Większy Kalisz kosztem innych gmin? Ruszają konsultacje społeczne

11
Kilka miesięcy temu wybuchła prawdziwa burza wywołana przez prezydenta Kalisza Grzegorza Sapińskiego, który ogłosił, że chciałby poszerzyć obszar miasta kosztem sąsiednich powiatów. To nie spodobało się wójtom i burmistrzom okolicznych samorządów, a także części mieszkańców tych terenów. Mimo tego, włodarz Kalisza nie ustępuje.

3 września ruszają konsultacje społeczne dotyczące powiększenia Kalisza kosztem sąsiednich gmin i powiatów. Jest to realizacja jednego z punktów uchwały podjętej przez radnych Kalisza. Jednym z najbardziej oburzonych samorządowców, którzy wypowiedzieli się na temat planów prezydenta Sapińskiego, był starosta ostrowski Paweł Rajski. „To jest próba rozbioru Powiatu Ostrowskiego” – grzmiał na swoim facebookowym profilu. Kilkoro innych włodarzy mówiło wówczas o „zamachu”.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Jak się okazało, najbardziej kuszące tereny dla Kalisza to grunty należące w tej chwili do gmin: Nowe Skalmierzyce, Opatówek, Blizanów, Gołuchów, Żelazków i Godziesze Wielkie.

W styczniu – zgodnie z założeniami uchwały Rady Miasta Kalisza – proponowano przyłączenie do niego części Boczkowa i Mącznik (gmina Nowe Skalmierzyce), Kościelną Wieś I (gmina Gołuchów), sołectwa Pawłówek i Warszówkę (gmina Blizanów), Kokanin, Niedźwiady, część Kolonii Skarszewek, Wojciechówkę, Pólko i Szosę Turecką (gmina Żelazków), Nędzerzew, Szałe i Zduny (gmina Opatówek) oraz Borek, Wolicę i Żydów (gmina Godziesze Wielkie).

Na początku roku mówiło się, że powiększenie Kalisza mogłoby doprowadzić do rozpadu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz utraty setek milionów złotych na inwestycje. Jak potoczą się dalsze losy AKO? Co na temat konsultacji społecznych w Kaliszu sądzą włodarze sąsiednich gmin i powiatów? O tym wszystkim będziemy informować na WLKP24.INFO.

Zagłosuj w naszej sondzie:

Czy Kalisz powinien się powiększyć o tereny sąsiednich gmin?- – -3 września ruszają konsultacje społeczne. Mieszkańcy…

Opublikowany przez wlkp24.info Poniedziałek, 3 września 2018

ZOBACZ TEŻ:

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

 1. Rozumiem że chodzi tu konsultacje społeczne mieszkańców sąsiednich gmin a nie Kalisza, bo akurat mieszkańcy Kalisza najmniej powinni mieć tu do gadania.
  Poza tym jeszcze tyle terenów nie wykorzystanych a Oni już chcą następne hahaha. Najpierw ogarnąć swoje tereny a dopiero później brać się za następne.
  Jeśli sąsiednie gminy nie wyrażą zgody a to przejdzie to nie mam więcej pytań.

  • Kalisz traci mieszkańców, a tym samym będzie miał mniej radnych, to jest jeden powód. Dwa wypadnie z miast 100 tyś, ale i także chodzi o kasę.

 2. Podpucha wyborcza dla obecnych władz !!! A może obecnie starające się o „przywództwo” komitety wyborcze też wypowiedzą się na ten temat?? Czy też chcą rozbiorów sąsiednich gmin czy są pragmatykami haha

 3. Po co im kolejne tereny skoro prezydent Kalisza ma tyle wolnych zarośniętych i nieuporządkowanych terenów do zagospodarowania?. Kalisz najstarsze miasto w Polsce a prezydent doprowadza do tego że miasto umiera i ludzie uciekają opuszczają Kalisz brak dyskotek i wgl brak nowych miejsc pracy były 3 baseny został jeden aqua park tylko bałagan i śmieci na ulicy . Kilkanaście lat temu zabrano tereny gminy Nowe Skalmierzyce sołectwo Dobrzec i Sulisławice i co tam zrobiono bo jak wymienia burmistrz Nowych Skalmierzyc na Dobrzecu droga z koleinami i dziurami jak była 20 lat temu taka jest nadal na Sulisławicach drogi też do remontu i lebiody jak rosły tak rosną a gmina Nowe Skalmierzyce bardzo dobrze by te tereny zagospodarowała a teraz gdy w Boczkowie są firmy kanalizacja nowe drogi w Mącznikach tak samo nowe drogi ,kanalizacja nowe osiedla z domami i powstał dom pogrzebowy na cmentarzu to prezydent chcę te tereny zagarnąć jakim prawem? To niech Nowe Skalmierzyce wystąpią o oddanie tych terenów co zostały zabrane kilkanaście lat temu dwa Sołectwa Dobrzec i Sulisławice . Mam nadzieję że ludzie rozliczą prezydenta w najbliższych wyborach za to co zrobił przez swoją kadencję co zdziałał a co zniszczył

 4. Tyle, że 80% samochodów śmigających po Kaliszu to POS i PKA, ludzi też…. Ogarnijcie się „komentatorzy” spoza Kalisza, jak chcecie brać to musicie dać.

 5. To idąc tropem Kokona trzebaby do Warszawy włączyć pół Lublina i Białegostoku ha ha. Po co Ci Szałe ,Wolica czy Pólko ? Jakaś mania wielkości ?? -:)). To wolny kraj, można jeździć gdzie się chce. Ja nic nie mówię nt mieszkańców Kalisza tłumnie odwiedzających lasy Wolicy czy zalew Szałe -:)). To żaden argument. Nie po to wyprowadziłem się na „wieś „ żebym powolnie został mieszkańcem Kalisza. A może tak mieszkańcy gmin zrobią konsultacje ? Ciekawe które głosy pod uwagę weźmie RM w wawie

 6. Mieszkańcy Kalisza opowiedzieli się za przyłączeniem tych miejscowości a więc powiększamy Kalisz 🙂
  To nic nowego. Każde miasto się powiększa. Żadne miasto nie jest otoczone pustynią więc wiadomo że wchłania przygraniczne miejscowości 😉
  Tak dla Większego Kalisza :)))

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick