Święto szkolnictwa zawodowego. VI Wielkopolski Festiwal Rzemiosła w Pleszewie

0
Jak prawidłowo zamontować pokrycie dachu i w jaki sposób zbudowane są kotły ciepłownicze – to tylko niektóre z ciekawostek, które na było odkryć często w namacalny sposób podczas VI wielkopolskiego Festiwalu Rzemiosła w Pleszewie. Impreza była okazją do promocji ginących zawodów, ale też do wdrożenia młodzieży w świat rzemiosł.

Wielkopolski Festiwal Rzemiosła w Pleszewie został zorganizowany już po raz szósty. Ideą festiwalu jest przede wszystkim promowanie zwodów i kształcenia zawodowo. – Chodzi o to, żeby przybliżyć właściwie już od najmłodszych lat dzieciom, maluszkom z przedszkola i oswoić ich niejako z zawodem, z tym, co faktycznie otacza nas wokół, a czego dzisiaj bardzo brakuje, bo niestety fachowców, ludzi do pracy zawodowej mamy bardzo mało – mówi Iwona Kałużna, dyrektor Zespołu Szkół usługowo-Gospodarczych, na terenie którego obywała się impreza.

Festiwal to przede wszystkim bardzo różnorodne stoiska firmowe – od branży cukierniczej, przez rękodzieło do firm dekarskich. – Prezentujemy tutaj układy zarówno pneumatyczne, jak i elektryczne. Są one bardzo popularne w użytku, wszystkim się tutaj podobały, zarówno dzieciom, jak i dorosłym – tłumaczy Piotr Szafryk, jeden z wystawców na festiwalu.

Dekarz, piekarz czy garncarz – to zwody, które obecnie nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród młodzieży wchodzącej na rynek pracy, a których tajniki można było poznać odwiedzając Wielkopolski Festiwal Rzemiosła.

Festiwal to wspólna inicjatywa Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Miasta i Gminy Pleszew, Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych, Cech Rzemiosł Różnych oraz Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick