Sezon na szczepienia i na grypę

1
Fot. UM Ostrów Wielkopolski
Rusza sezon grypowy. Wprawdzie szczyt zachorowań przypadnie w styczniu i lutym, ale już teraz z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej chorych. Jesień to więc najlepszy czas na szczepienia przeciwko tej chorobie, a ze specjalnym programem profilaktycznym dla osób po 60. roku życia rusza też miasto Ostrów Wielkopolski.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych. Wiek potencjalnych przyszłych zarażonych nie ma dla niej znaczenia – grypa atakuje dzieci, nastolatków, osoby dorosłe i seniorów. Może też mieć różne nasilenie. Lekka i niepowikłana trwa kilka dni i trzeba ją „odleżeć”, ta z powikłaniami dokucza nawet kilka tygodni. Choroby tej bagatelizować nie można.

W powiecie ostrowskim liczba odnotowanych zachorowań na grypę i choroby grypopodobne utrzymuje się od lat na mniej więcej podobnym poziomie. We wrześniu tego i minionego roku było to po około 3 tysiące zachorowań. – Niestety, w liczbie odnotowanych do tej pory zachorowań Wielkopolska jest w czołówce – mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim Tadeusz Andrzej Biliński.

Sezon na grypę zaczyna się w miesiącach jesiennych. Jak zaznacza szef ostrowskiego sanepidu, liczba zachorowań z każdym miesiącem teraz będzie wzrastać, a szczyt grypowy tradycyjnie przewidziany jest na styczeń i luty.

Co nas powinno zaniepokoić? Wysoka temperatura, osłabienie, złe samopoczucie, bóle mięśni, głowy, stawów, katar. Z tymi objawami powinniśmy od razu udać się do lekarza. By uniknąć grypy lub złagodzić jej przebieg, możemy się też szczepić. Trzeba to jednak robić co roku, bo wirus grypy, niestety, się mutuje, więc stale opracowywane są nowe typy szczepionek.

Obecnie szczepienia przeciwko grypie finansuje, wprawdzie osobom po 60 roku życia, miasto Ostrów Wielkopolski. Właśnie ruszyła czwarta edycja programu profilaktycznego, na który samorząd wydaje ponad 60 tysięcy złotych. – Do tej pory w kolejnych edycjach wzięło udział ponad 3 tysiące osób, teraz kolejny tysiąc może uczestniczyć w programie. Ten program jest bardzo popularny wśród seniorów, stąd nasza decyzja, by go kontynuować – mówi prezydent Ostrowa Beata Klimek.
W ramach szczepienia każdy senior przejdzie wywiad lekarski oraz badania kwalifikujące do szczepienia, a następnie zostanie zaszczepiony. Do programu można się zgłaszać już teraz w przychodni „Rodzina” przy ul. Wolności 24.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick