Ubezpieczenie OC na raty a sprzedaż samochodu. Na kim ciąży obowiązek zapłaty?

4
Sprzedaż samochodu wiąże się z różnymi formalnościami, a jedną z nich jest kwestia ubezpieczenia OC. Jakie są obowiązki sprzedającego i czy może dojść do sytuacji, gdy pomimo zbycia pojazdu nadal będzie musiał zapłacić ratę składki?

Koszt ubezpieczenia OC to dla wielu kierowców naprawdę spory jednorazowy wydatek. Nic więc dziwnego, że coraz częściej decydują się oni na rozłożenie płatności na raty. Tego rodzaju ułatwienie może się jednak okazać kłopotliwe, jeśli jeszcze przed uregulowaniem ostatniej części zobowiązania właściciel auta zdecyduje się go pozbyć. W tekście tłumaczymy, jak wygląda sprzedaż samochodu a niezapłacona rata za OC. Kto ponosi koszty i dlaczego?

Sprzedajesz samochód? O tym musisz koniecznie pamiętać

Obowiązki osoby sprzedającej samochód są ściśle uregulowane przez prawo. Przepisy ich dotyczące znajdziemy zarówno w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, jak i w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

W pierwszym z wymienionych aktów prawnych interesuje nas art. 32 ust. 1, który stwierdza, że sprzedający samochód ma dwa podstawowe obowiązki. Przede wszystkim, musi przekazać kupującemu dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Decyzja o kontynuowaniu dotychczasowej polisy należy już do nowego właściciela. Jeśli jednak postanowi ją wypowiedzieć, sprzedający może domagać się od ubezpieczyciela zwrotu kosztów za ten okres obowiązywania ubezpieczenia, który został opłacony i niewykorzystany.

Drugą i równie istotną powinnością sprzedającego samochód jest poinformowanie o tym fakcie zakładu ubezpieczeń, z którym była zawarta umowa OC. Dokument potwierdzający przeniesienie własności pojazdu musi zostać dostarczony ubezpieczycielowi na piśmie w terminie 14 dni liczonych od dnia sprzedaży i muszą zostać w nim zawarte dane nowego posiadacza auta.

Jeszcze inny obowiązek nakłada na sprzedającego Prawo o ruchu drogowym. Art. 78 ust. 2 pkt 1 ustawy mówi o tym, że dotychczasowy właściciel samochodu jest obowiązany, by w terminie nieprzekraczającym 30 dni od przeniesienia własności, zawiadomić o tym zdarzeniu właściwy dla siebie wydział komunikacji. Chodzi oczywiście o urząd, w którym auto zostało wcześniej zarejestrowane – może to być starostwo powiatowe, urząd miasta lub, w przypadku mieszkańców Warszawy, urząd dzielnicy.

Rata za OC sprzedanego samochodu – kto za to zapłaci?

Sprzedałeś samochód, czyli nie będziesz go już używał. Logicznie rzecz biorąc, nie ma więc absolutnie żadnych podstaw, żebyś nadal opłacał polisę ubezpieczeniową, z której przecież nie korzystasz. Ustawodawca również doszedł do podobnego wniosku i właśnie dlatego zamieścił w ustawach wspomniane wyżej przepisy. Co innego jednak uregulowania prawne, a co innego ich przestrzeganie.

Może się bowiem zdarzyć tak, że sprzedający samochód zapomni o swoich obowiązkach i nie poinformuje zakładu ubezpieczeń o tym, że przestał był właścicielem pojazdu. Jeśli wybrał najtańsze ubezpieczenie OC i zdążył już uregulować całość należnej kwoty, to jeszcze nic wielkiego się nie dzieje. Jeśli jednak miał rozłożoną płatność na raty, a nawet jedna z nich nie została jeszcze spłacona, może się zdziwić, gdy okaże się, że zakład ubezpieczeniowy oczekuje od niego uregulowania zobowiązania.

A będzie miał do tego pełne prawo, bo dla niego właścicielem samochodu objętego ubezpieczeniem jest przecież nadal ta sama osoba. Co więcej, ze względu na to, że sprzedający nie dotrzymał ustawowego terminu 14 dni, jakie miał na poinformowanie o zmianie właściciela auta, to towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło zdecydować o tym, kto powinien zapłacić zaległe raty. W efekcie może się okazać, że nie mając już samochodu i tak trzeba będzie zapłacić za jego OC.

Powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży auta? Nic prostszego!

Przed taką sytuacją, jak opisana powyżej, można się jednak bardzo łatwo zabezpieczyć. Wystarczy postąpić zgodnie z regułami i w odpowiednim terminie powiadomić zakład ubezpieczeniowy o zbyciu pojazdu.

W tym celu trzeba zaś po prostu wypełnić i przesłać odpowiedni wniosek. Jeśli nie wiemy, jak taki dokument wygląda, wzoru można poszukać choćby na stronie internetowej ubezpieczyciela. Z reguły jednak muszą w nim być zawarte podstawowe informacje, czyli przede wszystkim dane sprzedającego i kupującego. Dla potwierdzenia dokonanej transakcji czasem przyda się jeszcze kopia umowy przeniesienia własności pojazdu.

Czy poprzedni właściciel samochodu może odpowiadać za winy obecnego?

Sytuacja brzmi z pozoru absurdalnie, a jednak wcale taka nie jest. Może do niej dojść, gdy ubezpieczyciel nie otrzyma od nas informacji o sprzedaży auta.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której sprzedawszy samochód, nie zgłosiłeś tego faktu ubezpieczycielowi – dla niego nadal jesteś więc właścicielem auta. Wtedy nowy nabywca pojazdu doprowadza nim do kolizji lub wypadku. Kto będzie winnym w oczach ubezpieczyciela? Oczywiście właściciel, czyli Ty. W konsekwencji możesz np. stracić przysługujące Ci zniżki za bezszkodową jazdę – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.

Jeszcze gorzej, jeśli sprzedany samochód zostanie wykorzystany do popełnienia przestępstwa. Szukając sprawcy, policja z pewnością w pierwszej kolejności zgłosi się do osoby, która figuruje jako właściciel pojazdu. Czasem wystarczy więc odrobina wysiłku i zgłoszenie faktu sprzedaży auta ubezpieczycielowi, by uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Nowy właściciel ma obowiązek w określonym terminie od zakupu,zarejestrować auto na siebie i właśnie termin zarejestrowania auta na nowego właściciela powinien być wiążący jesli chodzi o fakt na kim ciąży ubezpieczenie OC.A zbywca powinien otrzymać zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia.Obecnie jest taki galimatias że śmierdzi to przestępstwem już na poziomie tworzenia tego przepisu.Ciekawe komu zależało na takim bałaganie,gdy sprawa jest zupełnie prosta.Sprzedajesz auto więc nie jesteś właścicielem i po prostu ubezpieczyciel nie ma prawa żądać od ciebie ubezpieczania czegoś czego nie posiadasz.

  2. Nie prawda kupiłem auto w AAA Auto Katowice z polisą na 48godz.nie otrzymałem polisy. Zawarłem nową polisę. Starej nie wypowiedziałem bo nie miałem polisy sprzedającego. Wypowiedziałem ją gdy dowiedziałem się o niej. Obecnie otrzymuję do zapłaty niezapłaconą przez sprzedającego polisę.Sprzedawca nie chce przesłać zawarcia i rozwiązania polisy..Przepisy swoje życie swoje

  3. Trzeba do ubezpieczyciela zgłosić, że się samochód sprzedało. Ubezpieczyciel zwraca kwotę i tak samo czyni się w danym urzędzie. Pozdrawiam

  4. Ostatnio zakupiłem samochód. W ogłoszeniu było napisane OC do 14.09.2021 roku. Na miejscu w rozmowie z handlarzami dopytywałem do kiedy są opłaty- zostało potwierdzone, że do 14.092021 roku. W momencie spisania umowy kupna auta handlarz powiedział, że zgubił polisę i mi jej nie może fizycznie przekazać, ale podał numer i sprawdziliśmy, że faktycznie polisa jest.
    Dzisiaj przyszło zawiadomienie, że polisa od września nie jest opłacona i ja muszę ją opłacić.
    Sprzedawca mnie oszukał- nie powiedział o nieopłaconej polisie, mało tego, potwierdził, że jest opłacona.
    Co mogę w tej sytuacji zrobić? Jak domagać się opłacenia polisy?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick