Strażacy napisali książkę. To prawie 200 stron historii

0
fragment okładki publikacji "Zawodowe pożarnictwo powiatu pleszewskiego 1956-2022"
Pleszewscy strażacy bryg. Waldemar Barański i st. kpt. Jan Woldański wydali publikację zatytułowaną „Zawodowe pożarnictwo powiatu pleszewskiego 1956-2022” z okazji uroczystego przekazania sztandaru PSP w Pleszewie, który miał miejsce właśnie w 2022 roku. Na niemal 200 stronach przedstawili działalność swoich poprzedników od połowy XX wieku oraz charakter zmian i rozwoju straży pożarnej na przestrzeni dekad. Publikacja jest dostępna w Internecie.

To prawdziwe kompendium wiedzy o działalności straży pożarnej na terenie powiatu pleszewskiego. Publikacja zatytułowana „Zawodowe pożarnictwo powiatu pleszewskiego 1956-2022” zawiera informacje dotyczące wybranych akcji pożarniczych, wykazy strażaków wraz z pełnionymi przez nich funkcjami w jednostce, statystyki działań zawodowej straży opatrzone zdjęciami strażaków, pojazdów, miejsc i opisów dotyczących prowadzonych akcji.

Część publikacji poświęcono też druhom, którzy od lat wspomagają zawodowych strażaków w pracy często jako pierwsi (z racji odległości) docierają na miejsca zdarzeń. W tej części również można poznać szczegółowe dane dotyczące składów osobowych poszczególnych jednostek, a także ich wyposażenia.

Wiele stron poświęcono także historii Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pleszewie od czasu aktu jej powołania 1 lipca 1992 roku po rok 2022. W tej części znalazło się również miejsce na informacje dotyczące siedzib strażaków, remontów, inwestycji oraz przeprowadzek do nowej komendy. Nie zabrakło też kroniki osiągnięć sportowych, których bohaterami byli strażacy rywalizując z kolegami po fachu na różnych szczeblach i w wielu dyscyplinach.

„Z prawdziwą przyjemnością polecam Państwu tę publikację okolicznościową, która stanowi hołd dla wszystkich tych, którzy w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat tworzyli podwaliny i dorobek zawodowej straży pożarnej w Pleszewie oraz budowali jej prestiż. Powinniśmy zachować w zbiorowej pamięci ich nazwiska, czyny i dokonania” – napisał w przedmowie Maciej Wasielewski, Starosta Pleszewski.

Publikacja bryg. Waldemara Barańskiego i st. kpt. Jana Woldańskiego została wydana w związku z przekazaniem w 2022 roku sztandaru tej jednostce. W przedmowie poruszył ten temat Roland Egiert, Komendant Powiatowy PSP w Pleszewie: „Nadanie sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie to dowód wdzięczności i pamięci dla wszystkich strażaków, którzy służyli i nadal służą dla powiatu pleszewskiego. Publikacja, którą Państwu prezentujemy, to pokazanie jak na przestrzeni wieków zmieniała się nasza formacja, a moment, w którym to się dzieje to zwieńczenie wielowiekowej szlachetnej tradycji pożarnictwa na ziemi pleszewskiej ukoronowanej jubileuszem trzydziestolecia Państwowej Straży Pożarnej”.

Publikację można pobrać pod tym linkiem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick