Sprawdź, czy masz nadpłatę w ZUS-ie

0
"Ponad 1,6 mln płatników ma nadpłaty na swoich kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych" - informują urzędnicy. "Aktywni przedsiębiorcy mogą pomniejszyć swoje kolejne płatności do ZUS-u, natomiast ci nieaktywni, mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek. Warto sprawdzić, czy po zamknięciu działalności, nic nie zostało do zwrotu" - informuje ZUS.

1,4 mln aktywnych płatników ma łącznie 2,5 mld zł nadpłat. Tak wynika z wyliczeń pracowników tej instytucji. Jest to spowodowane tym, że część płatników przelewa na konta w ZUS-ie większe składki, niż zadeklarowali w dokumentacji rozliczeniowej lub niż wynika to z przepisów. – Takie dodatkowe składki ZUS zalicza na pokrycie zaległości przedsiębiorcy, jeśli takowe oczywiście istnieją. Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat. W przypadku osób, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty, jeszcze przed zakończeniem aktywności – wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Nadpłaty znajdują się także na kontach 250 tys. płatników, którzy wyrejestrowali działalność gospodarczą w okresie od 1 stycznia 2017 roku. Ich wysokość wynosi ponad 111 mln zł. Czy i jak dużą mamy nadpłatę można sprawdzić, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych należących do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Zachęcam przedsiębiorców, aby na bieżąco kontrolowali stan swoich rozliczeń w ZUS. Szczególnie, gdy zamierzają zamknąć własny biznes, warto sprawdzić saldo na koncie. Pomocny w tym będzie Profil płatnika na PUE ZUS, który umożliwia zarówno bieżącą kontrolę płatności, jak i ostateczną weryfikację salda – dodaje.

Warto wiedzieć, że po 5 latach od wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS-u, nadpłata się przedawnia. W Wielkopolsce jest ponad 170 tys. płatników, którzy mają nadpłaty. Na kontach 150 tys. aktywnych przedsiębiorców znajduje się niemal 250 mln zł. Nadpłaty widnieją również na kontach ponad 24 tys. płatników, którzy wyrejestrowali działalność gospodarczą w ciągu ostatnich dwóch lat. Ich wysokość przekracza 11,5 mln zł.

Źródło: ZUS
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick