Upamiętni 30-lecie orkiestry Owsiaka. Nowe jabłko w ostrowskiej kolekcji

4
Jabłko z okazji 30-lecia WOŚP-u / fot. UM Ostrów Wielkopolski
Do kolekcji ostrowskich jabłek - symbolu miasta - dołączyła kolejna rzeźba. Powstała z okazji jubileuszu 30-lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa. Znajduje się przed Ostrowskim Centrum Kultury. To właśnie tam co roku ma siedzibę główny sztab i jest to też centrum "orkiestrowych" wydarzeń. Swoje miejsce zmieniła też rzeźba upamiętniająca Krzysztofa Komedę.

Ostrowskie jabłka to małe rzeźby, które rozlokowane są na terenie całego miasta. Jest ich już 16, a znajdują się m.in. przy ratuszu, Forum Synagoga i Starym Cmentarzu. Można je zauważyć również w Parku Sczanieckiej i Parku Miejskim. Autorką rzeźb jest ostrowska artystka Agnieszka Lisiak „Skórka”.

Wspomnianym 16. jabłkiem jest to, które zamontowano ostatnio przy Ostrowskim Centrum Kultury. Powstało z okazji 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miejsce nie jest przypadkowe, bo to właśnie tam co roku odbywa się ostrowski finał WOŚP. Wyjątkową wierną kopię wspomnianej rzeźby wylicytowano w styczniu w Ostrowie podczas ostatniego finału. Zwycięzca licytacji zapłacił 10 tys. zł.

A nowe miejsce znalazło jabłko upamiętniające Krzysztofa Komedę. Rzeźba została przeniesiona spod budynku dawnego kina przy ulicy Księdza Jana Kompałły na schody przed I Liceum Ogólnokształcącym. To właśnie tam, w murach dawnego gimnazjum męskiego, uczył się Krzysztof Komeda Trzciński. Założył też tam pierwszy zespół.

Jabłko Krzysztofa Komedy / fot. UM Ostrów Wielkopolski

Nie jest to jedyny symbol tego legendarnego muzyka, jaki znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim. Od 2019 roku na jednej ze ścian przy ulicy Kolejowej widnieje mural z wizerunkiem artysty autorstwa Konrada „Muchy” Moszyńskiego. Z okazji 90. urodzin muzyka Telewizja Proart wyprodukowała dokument pt. „Ostrowski czas Komedy”.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

    • Bardzo dobre skojarzenie, ciekawe kto był autorem tego „arcydzieła” i jaką kasiurę za to jabłko z „robalem” skasował.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick