Malczewski, Chełmoński i Matejko w Dobrzycy. Wyjątkowa wystawa rusza już w niedzielę!

1
Dzieła takich mistrzów tak Jacek Malczewski, Józef Chełmoński, Marten van Valckeborch, czy Jan Matejko znalazły się w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Będzie można je obejrzeć już od najbliższej niedzieli - 24 listopada. Wystawa przyjechała aż z Lublina, a dokładnie z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wystawa zostanie podzielona na trzy pomieszczenia. W pierwszym znajdziemy malarstwo polskie oraz drogocenną porcelanę z królewskich manufaktur, w drugim będzie można obejrzeć portrety, a w trzecim pejzaże.

Wystawa nosi nazwę „Sztuka wędrująca”, a nazwana została tak nie bez powodu. – Odwiedziła już m.in Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Książ, Malbork, czy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – mówi dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przewiezienie takich obrazów to logistyczne wyzwanie. Obrazy musiały przyjechać w specjalnych skrzyniach, starannie zabezpieczone tak, aby żaden z nich nie został uszkodzony. – Stosuje się oczywiście odpowiednie procedury i materiały pakowe: skrzynie, folię bąbelkową, flizelinę – dodaje dr Przylicki. Zbiór Muzeum KUL-u przedstawia szeroki przekról malarstwa. Począwszy od dzieł renesansowych malarzy, poprzez twórczość młodopolskich artystów, aż do sztuki powojennej.

Nawiązanie znajomości Muzeum w Dobrzycy i Lublinie miało miejsce właśnie w podpleszewskiej miejscowości. – Doktor Przylicki przyjechał kiedyś obejrzeć jedną z naszych wystaw. Spodobał mu się pomysł jej przedstawienia i zaproponował współpracę – opowiada Stanisław Borowiak, kierownik działu historycznego dobrzyckiego muzeum.

Wystawę można obejrzeć już od 24 listopada aż do 1 marca. Oficjalny wernisaż odbędzie się 15 grudnia.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick