W Antoninie zasadzą ponad 600 tys. drzew [ZDJĘCIA]

17
Fot. Weronika Mysiak / Nadleśnictwo Antonin
Ponad 600 tys. drzew przybędzie w Nadleśnictwie Antonin. Rozpoczynają się prace związane z nasadzeniami. Zielone płuca regionu w najbliższym czasie powiększą się o 138 ha.

„Każdy wycięty fragment drzewostanu musi zostać odnowiony przez nowo posadzony las” – mówią pracownicy Nadleśnictwa Antonin, zapowiadając wielką akcję sadzenia drzew. Ma ich przybyć ponad 600 tys. Prace właśnie ruszają, bo rozpoczyna się intensywny czas poświęcony odnowieniom drzewostanu. „W zależności od żyzności siedliska, stopnia uwilgotnienia gleby oraz dostępności światła na zrębie, leśniczy dobiera odpowiedni skład gatunkowy. Na siedliskach ubogich projektuje się odnowienia sosnowe, na nieco żyźniejszych sadzone są gatunki liściaste, np. dąb, buk. Dodatkowo często odnowienia wzbogacane są przez gatunki biocenotyczne (głównie drzewa owocowe), które w przyszłości będą stanowiły bazę żerową dla ptaków i zwierzyny” – informują leśnicy.

W tym roku w Nadleśnictwie Antonin przybędzie 636 tys. nowych drzew, które pokryją obszar wielkości 138 ha. Cieszyć może nie tylko planowane zwiększenie powierzchni zielonych płuc naszego regionu, ale także sytuacja, którą zaobserwowali pracownicy Lasów Państwowych. „W Nadleśnictwie Antonin wiele drzewostanów sosnowych z powodzeniem jest odnawianych naturalnie. W tym celu wykorzystywane są zostawiane na zrębach nasienniki i fragmenty dojrzałych drzewostanów oraz zachodni kierunek wiatru” wyjaśniają.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

17 KOMENTARZE

 1. Ale trzeba pamiętać, że ta władza czyli ,, dobra zmiana „PiS – prowadzi rabunkową gospodarkę leśną – z bardzo intensywna wycinką lasòw. NIe oszczędza też rezerwatów i lasów pierwotnych jak np.Puszczy Bialowieskiej, Puszczy Bukowej czy też Puszczy Podkrpackiej ’ . .Dla nich ochrona przyrody niewiele znaczy – nie liczą się z protestami i opiniami naukowców ! Buta i pycha oraz zysk za wszelką cenę – dotarły też do Lasòw Państwowych ! Przykra ale prawdziwa rzeczywistość .Nie dotyczy ta prawdziwych leśników – miłujcych przyrodę !

 2. Lasy państwowe w trosce o bioróżnorodność oraz troskę o zapewnienie mieszkańcom lasu pożywienia, żeby zwierzyna dzika nie powodowała szkód w rolnictwie, /lasy sadziły przeważnie sosnę, a zwierzyna mchu i szyszek nie lubi/powinny dosadzać więcej gatunków drzew i krzewów atrakcyjnych dla zwierzyny np: trześnia, tarnina, dzika jabłoń płonka, grusza płonka, orzech laskowy, buk, berberys posp. dereń świdwa, jarząb pospolity, brzęk, mączny, szwedzki, czeremcha posp.-nie amerykańska tzw późna itd. dostosowane do warunków siedliskowych.

 3. Trafna ocena sytuacji -leśnicy chroniący lasy i przyrodę i nominaci w Ministerstwie i kierownictwie lasów dla których są ważne instrukcje JK z Nowogrodzkiej.Dla nich to tyłko ważne stanowiska, kasa i dobro partii

  • Kolesie w kierownictwie lasów i rodzina Kaczyńskiego. To szkodniki dla polskich lasów.

  • Tak jest.Wycinką na 500 + / dlatego takie spustoszenie.Dobrze, że leśnicy sadzą -ale to lata jak drzewa urosną

  • ELżbieta ma rację -nic dodać, nic ująć.Taka jest ponura prawda o PiS.To co robi Nadleśnictwo Antonin, to jest ratowanie lasów po ratunkowej gospodarce leśnej za czasòw ,, dobrej zmiany,,

  • Dobrze, że usuwają leśnicy dewastacji lasòw prowadzonych przez ostatnie lata przez obecną władzę.

  • Niestety taka jest prawda. Oni dbają głównie o siebie. Populizm i puste słowa dla naiwnych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick