz
 • P
  Proste

  czwartek, 29 września, 2022

  T;o ma sens jeżeli pociągi będą zatrzymywać się w Pleszewie. Kto ma t..am działki budowlane. Jak nie będzie tej kolei to miasto będzie podupadać.

  Odpowiedz
 • J
  jacek

  czwartek, 29 września, 2022

  Bez postępu nie ma rozwoju.

  Odpowiedz
 • G
  Gosc

  czwartek, 29 września, 2022

  Prywata w najgorszym wydaniu po dlana sosem politycznym.Postep,postep i jeszcze raz postep.

  Odpowiedz
 • MP
  Mieszkaniec pipidowka

  czwartek, 29 września, 2022

  Ty warszawiak!!Pipidowka to masz na drugie.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz