DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Tarcza antykryzysowa w pięciu filarach - rząd przedstawia pomoc dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zależy mu na najdrobniejszych przedsiębiorcach, którzy podjęli inwestycje, stworzyli małe biznesy i drobne usługi, zaczęli zatrudniać ludzi, a walka z koronawirusem spowodowała, że ich biznesy się załamują. – Dzisiaj bardzo wielu z nich jest w kłopotach. Jest im ogromnie potrzebna pomoc. Z tymi wielkimi można rozmawiać indywidualnie, oni mają często duże zasoby finansowe, które są w stanie wyłożyć, żeby przetrwać trudny czas, a w najgorszej sytuacji są ci najmniejsi, którzy nie mogą świadczyć pracy, bo nie ma popytu na ich usługi – podkreślił.

Jego zdaniem, w rozmowach z ministrami był kładziony nacisk na to, by pakiet pomocowy nazwany „tarczą antykryzysową” musi być głęboki, szeroki, kompleksowy i obejmować wszystkie dziedziny życia. Jak zaznaczył, w najbliższym czasie te wypracowane założenia będą przekładane na projekty ustaw, które następnie będzie musiał przegłosować parlament, aby mogły wejść w życie.

Pakiet wsparcia ma zawierać różnego rodzaju ulgi, zwolnienia, przesunięcia spłat chociażby odroczenie płatności ZUS-u, rozłożenie płatności na raty. Ma zostać wprowadzony system wypłaty wynagrodzeń dla tych, którzy nie mogą świadczyć pracy. – Jest wielu cennych pracowników, którzy nie mogą teraz świadczyć pracy, ale jednocześnie aby była możliwość utrzymania wspólnych miejsc pracy. To jest program, który zakłada, że radzimy sobie sami z jednoczesnym osłanianiem polskiej gospodarki i systemu bankowego, żeby funkcjonował – dodał Prezydent RP Andrzej Duda.

Rząd zaproponował program nazwany „Tarczą antykryzysową” podzielony na pięć filarów:

FILAR PIERWSZY

To obrona pracowników przed utratą pracy. To działania osłonowe na rynku pracy. Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria w związku ze spadkiem obrotów, państwo będzie mogło pokrywać do 40% średniego wynagrodzenia, drugie 40% miałby pokryć pracodawca.

Dla tych, którzy mają działalność gospodarczą, pracują na samozatrudnieniu, na umowę o dzieło lub zlecenie, rząd proponuje bufor, który ma zamortyzować utratę usług i zleceń. Jest to możliwość wypłaty środków do 80% minimalnego wynagrodzenia.

Filar dotyczy również zasiłku opiekuńczego. – Jeżeli będzie decyzja o kontynuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków to taki zasiłek opiekuńczy będziemy wypłacać na kolejne 2 tygodnie – mówił premier Morawiecki. Może to pochłonąć – jak szacował – od 3 do 4 mld zł.

– Niezwykle ważne jest to, żeby dbać o zdrowie publiczne, dobrze organizować pracę, ale wiemy doskonale, że musimy się też troszczyć o zdrowie gospodarki. Zostanie uderzona tak samo mocno, jak kilkanaście lat temu, a może nawet mocniej. Reakcja rządu jest reakcją natychmiastową – dodał.

FILAR DRUGI

To ustawa antylichwiarska, walka z cenami, które są wyższe, niż kilkanaście dni temu. – Żeby temu zapobiegać, chcemy doprowadzić do tego, by Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta czuwał nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców – dodał premier. Dla przedsiębiorców proponowane są także mikropożyczki, czyli te do pięciu tysięcy złotych.

TRZECI FILAR

Trzeci filar do wsparcie dla służby zdrowia. – 7,5 mld zł na jednoimienne szpitale zakaźne, sprzęty medyczne, aparaturę i środki ochrony osobistej – mówił premier. Ma dotyczyć również modernizacji całej bazy szpitalnej i podstawowych jednostek opieki zdrowotnej na terenie kraju.

CZWARTY FILAR

Czwarty filar to zabezpieczenie depozytów, wpłat i wypłat. – We współpracy z Narodowym Bankiem Polskim zaproponowaliśmy pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma być jak ochrona dla naszych środków depozytowych. Nie ma tu żadnego ryzyka. Na dniach te działania zostaną wdrożone – zaznaczył Morawiecki.

PIĄTY FILAR

To filar inwestycji publicznych. – Chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny. Fundusz w tym filarze wynosi 30 mld zł i będzie używany na cele wzmocnienia wydatków na drogi samorządowe, modernizację szkół, ochronę środowiska, na przebudowę różnych elementów infrastruktury państwa w tym cyfryzację. Są to środki niezależne od jakichkolwiek środków unijnych – mówił Mateusz Morawiecki. Prezydent Andrzej Duda dodał, że nie będą egzekwowane także kary umowne przy okazji inwestycji.

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • R
  remik

  środa, 18 marca, 2020

  Te sprawy pomocy, to sprawy Premiera a nie Prezydenta, po co Duda tu stoi ? żeby się pokazać bo ma parcie na kamere i szkło przed wyborami ? Tak na tego człowieka nie bedziemy głosować .

  Odpowiedz
 • Y
  Yo

  środa, 18 marca, 2020

  Odwołać te pieprzone wybory !!

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz