Sąd Najwyższy podjął uchwałę. Co z wyrokiem Eryka J.?

19
zdjęcie uniwersalne
Sąd Najwyższy podjął uchwałę ws. sędziów wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa w zakresie ich uprawnień do orzekania. To rzutuje na dalsze losy wielu spraw sądowych, które zakończyły się wyrokami. Jedną z głośniejszych było skazanie Eryka J., który zabił w Cerekwicy Starej dwie osoby, na dożywocie. Pojawiło się podejrzenie, że wyrok może być nieważny.

Jak pisaliśmy w czwartkowe przedpołudnie, przez ostatnie godziny ważyły się losy wielu wyroków, które zapadły w niedalekiej przeszłości ogłoszone przez składy orzekające, w których zasiadali sędziowie powołani przez tzw. nową Krajową Radę Sądownictwa. Pojawiły się zatem wątpliwości, czy wyrok w sprawie Eryka J. skazanego w maju 2019 roku za zabójstwo dwóch osób i usiłowanie zabójstwa trzech kolejnych w tym swojego wówczas nienarodzonego dziecka, jest prawomocny.

Wątpliwości pojawiły się po tym, jak obrońcy Eryka J. poddali pod wątpliwość tę kwestię, wskazując, że sędzia, która znajdowała się w składzie orzekającym (mowa o Katarzynie Maciaszek) została powołana właśnie przez nową KRS. W czwartek Sąd Najwyższy zebrał się w składzie trzech izb: Cywilnej, Karnej, a także Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, aby rozmawiać o legalności zasiadania w składach sędziowskich osób, które zostały wybrane przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

W uchwale, którą podjęto na posiedzeniu, zdecydowano, że sędziowie wskazani przez nową KRS, są nieuprawnieni do orzekania, a uchwała nie ma zastosowania do wyroków, które zostały wydane przez sądy przed datą jej ogłoszenia. To oznacza, że prawo nie działa wstecz. Ale nie we wszystkich przypadkach. Wyjątkiem w uchwale są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego bez względu na datę.

Oznacza to, że orzeczenia już wydane w sprawach podobnych do tej, w której skazano na dożywocie Eryka J., zostają podtrzymane. Czy to zamyka kwestię jego procesu? Niekoniecznie, ponieważ Sąd Apelacyjny w Łodzi dopuścił właśnie nowy dowód w sprawie, uznając, że potrzebna jest opinia uzupełniająca biegłego sądowego w zakresie psychiatrii oraz psychologa. Ma ona pomóc w rozstrzygnięciu kwestii, czy sprawca makabrycznej zbrodni w Cerekwicy Starej pod Jarocinem, w momencie popełnienia tego czynu, był uzależniony od gier komputerowych.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

19 KOMENTARZE

 1. 9
  16

  Nic się niestanie. Uchwała SN jest niezgodna z prawem. Sejm przyjął ustawę reformującą sądownictwo więc można rzec … finis coronat opus.

  • 6
   6

   Dobre … Uchwała SN jest niezgodna z prawem 😂 w ogóle jaki Sąd Najwyzszy ? Co to w ogóle jest ???

  • 1
   1

   Nie PRAWNIK, tylko GŁĄB. Poucza pani jak to należy się posługiwać piękną polszczyzną, a tu?
   (ale mi jest żal tych wszystkich)- Proszę nadrobić zaległości z języka polskiego prawy gołąbeczką.

  • 7
   9

   PRAWNIK – KONSTYTUCJA wyraznie mówi, kto rozstrzyga spory prawne TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNU. Żal mi pana, ale mimo wszystko miłego dnia.

  • 5
   6

   Te, Anonim! A może powiesz jaki tu był spór kompetencyjny i na czym polegał? Jakie urzędy rościły sobie prawo do rozpoznania tego samego zagadnienia? Wiesz, czy najpierw musisz zapytać tych którzy ci płacą za robienie z siebie idioty?

  • 2
   6

   Dziękuję za wyrazy żalu, ale mi jest żal tych wszystkich, którzy nie rozumieją istoty sporu/problemu. PS1 jestem kobietą; PS2 kiedyś był TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY, a teraz Anonim ma rację to jest TRYBUNAŁ „KONSTYTUCYJNU”

  • 3
   3

   Szanowna pani jeśli pani jest prawnikiem , to bardzo współczuję pani petentom . Po to był stworzony Trybunał Konstytucyjny, aby rozstrzygać te spory. Pani Gersdorf stawia się ponad prawo, łamie zasady trójpodziału władzy. KASTA wybrała państwo z dykty to jest demokracja. Historia kiedyś to rozliczy.

  • 2
   3

   Ja nie obsługuje petentów, tylko klientów. Natomiast co do historii, to absolutnie się zgadzam, na pewno rozliczy ostatnie cztery lata.

  • 6
   6

   A ty trolu od kogo? Bielana, Mateckiego czy Tarczyńskiego? Ty w ogóle wiesz co to jest Konstytucja, czy tylko robisz z siebie debila bo ci za to płacą?

 2. 4
  3

  jeśli już to „porozmawiaj”. Poza tym słowo tuleja (pisane z małej litery) oznacza element mechanizmu lub maszyny, więc dziwna ta sugestia, ale może pokazuje poziom interlokutora nie rozumiejącego, że słowo pisane z małej litery lub dużej litery może mieć różne znaczenie, ale tu już wchodzimy na wyższy poziom rozważań – mam wrażenie, że niedostępny dla wielu osób.

  • 5
   2

   Uważa się pani za osobę wykształconą .Nie na miejscu jest zwracać komuś uwagę, że ktoś się przejęzyczył źle odmienił wyraz. To świadczy o pani inteligencji.

  • 2
   7

   Tak, uważam się za osobę wykształconą i jestem z tego dumna. Dziękuję za zaświadczenie o mojej inteligencji 🙂 natomiast prawda jest taka, że duże/małe litery, interpunkcja, mają kolosalne znaczenie w prawie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick