Testamenty, przykłady miłości małżeńskiej i koszty leczenia u balwierza. Sprawdź, co jeszcze znajdziesz w tej książce

0
fragment okładki publikacji zatytułowanej "Księga wójtowska miasta Jarocina. Zapiski z lat 1575 - 1611"
Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk ukazała się książka zatytułowana "Księga wójtowska miasta Jarocina. Zapiski z lat 1571–1611" opisuje (czasem ze szczegółami) życie w XVI- i XVII-wiecznym Jarocinie. Publikacja została przygotowana przez dra Norberta Delestowicza na podstawie najstarszej zachowanej do dzisiaj księgi miejskiej dotyczącej Jarocina.

Ile kosztowało życie w XVI i XVII wieku, a ile leczenie u balwierza? Jakich sprzętów używali mieszczanie, w co się ubierali? Jak nazywali się mieszkańcy miasta kilkaset lat temu? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedzi w wydanej właśnie książce zatytułowanej “Księga wójtowska miasta Jarocina. Zapiski z lat 1571–1611”. To publikacja wydana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

CZYTAJ TEŻ: Znamy termin festiwalu filmowego Grand Prix Komeda

Opracował ją dr Norbert Delestowicz, dyrektor Biblioteki PTPN. Publikacja jest najstarszą zachowaną do dzisiaj księgą miejską dotyczącą Jarocina. To edycja źródłowa. Niezbyt często można w łatwy sposób dotrzeć do informacji o przodkach żyjących kilka wieków wcześniej.

Publikacja zwiera również informacje opisujące ówczesną obyczajowość. “Przykłady miłości małżeńskiej, relacji rodziców z dziećmi, zasięg geograficzny utrzymywanych kontaktów przez mieszkańców Jarocina. Poznajemy także zapisy licznych testamentów, które zostały wpisane do księgi. Edycja źródłowa została zaopatrzona ponadto we wstęp, indeks nazw osobowych i geograficznych, indeks rzeczowy oraz słowniczek trudniejszych terminów” – czytamy w opisie publikacji.

CZYTAJ TEŻ: Jarocińskie kino „Echo” z nową salą

Książka została wydana przy współfinansowaniu Fundacji “Zakłady Kórnickie” w ramach projektu Dziedzictwo Wielkopolski.

Publikację można zamówić na stronie internetowej wydawnictwo.ptpn.poznan.pl.

okładka publikacji zatytułowanej “Księga wójtowska miasta Jarocina. Zapiski z lat 1575 – 1611”
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick