DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Przewodniczący stacjonarnie, a radni wirtualnie. Nadchodzi niecodzienna sesja

Zapowiedziana na czwartek 30 kwietnia XXII sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego przejdzie do historii. Już marcowa odbyła się w nietypowych okolicznościach, ponieważ wstępu do Centrum Aktywności Lokalnej nie mieli ani urzędnicy, ani dziennikarze, ani mieszkańcy. Obecni mogli być jedynie radni, prezydenci oraz osoby niezbędne do przeprowadzenia obrad w tym transmisji na żywo. Ta kwietniowa będzie jeszcze inna, bo wirtualna.

CZYTAJ: Na śmietniku zapasów żywności (jeszcze) nie ma, będą za to maseczki

Za tydzień sytuacja jeszcze bardziej się zmieni, bo nawet radnych zabraknie w sali obrad. Portal wlkp24.info ustalił, że w Centrum Aktywności Lokalnej będzie obecny jedynie przewodniczący. Pozostali rajcy mają znajdować się w domach. Wezmą udział w posiedzeniu poprzez łącze internetowe.

Prezydent Beata Klimek oraz jej zastępcy: Mikołaj Kostka i Sebastian Górki także będą uczestniczyć w sesji, ale również online i w razie pytań, pozostaną do dyspozycji radnych. Przygotowana zostanie dla nich sala konferencyjna w budynku urzędu, do której – w razie potrzeby – będą wzywani także dyrektorzy poszczególnych działów, aby odpowiedzieć na ewentualne pytania i przedstawić wymagane stanowiska.

CZYTAJ: Zagłodził kilka tysięcy kaczek. Odpowie za to przed sądem

W ubiegłym tygodniu odbyły się testy systemu z udziałem radnych. Wcześniej każdy z nich otrzymał instrukcję obsługi, z którą musiał się zapoznać. Będą mieli do dyspozycji oprogramowanie eSesji z systemem wideokonferencji. Oba zostały zestrojone w taki sposób, że rajcy będą widzieć na tabletach z jednej strony projekty uchwał oraz system do głosowania, a z drugiej – przekaz wideo na żywo. Wiemy, że część radnych bez problemu zaliczyli próbę generalną, kolejni mieli kilka pytań dotyczących kwestii technicznych, ale ostatecznie każdy zdał egzamin z obsługi zmodyfikowanego systemu.

XXII sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego odbędzie się w czwartek 30 kwietnia 2020. Początek o godz. 10.00. Transmisja będzie dostępna w Telewizji Proart i na portalu wlkp24.info.

Napisz do autora

Komentarze (6)
 • T
  Tab

  środa, 22 kwietnia, 2020

  A znacie Wy takich radnych jak Andrzej Kornaszewski, Jakub Paduch czy Damian Grzeszczyk? To radni Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej. Słyszeliście, by na tym forum głośno zaprotestowali przeciw temu, co robi w naszym kraju PiS? Czy słyszeliście by w oficjalny sposób zaprotestowali na forum Rady przeciwko wyborom kopertowym, łamaniu konstytucji przez Dudę i posłów PiS-u?
  Ja nie słyszałem.
  Dlaczego? Bo PiS, to przecież ich koalicjant z czasów 2014-2018, gdy miastem rządził Jarosław Urbaniak z PO oraz jego zastępcą Marlena Maląg z PiS, dzisiejsza minister rodziny i pracy, która ostatnio szczekała w radiu partyjny przekaz, bo chyba zapomniała, że nie jest w TVPiS.
  Nie liczcie, że ostrowska Platforma będzie w Radzie Miejskiej broniła demokracji. Bo ja sądzę, że nie będzie broniła jej tak długo, jak będą w niej ludzie posła Jarosława Urbaniaka. On też w Sejmie nie będzie rozliczał swojej dawnej koleżanki. I wszystko wiadomo

  Odpowiedz
 • T
  Tab

  środa, 22 kwietnia, 2020

  Drogi Panie Radny Kornaszewski. Stare powiedzienie mówi: „Uderz w stół, a nożyce się odezwą!”. Pan zadziałał według niego modelowo. I nie dziwi mnie to. Bo główny zarzut wobec Panów to brak wyraźnych działań na forum Rady Miejskiej względem antykonstytucyjnej i antydemokratycznej polityki PiS. Sam Pan przyznał, że na forum Rady zajmujecie się czym innym. Ale może od początku: Dziś na naszych oczach upada państwo prawo. Trybunał Konstytucyjny, który powinien stać na straży najważniejszego źródła prawa w RP – stał się karykaturą sądu konsytucyjnego. Zasiadają w nim bowiem byli posłowie PiS oraz znajomi prezesa Kaczyńskiego. To o Prezesie TK sędzi Julii Przyłębskiej sam Jarosław Kaczyński powiedział, że jest ona jego odkryciem towarzyskim. W mediach krążą przez nikogo nie dementowane doniesienia, że Pan Kaczyński bywa u niej również na obiadach. Jak tacy ludzie mogą zatem strzec porządku konstytucyjnego i prawnego w Polsce? Dziś jesteśmy świadkiem kolejnego zamachu na demokrację w Polsce. Trwają już pełną parą przygotowania do wyborów korespondencyjnych, które odbywają się bez podstawy prawnej. Władza szykuje nam wybory mimo sprzeciwu lekarzy, epidemiologów i ekspertów.
  Kto, jeśli nie wy radni i organy samorządu mają zabierać głos w takich kwestiach?
  Proszę nie uciekać od powinności obrony demokracji na polu samorządowym, bo jesteście Panowie wybrani w wyborach demokratycznych, a mieszkańcy, którzy oddali w nich na Panów głos, obdarzając was zaufaniem, mają prawo oczekiwać, że będziecie występować w ich imieniu i bronić w Polsce demokracji.
  Tego w tej kadencji samorządowej ewidentnie wam brakuje!
  I proszę nie mydlić mieszkańcom oczu, że apel „w sprawie przystąpienia Polski do Zielonego Ładu UE”, to jest to samo, czym mógł być apel w obronie demokraktycznego państwa prawa i sprzeciwu wobec niszczenia porządku konstytycyjnego w Polsce.
  Rozumiem także, że celowo pominął Pan również wątek minister Maląg, która była koalicjentem Jarosława Urbaniaka i jego zastępcą w kadencji 2010-2014. Dziś ta kobieta jest ministrem i posłem, który głosuje za niedemokratycznymi wyborami Prezydenta RP, a wy jako radni PO w tej sprawie milczycie. To jest haniebne Panie Radny. W takich okolicznościach powinniście Panowie wystąpić z oświadczeniem, że koalicja z PiS, a więc de facto wzmacnianie struktur tej partii na szczeblu lokalnym w latach 2010 -2014 była politycznym błędem. Oczekiwałbym publicznego przyznania się do błędu i wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Bez tego opozycja może zapomnieć o skutecznej wygranej z PiS. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • AK
  Andrzej Kornaszewski

  czwartek, 23 kwietnia, 2020

  Szanowny Anonimie, jak już stwierdziłem wyżej, nie śledzisz naszych działań w radzie zbyt uważnie. A było ich znacznie więcej niż wymieniłem. Różnimy się też tym, że ja odpowiedziałem podpisując się, a ty udzielasz kolejnych „dobrych” rad anonimowo. Dodam jeszcze tylko, że zdecydowanie różnimy się w ocenie zadań, jakie wyborcy nam radnym zlecają, wybierając do Rady Miejskiej. Nie będę dalej polemizował, bo nie znoszę dyskusji z anonimem.

  Odpowiedz
 • C
  Czaki

  czwartek, 23 kwietnia, 2020

  Co za trep XD zapytaj swojej Klimkowej ile razy byla pod sadem? Okragle zero. Wielka demokratka a zaraz zobaczysz jak pomoze Sasinowi zorganizowac wybory. Ale wkoncu to kolezanka Dery ktory jej popieral. Najlepszym dowodem koalicji Klimek z PIS jest niejeden prezes miejskiej spolki i dyrektor

  Odpowiedz
 • T
  Tab

  czwartek, 23 kwietnia, 2020

  Drogi Panie Radny Kornaszewski, szanuję Pańskie prawo do zaprzestania dyskusji z powodu, na jaki Pan wskazał. Ja to jednak odczytuję inaczej: jest to zaprzestanie z powodu braku silnych argumentów. Koalicja z PO i PiS w latach 2010-2014 była przecież faktem. Tak samo, jak faktem jest, że to Jarosław Urbaniak powołał na swojego zastępcę Marlenę Maląg z PiS. Dziś ta kobieba głosuje za antydemokratycznymi i niekonstytucyjnymi ustawami. I na ten temat milczycie. To jest bardzo słabe.
  Chciałbym jeszcze odnieść się do wpisu pod nickiem „Czaki”. Może to przypadek, że ten wpis został napisany/wysłany równe 11 minut po wpisie Pana Kornaszewskiego.
  Ale Drogi Czaki, musisz być bardzo zakompleksionym człowiekiem, że wyrażasz potrzebę określania innych per „trep” lub w inny sposób. Sądzę, że Pani Klimkowa nie jest ani moja, ani Twoja. Jest za to Prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego. Myślę, że dla powagi tego urzędu dobrze się stało, że nie uczestniczyła w komicznym proteście przed Sądem Rejonowym, w którym uczestniczyła garstka ludzi, a jego uczestnicy nie zadbali o to, by wosk po palonych przez nich świecach, posprzątać później ze schodów do budynku Sądu. Jeśli piszesz o niejednym prezesie miejskiej spolki i dyrektorze, to moze zechcialbys podac ich dane? Przecież to nie są osoby prywatne, tylko publiczne, wiec oświec nas, co to za osoby rzekomo powiązane z PiS. Zdrowia życzę.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz