DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Tactical czy tacticool? Wyposażenie taktyczne gracza

Zasady tworzenia stylizacji

Istnieją trzy drogi doboru wyposażenia, w tym ubioru, w airsofcie. Rekonstrukcja to wierne odwzorowywanie konkretnej jednostki w oparciu o kontraktowy sprzęt używany przez jej członków. Dobór osprzętu i umundurowania jest więc ograniczony do tego, czego faktycznie używa lub używała rekonstruowana grupa. Jest to najdroższa i najbardziej elitarna opcja. Dla rekonstruktorów kompletowanie wyposażenia to nie tylko pasja, ale również styl życia.

Właściwa stylizacja, jeśli chodzi o wyposażenie taktyczne graczy, stanowi nieco luźniejsze podejście do tematu. Istniejąca jednostka jest jedynie inspiracją do stworzenia własnego, indywidualnego zestawu. Nie można zapomnieć wreszcie o zwolennikach podejścia, zgodnie z którym gracz tak dobiera swoje wyposażenie, by spełniało jego indywidualne wymogi, bez wzorowania się na konkretnej jednostce.

Ochrona

Ochrona oczu to zdecydowanie najważniejsza kwestia w airsofcie, o którą należy zadbać już na początku tej przygody. Nawet w czasie rekonstrukcji działań II wojny światowej trzeba mieć założone gogle lub okulary ochronne, które dodatkowo muszą posiadać wymagane atesty potwierdzające ich jakość i właściwości ochronne. Nadmiernie parujące okulary można potraktować tzw. antifogiem, przeznaczonym do gogli pływackich, lub zmienić na takie, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. Należy przestrzegać najważniejszej zasady, aby nigdy nie zdejmować ochrony oczu na polu gry!

Przydatnym akcesorium jest poza tym siatkowa maska ochronna typu stalker. Zaleca się ją głównie graczom preferującym rozgrywki w budynkach, gdzie gra toczy się na mniejszej przestrzeni, przez co jest bardziej dynamiczna. Równie ważne są kaski, rękawice balistyczne czy ochraniacze na łokcie i kolana.

Wyposażenie

Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie taktyczne, to są to zazwyczaj kulki, dodatkowe magazynki, apteczka, zapasowa bateria, ale też woda i przekąski. Jeśli jesteś minimalistą, dobrym wyborem będzie chest rig, czyli kamizelka noszona na klatce piersiowej bez panelu plecowego. Waży ona niewiele i zapewnia dużą mobilność podczas rozgrywki. Bardzo popularne w ostatnim czasie są kamizelki typu plate carrier, z imitacjami wkładów balistycznych. W odróżnieniu od chest rigów posiadają zabudowane plecy, na których da się przenosić np. bukłak z wodą, czyli popularnego CamelBaka. Wadą tego rozwiązania jest mała ładowność, którą można jednak uzupełnić o dodatkowy pas. Nieco starszą, ale mającą dużą grupę zwolenników, opcją są pasoszelki, czyli duży pas, na którym zaczepione są ładownice. Zaletę tej propozycji stanowi równomierne rozłożenie masy i skuteczna wentylacja. Z tego typu sprzętu korzystają zazwyczaj gracze preferujący leśne rozgrywki.

Co jest niezbędne podczas strzelanki?

Ochrona oczu, replika i przede wszystkim zdrowy rozsądek. Zaczynając grę, miejmy na uwadze to, że źle używane repliki mogą wyrządzić krzywdę. Gdy wchodzimy na pole gry, jesteśmy odpowiedzialni zarówno za siebie, jak i za pozostałych graczy.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz