Tysiące maseczek, gogli i kombinezonów trafi do szpitali. Zakupy sprzętów priorytetem dla szpitali zakaźnych

7
screen z TVP Info
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podsumował działania związane z zabezpieczeniem szpitali zakaźnych, które stoją na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. "Jeszcze dzisiaj zostanie dostarczony sprzęt ochrony osobistej do każdego z tych szpitali" - powiedział szef resortu.

W nowym tygodniu Ministerstwo Zdrowia wznowiło konferencje prasowe w związku z sytuacją związaną z koronawirusem w Polsce. Do tej pory zdiagnozowano 150 przypadków zachorowań. Około 800 osób jest hospitalizowanych, około 8 tysięcy poddanych kwarantannie, a w stosunku do kilkudziesięciu tysięcy wydane zostaną decyzje związane z kwarantanną w związku z tym, że wracają z zagranicy.

CZYTAJ: Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa u pacjenta z Krotoszyna

Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że w każdym województwie jest co najmniej jeden szpital oddelegowany wyłącznie do leczenia osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19. – Dzisiaj zostanie dostarczony sprzęt ochrony osobistej do każdego z tych szpitali. Niezależnie od tego, że pacjentów jest niewielu. Każdy z tych szpitali otrzyma 1000 sztuk kombinezonów, maseczek i gogli, które można sterylizować. Właśnie te placówki zabezpieczamy w pierwszej kolejności – podkreślił podczas konferencji prasowej.

Jak wyjaśnił szef resortu zdrowia, to są szpitale działające na pierwszej linii frontu i właśnie ich działanie jest w tej chwili najbardziej oczekiwane. – Tam idzie wsparcie, ponieważ musimy mieć je działające wraz z załogą i ze sprzętem. Jeśli chodzi o doposażenie szpitali, to one będą na liście finansowania dodatkowych zakupów w pierwszej kolejności – dodał.

CZYTAJ: Pacjent z podejrzeniem koronawirusa przetransportowany z Ostrzeszowa do Poznania

Minister Szumowski odniósł się także do dynamiki zachorowań w innych krajach europejskich, w których sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej, niż w Polsce. Szczególnie we Włoszech i Hiszpanii. – Dowiadujemy się, że każdej doby są potwierdzane tysiące osób zarażonych, to także kilkaset zgonów dziennie. Jeśli nie przygotujemy sieci odpowiednio wcześnie, to pacjenci w Polsce nie będą mieli gdzie się leczyć, a do tego nie możemy dopuścić – podkreślił.

W Polsce działa w tej chwili 19 laboratoriów, które wykonują badania na obecność koronawirusa. To oznacza zwiększenie przepustowości badań do około 3 tysięcy badań na dobę. Zdaniem Łukasza Szumowskiego potwierdzonych przypadków zachorowań będzie coraz więcej. Tylko w poniedziałek resort zdrowia poinformował o 25 nowych zachorowań na COVID-19, a to – jak podkreślił Szumowski – zapewne nie koniec. – Mam nadzieję, że tempo wzrostu w pewnym momencie spowolni i będziemy mieli czas na reakcję, na leczenie pacjentów. Po to działamy w bardzo trudnym reżimie kwarantanny całego społeczeństwa. Po to apele i prośby, żebyśmy nie wychodzili do dużych skupisk ludzkich i dziękuję za bardzo dużą odpowiedzialność, którą Polacy zachowują. Dziękuję za akcję #zostanmywdomu, bo ona przynosi efekty. Ale dziękuję przede wszystkim personelowi medycznemu, którzy są na pierwszej linii frontu – dodał minister Szumowski.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. Ględzi jak nawiedzony….. ” Sprzęt trafi do szpitali „…. On tam powinien BYĆ !! W jednym ze szpitali w Poznaniu , pielęgniarki szukają masek i kombinezonów ( te co miały już tam być ) i nie mogą znaleźć . Kilku lekarzy i pielęgniarek miało kontakt o osobami , które mogą być zarażone i zostali poddani kwarantannie . Za chwilę nie będzie miał kto leczyć . Wychodzenie na balkony ?? ” darmowe ” jedzenie — Oni nie mają kiedy jeść . To jest jedna improwizacja (wielka) .

  2. Barbarzyńco z lekka PIER….LISZ OD RZECZY! Tacy jak Ty są najlepsi nie ma to jak widzieć najgorsze , wersje spiskowe , wszystko jest złe jak Ci sie nie podoba polecam dla ciebie wycieczkę do Włoch tam jest cacy

  3. No to przeczytajcie TO — Siedem osób z personelu medycznego poddanych kwarantannie. Pokłosie koronawirusa w Krotoszynie– co powiecie tym ludziom ??? Gdzie są maski i kombinezony ??? Siedem osób nie będzie mogło się opiekować takimi bohaterami jak ” kazek 2 ” i Stanisław .

  4. Minister Zdrowia PiS zawierzył nasze zdrowie Matce Bożej.Nie zakupił testów w odpowiedniej ilości czy masek i kombinezonów ochronnych dla Szpitali i personelu medycznego.PiS przespał 2m-ce i obudził się w marcu. Walczyli o 2 miliardy na TVP zamiast skupić się na tym co nadejdzie.

  5. Minister Szumowski wraz ze swoją przyszłą żoną był ostatnim Polakiem który „pracował ” u świętej z Kalkuty- Matki Teresy. Tam pomagał wykluczonym i zdał test. Jestem przekonany , że teraz też zda egzamin i wyprowadzi Polaków z pandemii.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick