W Krotoszynie stanie obelisk upamiętniający katastrofę smoleńską

6
W Krotoszynie chcą upamiętnić katastrofę smoleńską. Taki pomysł ma grupa mieszkańców, która uważa, że tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku powinny łączyć, a nie dzielić. - To nie ma być w formie pomnika czy obelisku, a po prostu zwykła płyta na kamieniu, ale żeby to było w sposób właściwy i godny zrobione - mówi Marian Wosik, radny powiatu krotoszyńskiego (Prawo i Sprawiedliwość).

Pomysłodawcą upamiętnienia poległych przedstawicieli państwa, którzy lecieli do Katynia na obchody rocznicowe, jest Grzegorz Król z klubu radnych PiS. – Jeśli chodzi o stronę finansową, byłem zaskoczony, że mieszkańcy tak się deklarowali. Byłem zaskoczony ich ofiarnością – dodaje.

CZYTAJ: Uczniowie przerwali praktyki we Włoszech. Uciekają przed koronawirusem

Inicjatorzy powstania miejsca pamięci otrzymali już zgodę konserwatora zabytków. Była ona niezbędna, aby obelisk mógł się znaleźć przy Bazylice Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Na tablicy będzie oczywiście imię i nazwisko naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz 95 osób, które również tego dnia zginęły pod Smoleńskiem – wyjaśnia Grzegorz Król, radny powiatu krotoszyńskiego. – Doskonale rozumiem, że wśród zmarłych są osoby z różnych opcji politycznych, o różnych poglądach, różnych religiach i wyznaniach, więc zdziwiłbym się bardzo gdyby kogoś miał ten pomnik dzieli – kontynuuje.

CZYTAJ: „Bo poproszę Straż Miejską, żeby wyprowadziła Pana z sali!” – apel, który wywołał kłótnię

Odsłonięcie zostało zaplanowane na 5 kwietnia. Tego dnia odbędzie się także uroczysta msza św., która odbędzie się o godz. 12.00 w krotoszyńskiej bazylice. – Po jej zakończeniu obelisk zostanie poświęcony i odsłonięty. Oczywiście zapraszam mieszkańców miasta i powiatu krotoszyńskiego o liczny udział – apeluje Andrzej Skrzypczak, radny powiatu krotoszyńskiego.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. Teraz się zacznie stawianie pomników, obelisków itp. Wyłączają oświetlenie, likwidują kosze itd. bo szukają oszczędności. To już nie starcza jeden wspólny w stolicy tylko teraz będzie każde miasto stawialo

    • Pisze przecież wyraźnie że to będzie tylko płyta poza tym finansowana przez mieszkańców więc czego się pocisz? Pewnie gdyby stawiali płytę męczennikowi A z Gdańska nawet byś o tym nie wspomniał…

    • Ej Kichawa … ty się lepiej dowiedz ile Antoś bierze co roku kasy na rozwiązanie tej „zagadki”. Może wtedy przejrzysz na oczy … chociaż wątpię, bo wy jesteście ludźmi którym plują w twarz a wy mówicie że deszcz pada.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick