Ruszył remont dachu Sulmierzyckiego Domu Kultury

0
Fot. sulmierzyce.pl
Dach Sulmierzyckiego Domu Kultury już od dawna czekał na remont. Jego wygląd odstraszał, a stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. W trakcie intensywnego deszczu przeciekał. Gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 100 tys. zł, reszta, czyli ponad 200 tys.zł to wkład własny. W międzyczasie rozwinął się konflikt ze sulmierzyckimi strażakami w sprawie zakupu nowego wozu strażackiego. Dla urzędu ważniejsza jednak była wymiana dachu.

Remont dachu Sulmierzyckiego Domu Kultury to ważna inwestycja dla gminy Sulmierzyce. Budynek znajduje się przy wjeździe do miejscowości, więc może stać się wizytówką miasta. Wymiana pokrycia była konieczna także ze względu na zły stan techniczny. Podczas opadów deszczu dach przeciekał. – Sulmierzyce to jedna z biedniejszych miejscowości w regionie. Nasz budżet jest naprawdę bardzo niski. Dochodzą dodatkowe rzeczy takie, jak zabezpieczenie stanu dróg, na które możemy pozyskiwać środki, ale też musimy mieć wkład własny. Mamy dotacje na dach Sulmierzyckiego Domu Kultury powyżej 100 tys. zł, ale tutaj też musieliśmy mieć wkład własny – mówi Karolina Zaborek-Kulawska, radna Rady Miejskiej w Sulmierzycach.

CZYTAJ: Trwa batalia o nowy wóz dla OSP Sulmierzyce. Na sesji było gorąco

W lutym tego roku awarii uległ ciężki wóz gaśniczy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulmierzycach. Strażacy chcieli, by gmina znalazła środki na zakup nowego samochodu. Naprawa ponadtrzydziestoletniego STAR-a nie jest możliwa, bo części do takiego „staruszka” bardzo trudno dostać. Pomiędzy burmistrzem a druhami z OSP Sulmierzyce narodził się konflikt. Nie jest tak, że gmina nie chce zakupić nowego wozu dla strażaków. Priorytetem była jednak wymiana dachu Sulmierzyckiego Domu Kultury.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 350 tys. zł. Oprócz pokrycia dachu pojawi się także system nowych rynien oraz instalacja odgromowa. Remont potrwa około dwa miesiące. Wykonawcą prac jest firma z Raczyc (gmina Odolanów).

Remont trwa także w Publicznym Przedszkolu w Sulmierzycach. Od września na przedszkolaki będą czekały nowe łazienki i w pełni wyposażony oddział. Koszt inwestycji wyniesie 51,6 tys. zł. Władze gminy informują, że do przedszkola zostały przyjęte wszystkie dzieci z terenu Sulmierzyc, których rodzice złożyli wnioski o przyjęcie do przedszkola.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick