W gminie Baranów głosowano tylko korespondencyjnie. Wiemy, kto wygrał i jakie były problemy

1
Gmina Baranów w powiecie kępińskim była jedną z dwóch w Polsce, w których głosowanie w wyborach prezydenckich odbyło się wyłącznie w formie korespondencyjnej. Sprawdziliśmy na wlkp24.info, jakie problemy, a właściwie błędy wyborcy popełnili najczęściej, przez co głosy nie zostały uznane za ważne.

Głosowanie w wyborach prezydenckich w powiecie kępińskim zostało już podliczone przez Państwową Komisję Wyborczą i znane są pełne dane dotyczące niedzielnej elekcji. Oczy całej Polski były zwrócone szczególnie na gminę Baranów – jedyną w Wielkopolsce i drugą w kraju (obok Marklowic w województwie śląskim), w której odbyły się wybory wyłącznie w formie korespondencyjnej. Taką rekomendację wydał Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski po analizie danych dotyczących zachorowań na koronawirusa na terenie Polski.

CZYTAJ: W tych gminach Andrzej Duda zmiażdżył Rafała Trzaskowskiego

W gminie Baranów w I turze wyborów prezydenckich 2020 wzięło udział 59,91% uprawnionych do głosowania. Jak wynika z danych przedstawionych przez PKW, wydano 3 625 kart do głosowania, choć uprawnionych od głosowania było 6 051. Wydanie kart oznaczało dostarczenie ich przez listonoszy do domów i mieszkań chętnych do udziału w wyborach.

Najwięcej osób zagłosowało na Andrzeja Dudę, który uzyskał w gminie Baranów 49,23% głosów. Drugi był Rafał Trzaskowski z 22,43% poparciem, a na trzecim miejscu uplasował się Szymon Hołownia, którego poparło 18,76% głosujących.

Okazuje się, że w wyborach korespondencyjnych łatwiej o popełnienie błędu, niż podczas głosowania w tradycyjny sposób. Taki wniosek można wysnuć na podstawie danych, które napłynęły z gminy Baranów. Jak informują przedstawiciele urzędu, najwięcej pomyłek było w związku z niezałączeniem oświadczenia razem z kartą do głosowania.

CZYTAJ: Jak głosował Ostrów Wielkopolski w wyborach prezydenckich? Mamy pełne wyniki!

Aby poprawnie oddać głos w wyborach korespondencyjnych, należało włożyć kartę do głosowania z postawionym znakiem „X” przy wybranym kandydacie do koperty, a następnie ją zakleić. Zarówno zaklejoną kopertę jak i wypełnione oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu (zawierające imię, nazwisko, numer PESEL i własnoręczny podpis) należało włożyć do drugiej (większej) koperty. Następnie kopertę należało wrzucić do czerwonej skrzynki pocztowej.

Jak się okazuje, nie wszyscy poprawnie przebrnęli przez instrukcję głosowania korespondencyjnego. Przedstawiciele gminy Baranów w rozmowie z portalem wlkp24.info powiedzieli, że najwięcej błędów dotyczyło niezałączenia oświadczenia razem z kartą do głosowania. Taki błąd popełniło 175 osób. To stanowi 4,82% głosujących.

CZYTAJ: Marzena Wodzińska złożyła rezygnację! Uprzedziła marszałka, który chciał ją odwołać

Wyniki głosowania w I turze wyborów prezydenckich w gminie Baranów

DUDA Andrzej – 1 784 (49,23%)
TRZASKOWSKI Rafał – 813 (22,43%)
HOŁOWNIA Szymon – 680 (18,76%)
BOSAK Krzysztof – 182 (5,02%)
KOSINIAK-KAMYSZ Władysław – 97 (2,68%)
BIEDROŃ Robert – 43 (1,19%)
ŻÓŁTEK Stanisław – 8 (0,22%)
JAKUBIAK Marek – 6 (0,17%)
WITKOWSKI Waldemar – 4 (0,11%)
TANAJNO Paweł – 4 (0,11%)
PIOTROWSKI Mirosław – 3 (0,08%)

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick