DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Weź dotację i załóż firmę

Ponad 23 tys. złotych bezzwrotnej dotacji  może otrzymać osoba bez pracy, która zdecyduje się założyć i prowadzić własną firmę. Wszystko w ramach wspólnego projektu trzech podmiotów: Ostrowskiego Parku Przemysłowego, Ostrowskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Jak to zrobić?

Wystarczy się zgłosić do Ostrowskiego Parku Przedsiębiorczości lub Ostrowskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, wypełnić odpowiedni wniosek a następnie wziąć udział w szkoleniach. Końcowy etap, to egzamin dla kandydata na przedsiębiorcę, jakim jest opracowanie biznes-planu.

Organizatorzy zapewniają, że ich szkolenia i porady pomogą w opracowaniu dobrego biznes-planu, a następnie na jego obronę przed komisją projektową. Jeśli zostanie zaakceptowany, to można już zakładać własną firmę dzięki pieniądzom, na które złożyli się wszyscy podatnicy.

– My sklepiku z pomysłami na biznes nie mamy. Wnioskodawcy muszą mieć pomysł na własny biznes i chęć działania. Jeśli idzie o całą resztę, to pomożemy. Zapewniamy szkolenia, doradztwo i dofinansowanie osobom zdeterminowanym do prowadzenia firmy – mówi Mikołaj Kostka, prezes Ostrowskiego Parku Przedsiębiorczości.

Dotacje z programu „Własna firma jAKO przepis na sukces zawodowy”  będą przyznawane od 1 maja tego roku, do 31 marca 2019 r.

Dla kogo?
Pomoc jest przeznaczona dla bezrobotnych lub biernych zawodowo, którzy mają co najmniej 30 lat. Wyróżniono też szczególne kategorie osób: długotrwale bezrobotnych, powyżej 50. roku życia, o niskich kwalifikacjach, kobiety oraz niepełnosprawnych.

Wnioski o dotacje można składać wyłącznie na pozarolniczą działalność gospodarczą, a następnie prowadzić ją przez co najmniej 12 miesięcy. Ten ostatni warunek jest o tyle istotny, że – jak wynika z dotychczasowej praktyki – zdecydowana większość firm zakładana dzięki pomocy finansowej przestaje działać z chwilą, gdy ta pomoc wygasa. – Na rynku pozostaje 20-30 procent przedsięwzięć zakładanych dzięki dotacjom – przyznaje Paulina Starzyńska, prezes Ostrowskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.

Kolejek nie ma
O ile jeszcze kilka lat temu po dotacje na założenie działalności gospodarczej ustawiały się kolejki chętnych, o tyle teraz to raczej oferujący taką pomoc muszą aktywnie poszukiwać chętnych. Wynika to z sytuacji na rynku pracy. Pod koniec lutego stopa bezrobocia w powiecie ostrowskim wyniosła 4,6 procent. Bezrobotnych zarejestrowanych przez Powiatowy Urząd Pracy jest obecnie niespełna 3 tysiące. Rok temu było ich o tysiąc osób więcej. 

Anna Kaczmarek, zastępca dyrektora PUP, ocenia, że większość bezrobotnych jest bardziej zainteresowana podjęciem pracy u kogoś, aniżeli własną przedsiębiorczością. Spośród 3915 osób, które podjęły pracę w ciągu ostatniego roku, 200 założyło swoje firmy, z czego 105 osób zrobiło to dzięki dotacjom otrzymanym z urzędu.

Agencja pracy dla Ukraińców?
– A czym by można handlować? – zastanawia się bezrobotny mężczyzna na wieść o dotacjach, które mogą być przeznaczone na dowolną działalność pozarolniczą: produkcyjną, usługową, handlową. – Raczej bym się nie zdecydował. Trzeba się dobrze zastanowić, żeby się nie wkopać – mówi.

Inny pozostający bez pracy mężczyzna ma jednak od razu gotowy pomysł na biznes. – Chętnie wezmę dotację na uruchomienie agencji pracy dla Ukraińców. Oni potrzebują pomocy w poszukiwaniu pracy, mieszkań, pomocy prawnej – mówi 59-letni Grzegorz Mertyka.  Sam z zawodu jest mechanizatorem rolnictwa, był też przedstawicielem handlowym w cegielni, a przez ostatnie trzy lata pracował jako opiekun osób starszych w Niemczech i Szwajcarii, gdzie sam doświadczył takich problemów, jakie obecnie napotykają Ukraińcy w Polsce.

34-letnia ostrowianka chciałaby wziąć dotacje na prowadzenie firmy wulkanizacyjnej, ale oferowana kwota pomocy jest – jej zdaniem –  rażąco zbyt niska i dlatego nawet nie myśli o podjęciu starań o jej przyznanie.

http://www.opp-ostrow.pl/bezzwrotna-dotacja
Juliusz Urbanowicz

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz