W poznańskim laboratorium skończyły się testy? WUW odpowiada

6
Fot. Bill Oxford / Unsplash
Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł, w którym informuje, że w poznańskim laboratorium skończyły się testy. To miałoby zaburzać wynik zakażonych koronawirusem na terenie województwa. Na te doniesienia odpowiedział Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu i apeluje - To nieprawdziwe informacje.

Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł, w którym informuje, że w poznańskim laboratorium skończyły się testy do badania próbek na obecność koronawirusa. W artykule można przeczytać, że w Wielkopolsce liczba zakażonych rośnie bardzo powoli, a to jest spowodowane “zapchaniem” poznańskiego laboratorium i braku testów.

Na te informacje odpowiedział Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, który informuje “Informacje zawarte w tytule artykułu zamieszonego na łamach Gazety Wyborczej („W laboratorium poznańskiego sanepidu skończyły się testy (…)”) są nieprawdziwe i mogą wprowadzać opinię publiczną w błąd.” 

CZYTAJ TEŻ: Krotoszyn. Personel medyczny na kwarantannie. Szpital apeluje!

WUW informuje także, że laboratorium działa 24 godziny na dobę i do tej pory wykonano 928 testów. – Jedyne wyłączenie z uwagi na montaż nowego aparatu nastąpiło w sobotę, 14 marca br. od godz. 15.00 do godzin wieczornych. Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej rozpoczęło współpracę m.in. z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, co spowoduje zwiększenie łącznej dziennej liczby badanych próbek ze 120-130 do około 300 –mówi Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Urząd odpowiedział także na zarzuty, według których w Wielkopolsce jest znacznie mniej zachorowań niż w innych województwach. – Sugerowanie na podstawie wypowiedzi anonimowych lekarzy, że w Wielkopolsce jest za mało przypadków względem innych województw, jest skrajnie nieodpowiedzialne i zaprzecza jakimkolwiek faktycznym danym. Do tej pory (19.03.2020r.) w Wielkopolsce 14 osób zostało zakażonych koronawirusem, jedna osoba zmarła. Apelujemy do wszystkich przedstawicieli mediów, aby w obecnej sytuacji w sposób szczególny dbać o rzetelność materiałów prasowych i ich tytułów, które mogą manipulacyjnie oddziaływać na opinię publiczną, wywołując nieuzasadniony strach czy panikę. Sensacyjność nie może dominować nad prawdą – dodaje Stube.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. 4
    8

    Ciekawe, bo w wyborczej nie było artykułu, że skończyły się testy, tylko że: “laboratorium sanepidu zapchane. Brakuje testów, pacjenci muszą czekać.” O tym wszystkim mówią ludzie, którzy pracują w szpitalu, więc nie jest to jakaś nowina.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick