DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

To już dzisiaj: wernisaż wystawy "Myśliwskie pasje ziemian"

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na kolejną wystawę czasową poświęconą tematyce funkcjonowania tej instytucji, a więc dawnej warstwie społecznej, która przez wieki żyła m.in. w naszym regionie posiadając na własność ogromne połacie ziemi wraz z pałacami i dworkami.

WIĘCEJ INFORMACJI KULTURALNYCH NA WLKP24.INFO

„Myśliwskie pasje ziemian”, bo tak nazywa się najnowsza wystawa – zostanie otwarta już w niedzielę, 23 kwietnia wernisażem, który zaplanowano na 16:00. Będzie to okazja, by przenieść się w czasie do XIX wieku. Wówczas myślistwo na ziemiach należących niegdyś do Polski było niezwykle popularne.

Cel przyświecający utworzeniu tej wystawy – zdaniem pracowników dobrzyckiej instytucji kultury – to przedstawienie tego elementu tradycji polskiego dworu. „Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy przedstawiające sceny z polowań autorstwa najwybitniejszych polskich malarzy, takich jak Juliusz Kossak, Julian Fałat czy Leon Wyczółkowski. Ponadto odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. kordelasy, noże myśliwskie, broń palną, a także liczne trofea” – podkreślają muzealnicy.

Niespodzianką przewidzianą na to popołudnie będzie koncert cenionego trębacza kameralisty Mieczysława Leśniczaka, który od lat jest związany z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu i Filharmonią Poznańską. Muzyka dworska i łowiecka to dla niego chleb powszedni. W repertuarze niedzielnego występu znajdą się m.in. „Fanfara” na cześć św. Huberta, sygnał „Apel na łowy” i fragment z opery Stanisława Moniuszki „Hrabina”. Nie zabraknie też ciekawostek dotyczących rogów myśliwskich (tych naturalnych i koncertowych).

Ekspozycja poświęcona tematyce myśliwskiej będzie dostępna w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy od 23 kwietnia do 1 października 2023 roku.

materiały organizatora

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz