Trzy „OSY” w gminie

0
Przyda nam się taka OSA – mówią mieszkańcy Boczkowa z gminy Nowe Skalmierzyce. OSA, czyli Otwarte Strefy Aktywności. W gminie w tym roku powstały w trzech miejscowościach. Choć na razie pogoda nie zachęca do spędzania czasu na wolnym powietrzu, to już teraz mieszkańcy Boczkowa, Kurowa i Nowych Skalmierzyc mogą korzystać bezpłatnie z placów zabaw, siłowni zewnętrznych czy stref relaksu.

Otwarta Strefa Aktywności, w skrócie OSA, to rządowa inicjatywa rozwoju małej infrastruktury sportowej. Przeznaczone dla wszystkich grup mieszkańców miejsca rekreacji i aktywności ruchowej mają sprzyjać integracji i aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. W listopadzie w gminie Nowe Skalmierzyce uruchomiono trzy takie „OSY”. Jedna z nich powstała w Boczkowie, tuż obok świetlicy wiejskiej. Znajduje się tam plac zabaw, siłownia zewnętrzna i strefa relaksu z ławeczkami.

>> Pałac w Kwiatkowie odzyska dawny blask <<

Dwie kolejne powstały w Nowych Skalmierzycach i Kurowie. Na każdą z nich udało się pozyskać dofinansowanie. – Koszt inwestycji w Boczkowie wyniósł ponad 100 tysięcy złotych, tyle samo co w Kurowie. Połowa tej kwoty to dofinansowanie. Koszt „OSY” w Nowych Skalmierzycach to ponad 50 tys. zł, z czego także blisko połowę pozyskaliśmy z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej z Ministerstwa Sportu i Turystyki – wyjaśnia Mariusz Puchalski, koordynator projektu z Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

W tym roku w gminie powstały także, oprócz trzech Otwartych Stref Aktywności, dwa place zabaw. Niedawno doczekali się ich mieszkańcy Skalmierzyc i Chotowa. W tym pierwszym – na skalmierzyckim Dąbku – oprócz placu zabaw, jest także wiata. – To pierwszy taki plac w Skalmierzycach, więc na pewno zainteresowanie mieszkańców będzie niemałe – mówi przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich ze Skalmierzyc Natalia Pawlaczyk.

>> Wyjątkowa wystawa! Malczewski, Chełmoński i Matejko w Dobrzycy <<

Na obydwa place zabaw gmina pozyskała dofinansowanie z samorządu województwa wielkopolskiego w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi”. Koszt każdego z nich wyniósł blisko 50 tys. zł, a pozyskane środki to niemal 30 tys. zł.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick