DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Weź worek i biegnij do lasu! Czym jest #cleantheforestchallenge?

W poniedziałkowy poranek opublikowaliśmy na fanpage’u portalu zdjęcie nadesłane przez naszego Czytelnika, który sfotografował bałagan na Kozim Borku w Ostrowie Wielkopolskim. Rozerwany worek na śmieci, butelka i jednorazowe kubki na ławce, śmieci rozsypane wokół niej. Taki obraz spotkał się z falą krytyki ze strony Internautów, a do nas napisał mieszkaniec Ostrowa, który postanowił spróbować zaangażować w akcję sprzątania lasów znajomych, ale nie tylko. – Właśnie ruszyła oddolna inicjatywa, która nabiera tempa – mówi nam Dawid Dybol. – Las nie jest miejscem na śmieci i przyszedł czas, żeby jakimś namacalnym gestem go chronić. Może to nie jest lekarstwo, ale jeśli jest szansa, że uda się w ten sposób chociaż kilku „śmiecących” uświadomić, to trzeba próbować – dodaje.

Nasz Czytelnik jest pasjonatem biegania. Można go często spotkać na Piaskach, gdzie trenuje i dba o formę. Jak mówi, od dłuższego czasu obserwuje, że niektórzy upodobali sobie to miejsce jako teren do wyrzucania śmieci. Jego zdaniem te osoby można by podzielić na trzy grupy: takich, którzy celowo wywożą odpady do lasu, lokalnych imprezowiczów urządzających sobie libacje w plenerze i niesprzątających po nich oraz tych, którym po prostu nie chce się wrzucić śmieci do kosza. Pan Dawid nie mógł dłużej patrzeć na dzikie śmietniska wokół siebie i postanowił działać. – Pomysł na akcję tlił się już od jakiegoś czasu. Myślałem, żeby zaproponować współpracę Miejskiemu Zakładowi Zieleni i zorganizować na przykład lokalną akcję zbierania śmieci. Jednak ostatnio bardzo modne zrobiły się różnego rodzaju challenge, więc pomyślałem, że może spróbuję w ten sposób. Tym bardziej, że znajomi z wielu zakątków Polski, których spotykam na różnego rodzaju zawodach, również widzą ten problem w lasach wokół siebie – wyjaśnia w rozmowie z portalem.

Nasuwa się zasadnicze pytanie: co ma wspólnego sprzątanie lasów z bieganiem? Otóż, okazuje się, że całkiem sporo. – Zawody, w których biorę udział, to zazwyczaj biegi górskie. Ostatnio uczestniczyłem w tzw. „ploggingu”. To dyscyplina bardzo popularna w Szwecji. Polega na bieganiu połączonym ze zbieraniem śmieci ze szlaków górskich, ścieżek leśnych itp. Zamiast numeru startowego otrzymuje się worek na śmieci z numerem zawodnika, a w klasyfikacji liczy się nie tylko zajęte miejsce, ale też zawartość worka – wyjaśnia.

Jak mówi, tego typu zawody zainspirowały go i postanowił zainteresować ideą sprzątania w biegu więcej osób. Także tych, którzy nie mają chęci brać udziału w zawodach.

Zasady #cleantheforestchallenge

  1. W ciągu siedmiu dni od otrzymania nominacji wybierz się raz do lasu z workiem na śmieci i pozbieraj odpady, które znajdziesz wokół siebie.
  2. Zrób selfie z workiem pełnym śmieci.
  3. Wyrzuć odpady do najbliższego kontenera.
  4. Wrzuć post na Facebooka ze swoim zdjęciem, informacją dotyczącą lasu, w którym zbierałeś śmieci, wspomnij nominującego i nominuj kolejne osoby.

Nasz Czytelnik sam też ruszył na Piaski, by nie tylko pobiegać, ale i posprzątać. Oto efekty:

Fot. Archiwum prywatne Dawida Dybola

Zdjęcie główne dzięki uprzejmości: Franka Szymczaka i Tomasza Tracewskiego / SOKO Rebeliada, Runicorn Team HEAD

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • M
    myślący

    środa, 27 maja, 2020

    Też kiedyś myślałem, żeby trochę posprzątać w lasach, ale w państwie z dykty można natknąć się np. na taki problem:

    https://www.wykop.pl/link/5501505/posprzatali-las-i-narobili-sobie-klopotow/strona/3/

    Do tego napisanie w artykule „wyrzuć odpady do najbliższego kontenera” też nie brzmi za dobrze, bo jeśli najbliższy kontener będzie prywatny i wszyscy zaczną komuś wrzucać śmieci, no to współczuję właścicielowi.
    Niestety, żyjemy w Polsce.

    Odpowiedz
  • Z
    zatroskani

    czwartek, 28 maja, 2020

    Od kilku lat wraz z synem w czasie spacerow z psami przy okazji sprzatamy nasze pobliskie lasy.Zostawianie po sobie śmietnika świadczy o kulturze tych ludzi,ktorzy to robią.Las to dom zwierząt,a my jesteśmy tam tylko gośćmi, wiec zachowujemy się godnie i nie róbmy wysypiska śmieci w ich domu!!! Dziękujemy p.Dawidowi za Jego akcje i wierzymy, że otworzy ona oczy innym na istniejacy problem! A może i znajdą się inni naśladowcy.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz