DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

W jaki sposób cyrkulator powietrza pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną?

Czym jest cyrkulator powietrza

Cyrkulator powietrza jest dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa. Wprowadza powietrze w ruch. Jednak nie należy mylić go z klasycznym wiatrakiem – wentylatorem, który zapewnia przyjemny powiew, ale niewiele więcej może dla nas zrobić.

Cyrkulator dzięki większym gabarytom i zdecydowanie większej mocy jest w stanie skutecznie wymieszać powietrze w zamkniętej przestrzeni. To ważne – ustawianie cyrkulatora na tarasie nie ma sensu, tam nie spełni należycie pokładanych w nim nadziei.

A po co w ogóle mieszać powietrze? W sezonie letnim ruch powietrza daje przyjemne uczucie chłodu, przy czym cyrkulator sprawdzi się lepiej niż klasyczny wentylator. W zimie cyrkulator pomoże wyrównać temperaturę w pomieszczeniu, co znacznie skróci czas nagrzewania go.

Dlaczego z cyrkulatorem można oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną

Tak naprawdę nie tylko za energię elektryczną, ale też np. za gaz. Liczy się to, w jaki sposób ogrzewamy mieszkanie. Dzięki cyrkulatorowi powietrza możemy znacznie obniżyć rachunki.

Klasyczne ogrzewanie mieszkania to kaloryfery, które powoli ocieplają wnętrze. Powoli, bo w zamkniętym pomieszczeniu powietrze jest praktycznie nieruchome, więc wymiana ciepła z otoczeniem trwa długo. Zapewne każdy nie raz przysuwał fotel do grzejnika, bo cieplej.

Cyrkulator wprowadza powietrze w ruch, więc ciepło rozprowadzane jest po całym pomieszczeniu, co znacznie przyspiesza ogrzanie go. A im krócej grzejemy, nieważne – prądem, gazem, węglem – tym niższe rachunki zapłacimy. Oczywiście ważna jest też termoizolacja budynku, bo jeśli ciepło „ucieka” przez okna lub nieocieplone ściany, to trudno będzie odczuć faktyczne oszczędności.

Jak wybrać dobry cyrkulator powietrza

Cyrkulatory są do siebie podobne, ale nie są identyczne. Ważne są niuanse, które świadczą o ich wysokiej jakości. Przy wyborze cyrkulatora powietrza, warto zwrócić uwagę na:

– Moc urządzenia. Zasadniczo wszystkie cyrkulatory są energooszczędne, więc nie musimy szukać takiego, który pobiera mało prądu, żeby nie przepłacać za energię. Im większa moc tym wydajniej pracuje cyrkulator, ale na potrzeby domowe wystarczy taki, który ma przynajmniej 40 W.

– Regulacja prędkości cyrkulatora – nie zawsze potrzebujemy tej najmocniejszej. Dobry cyrkulator powinien mieć przynajmniej trzystopniową regulację.

– Regulacja kąta nawiewu. Warto mieć możliwość manewrowania czaszą cyrkulatora tak, by powietrze nie wiało bezpośrednio na nas. To o wiele silniejszy podmuch niż w przypadku wentylatora i lepiej nie kierować go na siebie.

Kiedy najlepiej kupić cyrkulator powietrza

Cyrkulator powietrza przydatny jest o każdej porze roku, dlatego trudno wyrokować, kiedy najlepiej go kupić. Jest niezastąpiony nie tylko w sezonie grzewczym, ale i latem, kiedy chcemy zadbać o komfort termiczny. Chociaż najlepiej sprawdza się w zamkniętych pomieszczeniach, może być pomocny przy wietrzeniu, np. zimą. Krótkotrwałe otwarcie okna i użycie cyrkulatora powinno przyspieszyć proces wymiany powietrza.

Przeczytaj również: Kiedy warto nawilżać powietrze w domu i biurze? Czym kierować się wybierając nawilżacz?”

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • E
    energetyk

    czwartek, 29 października, 2020

    Kolejne bzdury i nawijanie makaronu na uszy. Widocznie tzw. cyrkulatory się nie sprzedają i coś trzeba było z tym zrobić – najlepiej wodę z mózgu potencjalnym klientom.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz