Węgiel dostarczany jest „na raty”. Sprawdzamy, jak przebiega dystrybucja węgla w Jarocinie

0
Rządowy węgiel w końcu dociera do gminy Jarocin, ale w transzach. Schodzi, jak na przysłowiowym pniu, więc niektórzy mieszkańcy cały czas czekają na swoją kolej. Do tej pory dostarczono ponad 1700 ton węgla, a samorząd złożył zamówienie na 2300 ton.

W połowie grudnia władze Jarocina zorganizowały konferencję prasową dotyczącą dystrybucji węgla. Burmistrz, Adam Pawlicki publicznie narzekał na to, że rządowy opał nie dociera do gminy w takiej ilości, jakiej oczekiwaliby mieszkańcy uprawnieni do jego zakupu po preferencyjnych cenach. – Jest to duży problem dla nas. Mamy dużą liczbę złożonych wniosków. Niektórzy mieszkańcy wpłacili już nawet pieniądze, a węgla nie ma – mówił wtedy burmistrz Jarocina.

Skarg burmistrza były spowodowane decyzjami wydanymi na wyższych szczeblach władzy. 8 grudnia do jarocińskiego magistratu wpłynęła informacja o wstrzymaniu dostawy węgla do 22 grudnia. Po zwołaniu wspomnianej konferencji sytuacja się zmieniła, gmina przyjmowała nawet 700 ton opału tygodniowo.

Obecnie węgiel trafia do Jarocina w transzach, ale transporty odbywają się częściej niż przed świętami. – Przed Bożym Narodzeniem mieliśmy zrealizowane 15% zgłoszonych i opłaconych wniosków. W tej chwili jest to już ok. 70% – dodaje Adam Pawlicki. 

Do tej pory do Jarocina dotarło ponad 1700 ton węgla, a trafił on do prawie 80% mieszkańców gminy. Samorząd złożył zamówienie na 2300 ton. Tamtejsze władze mają nadzieję, że reszta opału będzie dostarczona do końca stycznia.

Dystrybucją węgla zajmuje się m.in spółka Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Jarocinie. Plac i tak najczęściej świeci pustkami, bo każda rządowa partia sprzedaje się jak ciepłe bułki. – Przychodzi tyle węgla, że nie wystarcza nam na bieżące potrzeby. Zapotrzebowanie jest większe, a tym samym opał nie zalega u nas na placu w ogóle – tłumaczy Paweł Gładczak, prezes GS w Jarocinie. 

Prezes spółdzielni zapewnia, że dostarczany do Jarocina opał jest dobre jakości. Osoby, które go kupują nie powinny więc narzekać na jego kaloryczność.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick