„Bo poproszę Straż Miejską, żeby wyprowadziła Pana z sali!” – apel, który wywołał kłótnię

28
Nikt chyba nie spodziewał się, że apel wystosowany do Premiera RP oraz Ministra Infrastruktury w sprawie zmiany planowanego przebiegu linii kolei dużych prędkości w regionie południowej Wielkopolski wywoła taką burzę i kłótnię, która trwała grubo ponad godzinę. Na sali sesyjnej miało miejsce przekrzykiwanie się, wtrącanie oraz grożenie wyprowadzeniem przez Straż Miejską.

Choć porządek obrad XX Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego zakładał kilkanaście punktów, to nic nie wywołało takich emocji, jak apel wystosowany do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Infrastruktury związany z planami budowy Kolei Dużych Prędkości.

Dyskusję rozpoczął radny Marek Śliwiński odczytując treść apelu. – Zwracamy się o ich niezwłoczną modyfikację. W sposób, który pozwoli mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego na bezpośredni dostęp do Kolei Dużych Prędkości, jednocześnie zapewniając połączenia z Poznaniem, Wrocławiem oraz Łodzią. Tracimy jako południowa Wielkopolska oraz Aglomeracja Kalisko-Ostrowska możliwość szybkiego, kolejowego połączenia do Wrocławia, a co gorsza Ostrów Wielkopolski traci połączenia szybkiej kolei do Wrocławia oraz Poznania – mówił radny Śliwiński.

Zdaniem radnych obecne plany Kolei Dużych Prędkości wpisują się w marginalizację komunikacyjną regionu południowej Wielkopolski, która polega na traktowaniu z większym priorytetem połączeń infrastrukturalnych komunikujących Wrocław, Poznań i Łódź z pominięciem obszaru południowej Wielkopolski. W treści apelu można przeczytać, że te plany tworzą z regionu swego rodzaju rondo. – Utrzymanie tego stanu rzeczy będzie prowadzić do dalszej marginalizacji regionu oraz stopniowej utraty funkcji społeczno-gospodarczych przez jego główne, gospodarcze ośrodki – dodaje Śliwiński.

CZYTAJ: Uczniowie przerwali praktyki we Włoszech. Uciekają przed koronawirusem

W treści apelu kierowanego do Premiera oraz Ministra Infrastruktury radni wyrażają swój zdecydowany sprzeciw. – Jako Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego świadoma odpowiedzialności wobec ponad 140 lat kolejowej tradycji i ogromnej liczby pokoleń mieszkańców związanych z pracą na kolei oraz wychowanych w jej sąsiedztwie, jak również odpowiedzialna za utrzymanie strategicznej funkcji głównego węzła komunikacyjnego południowej Wielkopolski stanowczo sprzeciwiamy się dokonywanemu na naszych oczach rozbiorowi węzła kolejowego południowej Wielkopolski –mówił radny Śliwiński.

Zobacz cały apel radnych do premiera i ministra infrastruktury

Głos w sprawie apelu radnych zabrał także Jakub Paduch. – Ta dyskusja jest czysto teoretyczna, mocno hipotetyczna i to trzeba mówić o tym otwarcie. Przy tym poziomie nieudolności i przy tym poziomie „krystalicznej uczciwości” rządów PiS w zarządzaniu naszym krajem, nie ma absolutnie żadnych podstaw do tego, żeby twierdzić, że Koleje Dużych Prędkości tak samo jak Centralny Port Komunikacyjny w ogóle powstaną – powiedział. W jego opinii winę ponoszą m.in. Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, którzy w sprawie planów KDP są bierni.

Paduchowi szybko odpowiedział radny Leszek Witoń z klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Nikt inny jak pan Nowak (Sławomir Nowak, ówczesny minister transportu – przyp. red.) zatrzymał ten projekt i pieniążki poszły na Euro 2012. Proszę o tym nie zapominać! To nie jest zaniedbanie PiS-u. Z tych rzeczy, które obiecał to się wywiązuje. I poczekajmy spokojnie – mówił radny.

Dyskusja poszła krok dalej, gdy doszło do wymiany słów między radnym Dawidem Korzeniewskim z klubu Prawa i Sprawiedliwości a Mateuszem Nyckiem z klubu Przyjazne Miasto. Atmosfera rozgrzała się do czerwoności, gdy radna Marzena Podskarbi wystosowała interpelację do Beaty Klimek. Trwające ponad 10 minut wystąpienie było przerywane przez upomnienia Jarosława Lisieckiego, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz ostrą wymianą zdań między przewodniczącym a radnym Korzeniewskim.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

28 KOMENTARZE

 1. Pięknie. Poprosić Straż Miejska, by wyprowadzić Szefa Klubu i zarazem radnego z sali. Ale popełnił przestępstwo. Jak tak można. Komunistyczna arogancja.

  • Myślę, że po takich słowach, jako Radny PiS-u poczuł się jak u Pana Prezesa za piecem… 🙂

 2. Wojewoda Mikołajczyk Dera Malag i ta lekarka co wisi na bilbordach niby taka ekipa z Ostrowa A to Urbaniak jak był sam więcej zrobił dla Ostrowa w latach poprzednich fakt nie opinia. Pozdro dla kumatych

  • Niestety, obecnie Poseł Urbaniak woli składać interpelacje dotyczące wykluczenia kolejowego Rogoźna i Czarnkowa, Ostrów ma głęboko… ale przed wyborami będzie przypominał obwodnice.

 3. odbieranie głosu, niedopuszczanie do wypowiedzi i grożenie strażą miejską to arogancja Beciowego lewactwa wobec radnych z PiS…

 4. Brawo Panie Przewodniczacy Lisiecki Jeszcze więcej zdecydowania. Były przewodniczący Herwich z radna Podskarbi szybko zrobił by porządek i nauczył czym jest interpelacja a czym oświadczenie.

  • Wątpię. Ale rozumiem mentalność ludzi, którzy na tankach przyjechali. Poleciał jak piesek do ludzi Beaty Klimek. Radnego Herwicha demokracji nauczyli w Ludowym Wojsku, bo na pewno nie polskim.

 5. tak kiepskiej (to najłagodniejsze określenie jakie mi przyszło do głowy) rady miejskiej jeszcze w Ostrowie nie mieliśmy..

 6. Jestem mieszkańcem Ostrowa Wlkp. Ale to co sie wyprawia na sesjach to sie nie mieści w glowie. Każdy z tych radnych dostaje duzo pieniedzy. A oni wogole wszyscy nie umieja sie zachowac co do jednego tylko ataki i obrazania jeden w stosunku do drugiego. Zamiast zajac sie powaznymi problemami np cenami oplat za smieci i ich wzrostami oraz odorem nad zebcowem i okolicami to toczycie wojne. Tyle madrych glow w tej radzie a moze podpowiem jezt mozliwosc oraz zaproponowania wybudowania spalarni smieci ? Byloby to napewno z wieksza korzyścią dla nas wszystkich mieszkancow niz te boksowanie partyjne itd. Czy w psarach bedzie mozna oddawac czy nie odpady to i tak problemu smieciowego Ostrów nie uniknie. Znajac zycie znajda sie osoby co zaraz beda wypisywac ze smierdzi spalanie smieci itd to ja juz moge tetaz przywolac spalarnie w Wiedniu ktora znajduje sie w centrum miasta i nikomu nie przeszkadza. Zrobmy cos dla miasta bo tego my jako mieszkancy od was oczekujemy pozdrawiam serdecznie:)

  • Bo niestey ale nasi włodarze miasta pani Klimek i spółka mają w czterech literach mieszkańców Ostrowa i reszte gminy. A co!?! podnieść ceny za śmieci, prąd, itp niech wszyscy płacą a oni będą bez sensu wydawać nasze pieniadze i wszyscy będą obwiniać obecny rząd. A dlaczego nikt nie napisze że ceny za śmieci prad rosną w tych miastach i gminach gdzie rzadzi PO!

  • Po pierwsze ceny śmieci rosną, bo produkujemy coraz więcej śmieci. Rosną ceny związane z zagospodarowaniem tychże śmieci w województwie, a zgodnie z ustawą system śmieciowy musi się samofinansować. Po drugie na styczniowej sesji Prezydent Kostka mówił o elektrociepłowni i biogazowni. Wystąpili o pozwolenia na budowę tych obiektów z tego co pamiętam. Po trzecie za ceny prądu nie odpowiada Rada, a śmieci jak wyżej.

 7. No ta rada to jakieś kuriozum… Przewodniczący, który dobrze wysłowić się nie umie tylko yyyyyy, eeeee, yyyy. Radny Nycek, który boksuje się z opozycją. Szanowni radni miasto jest najważniejsze, po to jesteście wybrani. Nowe miejsca pracy,przedszkola, żłobki, problem śmieci itd itd. Mieszkaniec Ostrowa powinien być dla Was najważniejszy i jego dobro. A po tym co widzę to jest jakiś Dramat…

 8. niech przyjadą na ul. osiedle robotnicze jaki jest stan dróg dojazdowych z tyłu do budynków mieszkalnych. 75 lat ten problem istnieje.Albo wyciąć drzewa które rujnują stale rynny. odnosimy wrażenie miasto to ma głęboko w D…..

 9. I to jest klub, który się nazywa „Przyjazne Miasto i Powiat”? Gdzie jest to przyjazne nastawienie? Niedługo będą wyprowadzać wszystkich ze sali, którzy nie mówią językiem tego klubu!

 10. Obrady Rady Miejskiej to skandal!!! A już zachowanie przewodniczącego Rady Miejskiej, który straszy radnych Strażą Miejską było śmieszne.

 11. Slyszalem, że radni PiS nie głosowali za apelem w sprawie Kolei Dużych Prędkości. Mam pytanie czy wzięli dietę za Sesję. To jest dopiero obłuda. Róbcie tak dalej i czekajcie końca.

  • Pozdrowienia dla carycy. Ale inteligent i znawca regulaminu. Z tego co widziałam radni PiS, a na pewno trzech aktywnie uczestniczyli w sesji. Jak taki mądry, to złóż wniosek. Śmiechu warte.

  • Dobrze, że nie głosowali w tym cyrku. Można było pozwolić przeczytać wszystko, ale oczywiście komuna nie pozwoliła. Kiedyś Ostrów był narodowy, a dziś jak nigdy czerwony. Szkoda co dzieje się z naszym miastem.

  • Radni klubu PiS wogółe nie głosowali w tym punkcie i bardzo dobrze. jako widz dokładnie widziałem że klub tzw. „Przyjazne miasto”, miał jedno na celu wywołać kolejną awanturę na Sesji. Jak pani prezydent chce politykować to niech startuje do Sejmu, a nie robi razem ze swoim klubem cyrk na Sesjach Rady Miejskiej naszego kochanego miasta.

 12. Dobrze, że nie głosowali w tym cyrku. Można było pozwolić przeczytać wszystko, ale oczywiście komuna nie pozwoliła. Kiedyś Ostrów był narodowy, a dziś jak nigdy czerwony. Szkoda co dzieje się z naszym miastem.

 13. Można było pozwolić odczytać PiSowi i chyba nic złego by się nie stało. Duży niesmak. Tylu radnych jak np. Paduch, Grocholska zdradzajaca swoich wyborców, często wypowiadają się długo i czasami nie na temat. Tyle czasu ile kosztują wypowiedzi radnych KO i PO, to świat nie widział. PiS ma tylko czterech radnych i jeszcze jest po chamsku traktowany. Trzeba być bezstronnym. Nieładne, nieeleganckie zachowania, a już szczególnie w stosunku do kobiety. Szkoda.

 14. Do wilka! Zostaliśmy powołani z kolegami do tego jak Pan twierdzi wojska ludowego bo Pan chyba hrabia a może książę ( Pana ojca chyba nie bo niezdolny intelektualnie co widać po tym wpisie) i nigdy nie przyszło nam do głowy że to nie Wojsko Polskie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick