Uczniowie mają swój ogródek. Plony są obfite

1
Uczniowie SP4 w Ostrowie Wielkopolskim od kilku miesięcy uprawiają ogródek. Znajduje się on przy szkole i cieszy ogromną popularnością. Niewykluczone, że w przyszłości zostanie powiększony, bo są ku temu możliwości. To nowy pomysł bardzo dobrze przyjęty przez społeczność szkolną i rodziców dzieci uczęszczających do tej placówki.

Kiedyś nie było to rzadkością. Później czasy się zmieniły, a miejsca, w których niegdyś istniały pielęgnowane przez uczniów ogródki szkolne powstały m.in. boiska. Dzisiaj coraz częściej wraca się do dawnych pomysłów, które w czasach podejmowania walki o ratowanie przyrody i naukę nawyków zdrowego żywienia, stają się one rzeczą naturalną.

O czym mowa? O ogródkach. Przyszkolnych, o które dbają dzieci. Takie miejsce powstało kilka miesięcy temu przy Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim. – Ta inicjatywa powstała w związku z przekształceniem szkoły i zmianą jej lokalizacji. To był jeden z elementów integracji uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Królowej Jadwigi i Szkoły Uczniów Kreatywnych – wyjaśnia Renata Spodzieja, dyrektor SP4.

Ogródek jest przeznaczony dla uczniów klas I-III. Każda klasa zajmuje się fragmentem całości. Uczniowie mieli pełną dowolność dotyczącą tego, co będzie rosło w ich zielonym miejscu. Dlatego w przyszkolnym ogrodzie można znaleźć kwiaty, warzywa czy zioła. Są ziemniaki, dynie, mięta oraz kwiaty ozdobne, które można zerwać i zabrać do domu. – Tworzą również potrawy czy kompozycje na lekcjach przyrody, a w młodszych klasach na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej – dodaje.

Tego typu przedsięwzięcie ma również wymiar edukacyjny i uwrażliwia na przyrodę. To hortiterapia zwana też ogrodoterapią. – Mamy nadzieję, że ta metoda skandynawska będzie u nas coraz bardziej powszechna, bo to, co się wyhoduje, bardzo cieszy. Można by pójść do sklepu i kupić na przykład pomidory, ale nie cieszy to tak, jak zerwanie ich z ogródka – podkreśla dyrektor Spodzieja.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick