DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Głosowanie w czasach pandemii, czyli wietrzenie, dezynfekcja i własny długopis

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wydał rozporządzenie „w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym”. W dokumencie zawarto informacje, jak należy zachowywać się w lokalu wyborczym zarówno jeśli chodzi o komisję wyborczą, jak również głosujących.

CZYTAJ: Papież Franciszek podjął decyzję. Arcybiskup będzie zarządzał kaliską kurią

Obowiązkowe są maseczki oraz zachowanie dystansu społecznego. Członkowie komisji nie będą – jak dotąd – siedzieć przy wspólnym stole, ale przy osobnych, aby zachować wymaganą 1,5-metrową odległość. Z blatów znikną sukna, aby drewniane płyty łatwiej można było zdezynfekować. Na liście wytycznych słowo „dezynfekcja” pojawia się kilka razy. Nieprzypadkowo. Zaplanowano zarówno miejsca do dezynfekcji rąk dla głosujących, ale czyszczone będą także powierzchnie, które będą dotykać mieszkańcy, a więc urny, miejsca do głosowania, włączniki światła, klamki itd.

W ostatnim czasie pojawiały się pytania dotyczące tego, co z dezynfekcją długopisów? Jak wiadomo są one dostępne w kabinach i na stanowiskach do głosowania, a dotykają ich kolejno wszyscy biorący udział w głosowaniu. Tymczasem podwyższone środki bezpieczeństwa sprawiają, że wydaje się to być potencjalnie niebezpieczne z punktu widzenia zwiększonego prawdopodobieństwa zakażenia się koronawirusem. W rozporządzeniu ministra zdrowia nie ma ani słowa o długopisach. Wypowiedział się jednak na ten temat Tomasz Grzelewski, rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego. Cytowany przez Rzeczpospolitą podkreślił kilka dni temu, że trwają dyskusje, czy dostarczyć jednorazowe długopisy, czy odkażać je po każdym użyciu. „Chciałbym zaapelować do każdego wyborcy, by wziął ze sobą swój długopis czy pióro” – podkreślił.

W lokalu wyborczym:

  • jednocześnie może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 mjego ogólnodostępnej powierzchni (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych itd.)
  • wietrzenie pomieszczeń przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy,
  • wietrzenie zarządzane co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut (wietrzenie nie przerywa głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej),
  • odstęp pomiędzy członkami komisji wynoszący co najmniej 1,5 m,
  • korzystanie ze stołów niepokrytych suknem, ani żadnym innym wchłanialnym materiałem,
  • dostępność płynu dezynfekcyjnego dla wyborców przy wejściu do lokalu wyborczego,
  • dezynfekcja (klamek, urn wyborczych, blatów stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych włączników świateł itd.) przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy, nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania – dezynfekcja nie przerywa głosowania.

CZYTAJ: Zderzenie TIR-ów na obwodnicy. Utrudnienia w ruchu!

Członkowie obwodowych komisji wyborczych będą mieć do dyspozycji:

  • jednorazowe rękawice ochronne w liczbie zapewniającej ich zmianę
  • płyn do dezynfekcji rąk
  • maseczki medyczne w liczbie zapewniającej ich zmianę
  • jeżeli członek obwodowej komisji wyborczej nie obsługuje wyborców, to w zakresie ochrony ust i nosa wyposaża się go wyłącznie w przyłbice.

Jak oddać głos w wyborach prezydenckich?

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz