Sylwiusz J. skazany i… uniewinniony

2
W Sądzie Rejonowym w Kaliszu zapadł w środę wyrok w sprawie Sylwiusza J., któremu zarzucano cztery czyny niezgodne z prawem. Chodziło o znęcanie się psychiczne nad rodziną oraz groźby wobec jej członków (dotyczyły tego trzy z wymienionych czynów), a także znieważenie strażaków jako funkcjonariuszy publicznych pełniących służbę.

Sąd wydał wyrok uniewinniający wobec Sylwiusza J. w trzech z czterech oskarżeń. Dotyczyły one rzekomego znęcania się psychicznego nad rodziną oraz groźby pod adresem jej członków. W czwartym przypadku zapadł wyrok skazujący. Dotyczył on tego, że 14 stycznia 2019 roku w Kolonii Skarszewek (gmina Żelazków) znieważył strażaków w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych.

CZYTAJ: List w butelce z czasów wojny. Niecodzienne znalezisko na dworcu

Zdaniem sądu słowa, jakie wówczas padły z ust Sylwiusza J. pod adresem strażaków były wulgarnymi i powszechnie uważanymi za obelżywe. – Wobec skazanego zasądzono grzywnę w wysokości 120 stawek dziennych ustalając każdą z nich na poziomie 80 zł. Na poczet orzeczonej kary zaliczono mu pozbawienie wolności w dniu 20 stycznia 2019 roku w godz. od 20.10 do 21.00 oraz od 3 lutego 2019 roku (od 16.10) do 25 marca (do godz. 13.15) – informuje Edyta Janiszewska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Oznacza to, że grzywna w wysokości 9 600 zł zostanie pomniejszona o okres, w którym był pozbawiony wolności zgodnie z art. 66 § 1,5 Kodeksu Karnego, w których czytamy: “Na poczet orzeczonej kary zalicza się okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie, zaokrąglając w górę do pełnego dnia, przy czym jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności równa się jednemu dniowi kary pozbawienia wolności, dwóm dniom kary ograniczenia wolności lub dwóm dziennym stawkom grzywny (…) Za dzień w rozumieniu § 1 i 2 przyjmuje się okres 24 godzin liczony od chwili rzeczywistego pozbawienia wolności”.

CZYTAJ: Przestronny i nowoczesny – umowa na nowy DPS w Ostrowie podpisana!

Wobec Sylwiusza J. zasądzono również na rzecz Skarbu Państwa karę finansową w wysokości 2 165,22 zł. Wyrok nie jest prawomocny.

To nie koniec problemów z prawem Sylwiusza J., który będzie odpowiadał jeszcze w związku ze sprawą czynnej napaści na funkcjonariusza policji, do której miało dojść podczas Marszu Równości w Kaliszu oraz w sprawie prowadzenia samochodu będąc pod wpływem alkoholu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick