“Zamach” na powiat ostrowski?! Kalisz dzieli aglomerację

25
To jest próba rozbioru Powiatu Ostrowskiego!!!! - alarmuje na swoim Facebooku Paweł Rajski, starosta ostrowski w odpowiedzi do działań Rady Miejskiej i Prezydenta Kalisza, chcących zmiany granic miasta Kalisza. Podjęto decyzję, by mieszkańcy opowiedzieli się czy chcą zmiany przynależności terytorialnej. Kilka gmin, w tym Nowe Skalmierzyce miałoby „wyjść” z granic powiatu ostrowskiego.

Kalisz ma „chrapkę” na znacznie więcej. W swoje terytorium chce wchłonąć sześć gmin z tereny trzech powiatów. Mowa o miejscowościach z Nowych Skalmierzyc, Opatówka, Blizanowa, Gołuchowa, Żelazkowa i Godziesz Wielkich. Jak podają niektóre media, planami jest oburzona część burmistrzów i wójtów, a kilkoro z nich mówi o „zamachu”. Niektórzy o planach Grzegorza Sapińskiego dowiedzieli się z mediów.

Projekt uchwały zmieniającej granice Miasta Kalisza oraz plan konsultacji z mieszkańcami pojawił się na portalu kaliskiej e-sesji, a prezydent powołał zespół ds. opracowania koncepcji zmiany granic Miasta. Kalisz miałby zwiększyć się o nawet 110 km kwadratowych, liczba mieszkańców dobiłaby do nawet 110 tysięcy.

W projekcie wspomnianej uchwały czytamy: „Proponowane zmiany granic miasta Kalisz są jednym z elementów nadrzędnego celu, jakim jest szeroko rozumiana realizacja misji rozwoju miasta „Kalisz – otwarte miasto o wysokiej jakości życia jego mieszkańców i dynamicznie rozwijającej się, nowoczesnej gospodarce”. Tak zdefiniowana wizja zawiera ideę dobrze skomunikowanego, zarządzanego nowocześnie w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju miasta, w którym dobrze się mieszka, pracuje i spędza wolny czas. Procedura korekty granic stwarza miastu nowe możliwości rozwoju i jest zgodna z wizją, celami oraz kierunkami rozwoju Miasta określonymi w „Strategii Rozwoju Miasta na lata 2014 -2024”. Treść projektu uchwały w całości TUTAJ.

Do granic Kalisza radni tego miasta i prezydent chcą włączyć: część Boczkowa i Mącznik w gminie Nowe Skalmierzyce, Kościelną Wieś I z gminy Gołuchów, sołectwa Pawłówek i Warszówkę z gminy Blizanów, Kokanin, Niedźwiady, część Kolonii Skarszewek, Wojciechówkę, Pólko i Szosę Turecką z gminy Żelazków, Nędzerzew, Szałe i Zduny z gminy Opatówek oraz Borek, Wolicę i Żydów z gminy Godziesze Wielkie.

Włodarze gmin rozmawiają z kaliskim samorządem. Owoc jednej z rozmów w towarzystwie dziennikarzy lokalnych mediów poniżej (materiał zarejestrowany przez Kalisz24.info):

Wszyscy przedstawiciele w/w samorządów, tj. Sebastian Wardęcki (burmistrz gm. Opatówek), Zdzisław Mielczarek (sekretarz gm. Nowe Skalmierzyce), Marek Zdunek (wójt Gołuchowa), Józef Podłóżny (wójt gm. Godziesze Wlk.), Sylwiusz Jakubowski (wójt gm. Żelazków) oraz Sławomir Musioł (wójt gm. Blizanów) są przeciwni pomysłowi Grzegorza Sapińskiego, ale rozmowy trwają.

Kategoryczny sprzeciw idei prezydenta Kalisza wyraża starostwa powiatu ostrowskiego. – Rozpad aglomeracji może oznaczać utracenie 300 mln zł, które są na projekty aglomeracyjne i które także my, jako powiat chcemy realizować np. ścieżkę rowerową do Michałkowa. Zabrakło odwagi i wyobraźni! Dziś solidarnie apelujemy o wstrzymanie uchwały władz Kalisza! – komentuje na portalu społecznościowym Paweł Rajski.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

25 KOMENTARZE

 1. 7
  14

  A kto się może jeszcze liczyć z władzami naszego miasta czy też powiatu ?? Kalisz się rozwija a Ostrów zwija i mżonkami jakimiś żyje o aglomeracji kalisko-ostrowskich, sami teraz naocznie mieszkańcy dostrzegacie kogo wybraliście latami i to zaczyna się nam coraz mocniej odbijać a zacznie jeszcze bardziej

  • 2
   6

   A weź chociażby porównaj masz stadion z ich stadionem i już więcej głupich pytań nie będziesz zadawał lub halę i najlepiej naocznie kolego

  • 2
   1

   Akurat to,gdzie jest dyspozytor pogotowia nie zależy od decyzji nikogo w Kaliszu ani w Ostrowie,a poza tym -już niedługo NIE BĘDĄ GO MIELI..

 2. 16
  2

  zawsze byli cebulaszami od 1976 nie moge na nich patrzec przez zmiane statusu miasta wszystko co było w Ostrowie najlepsze Kalisz brał cebulosze zasrani byli i beda

  • 2
   9

   A ja tam się nawet cieszę z tego. Mieszkam w gminie Nowe Skalmierzyce i właśnie chciałbym należeć do Kalisza. Duże miasto, większe możliwości, normalniejsi ludzie, miasto z większymi perspektywami. Nowe Skalmierzyce już dawno powinny być dzielnicą Kalisza. Sami mieszkańcy NS nawet tak mówią. Więc za przyłączeniem Mącznik i Boczkowa do Kalisza jak najbardziej ZA. A z tym małomiasteczkowym gadaniem o cebulorzach czy byłym woj. dajcie spokój. To wychodzą tylko jakieś kompleksy ostrowiaków. Teraz mamy innego zaborcę w postaci Miasta Poznań, które bardzo bardzo dawno temu zapomniało o naszym regionie:) :P:P:P tyle w temacie.

 3. 2
  17

  A ja tam się nawet cieszę z tego. Mieszkam w gminie Nowe Skalmierzyce i właśnie chciałbym należeć do Kalisza. Duże miasto, większe możliwości, normalniejsi ludzie, miasto z większymi perspektywami. Nowe Skalmierzyce już dawno powinny być dzielnicą Kalisza. Sami mieszkańcy NS nawet tak mówią. Więc za przyłączeniem Mącznik i Boczkowa do Kalisza jak najbardziej ZA. A z tym małomiasteczkowym gadaniem o cebulorzach czy byłym woj. dajcie spokój. To wychodzą tylko jakieś kompleksy ostrowiaków. Teraz mamy innego zaborcę w postaci Miasta Poznań, które bardzo bardzo dawno temu zapomniało o naszym regionie:) :P:P:P tyle w temacie.

  • 10
   1

   To się przeprowadź do Kalisza a nie wypowiadasz się za wszystkich mieszkańców Nowych Skalmierzyc. Ja też tutaj mieszkam z rodziną i jesteśmy całkowicie na NIE! Żadnego przyłączania naszej gminy do Kalisza. Niech się o swój powiat powiększają a nie kładą łapy na jednej z bogatszych gmin!

 4. 6
  1

  A ja bym chciał tak na koniec zaapelować do mieszkańców Ostrowa. To jest pomysł Prezydenta Kalisza a nie samch mieszkańców. My nie chcemy waszych ziem bo i po co , my wam tez nie chcemy niczego oddawać. Ogólnie widać po takich akcjach jakie prostactwo, nienawiść, małomiasteczkowość i buractwo z was wychodzi drodzy sąsiedzi. Pozdrawiam gorąco Ostrów.

  • Gdzie moj komentarz Tyle się napociłem a nic złego nie napisałem. Jak wy gnidy tak sobie w dyskusje ingerujecie to wypadam z waszego zawszonego portalu. Teraz możecie go sobie usuwać bo chyba go dupki nie przepuścicie

 5. 2
  1

  Pani burmistrz Budzik wspomina m.in. o lebiodzie, ugorach w Dobrzecu. Podobno miasto Kalisz ma być piękne, ładne, urocze?!
  Byłam niedawno w Kaliszu m.in. przy ul.Stawiszyńskiej (bardzo blisko od skrzyżowania z 3 Maja) – ruiny domów, tablice ostrzegające o zagrożeniu … Takich przykładów jest dużo więcej! Panie prezydencie Kalisza! Może najpierw należy zadbać o własne podwórko, zrobić porządki, a nie wyciągać ręce po dobrze zagospodarowane, uporządkowane cudze?

 6. 1
  1

  A nie jest tak przypadkiem iz Ostrów i pow. ostrowski to ”Bękart” Pruski, który pojawił się na mapach w wyniku doli i nie doli SĄSIADÓW ??? Można tu wymieniać, powiaty;Odolanowski,Kożmiński,Krotoszyński,Ostrzeszowski,Pleszewski,Kaliski.Czy pamiętacie ?

 7. Dziwię się włodarzom okolicznych miejscowośi Kalisza. Lepiej i korzystniej być częścia wielkiego miasta niż za przeproszeniem małą dziurką pod Kaliszem. Albo zamiast aglomeracji utworzyć duże miasto “Kalisz-Ostrów”? Jest wiele takich miast(Skarżysko-Kamienna), Bielsko-Biała) itd….) Stworzyć wielki organizm miejski jako przeciwwagę dla zachłannego Poznania!Przecież te wielkoposkie ośrodki miejskie ledwo wegetują! Większościa funduszy dysponuje Poznań! A z wielkim osrodkiem miejskim (Kalisz-Ostrów) trzeba by się było liczyc na każdym szczeblu,również krajowym, rzadowym. Ale Polakom zawsze było trudno sie dogadać. Taka już uroda tego słowiańskiego kraju! Ale życzę powodzenia.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick