Przewodniczący stacjonarnie, a radni wirtualnie. Nadchodzi niecodzienna sesja

6
Posiedzenie Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego / screen z esesja.pl
Ostrowscy radni będą obradować 30 kwietnia wirtualnie. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wymogła zmianę dotychczasowej formy przebiegu sesji. Testy już się odbyły. Jak będzie wyglądać XXII sesja wyjaśniamy na wlkp24.info.

Zapowiedziana na czwartek 30 kwietnia XXII sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego przejdzie do historii. Już marcowa odbyła się w nietypowych okolicznościach, ponieważ wstępu do Centrum Aktywności Lokalnej nie mieli ani urzędnicy, ani dziennikarze, ani mieszkańcy. Obecni mogli być jedynie radni, prezydenci oraz osoby niezbędne do przeprowadzenia obrad w tym transmisji na żywo. Ta kwietniowa będzie jeszcze inna, bo wirtualna.

CZYTAJ: Na śmietniku zapasów żywności (jeszcze) nie ma, będą za to maseczki

Za tydzień sytuacja jeszcze bardziej się zmieni, bo nawet radnych zabraknie w sali obrad. Portal wlkp24.info ustalił, że w Centrum Aktywności Lokalnej będzie obecny jedynie przewodniczący. Pozostali rajcy mają znajdować się w domach. Wezmą udział w posiedzeniu poprzez łącze internetowe.

Prezydent Beata Klimek oraz jej zastępcy: Mikołaj Kostka i Sebastian Górki także będą uczestniczyć w sesji, ale również online i w razie pytań, pozostaną do dyspozycji radnych. Przygotowana zostanie dla nich sala konferencyjna w budynku urzędu, do której – w razie potrzeby – będą wzywani także dyrektorzy poszczególnych działów, aby odpowiedzieć na ewentualne pytania i przedstawić wymagane stanowiska.

CZYTAJ: Zagłodził kilka tysięcy kaczek. Odpowie za to przed sądem

W ubiegłym tygodniu odbyły się testy systemu z udziałem radnych. Wcześniej każdy z nich otrzymał instrukcję obsługi, z którą musiał się zapoznać. Będą mieli do dyspozycji oprogramowanie eSesji z systemem wideokonferencji. Oba zostały zestrojone w taki sposób, że rajcy będą widzieć na tabletach z jednej strony projekty uchwał oraz system do głosowania, a z drugiej – przekaz wideo na żywo. Wiemy, że część radnych bez problemu zaliczyli próbę generalną, kolejni mieli kilka pytań dotyczących kwestii technicznych, ale ostatecznie każdy zdał egzamin z obsługi zmodyfikowanego systemu.

XXII sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego odbędzie się w czwartek 30 kwietnia 2020. Początek o godz. 10.00. Transmisja będzie dostępna w Telewizji Proart i na portalu wlkp24.info.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. A znacie Wy takich radnych jak Andrzej Kornaszewski, Jakub Paduch czy Damian Grzeszczyk? To radni Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej. Słyszeliście, by na tym forum głośno zaprotestowali przeciw temu, co robi w naszym kraju PiS? Czy słyszeliście by w oficjalny sposób zaprotestowali na forum Rady przeciwko wyborom kopertowym, łamaniu konstytucji przez Dudę i posłów PiS-u?
  Ja nie słyszałem.
  Dlaczego? Bo PiS, to przecież ich koalicjant z czasów 2014-2018, gdy miastem rządził Jarosław Urbaniak z PO oraz jego zastępcą Marlena Maląg z PiS, dzisiejsza minister rodziny i pracy, która ostatnio szczekała w radiu partyjny przekaz, bo chyba zapomniała, że nie jest w TVPiS.
  Nie liczcie, że ostrowska Platforma będzie w Radzie Miejskiej broniła demokracji. Bo ja sądzę, że nie będzie broniła jej tak długo, jak będą w niej ludzie posła Jarosława Urbaniaka. On też w Sejmie nie będzie rozliczał swojej dawnej koleżanki. I wszystko wiadomo

  • Radni Koalicji Obywatelskiej nie raz protestowali głośno przeciw łamaniu konstytucji, przeciw temu co PiS robi w kraju, nie protestowali na sesji przeciw wyborom kopertowym, bo pojawiły się one już po ostatniej sesji. Tak więc anonimie Tab strzał w płot. Jeśli ktoś śledzi oficjalne strony posła Urbaniaka, radnych koalicji obywatelskiej na FB to nie będzie tu wypisywał prowokacyjnych głupot. Tak poseł jak i radni nie raz protestowali przed sądem rejonowym przeciw niszczeniu wolnych sądów i łamaniu konstytucji. Byli też autorami apelu Rady Miejskiej do premiera Morawieckiego w sprawie przystąpienia Polski do Zielonego Ładu Unii Europejskiej, czego jak wiemy Polska decyzją rządu ostatecznie nie zrobiła (radni PiS głosowali przeciw). Na koniec dodam, że radni KO nie muszą bronić demokracji w Radzie Miejskiej, bo w naszej radzie demokracja nie jest zagrożona. Naszym zadaniem w radzie jest reprezentowanie mieszkańców w sprawach istotnych dla nich tu, w naszej małej ojczyźnie. Wreszcie chciałbym zaproponować anonimowemu autorowi kłamliwego komentarza, żeby zamiast pisać kłamstwa, prowokować anonimowo tu na tym forum, zechciał zainteresować się tym, co wymienieni przez niego radni rzeczywiście robią w Radzie Miejskiej. PS: Prezydent Urbaniak kierował miastem w latach 2010-2014, a więc przed objęciem rządów w Polsce przez prezesa Kaczyńskiego i jego fanów. Tak więc nawet w tym szczególe autor wykazał się niewielką wiedzą dotyczącą funkcjonowania władz naszego miasta.

 2. Drogi Panie Radny Kornaszewski. Stare powiedzienie mówi: „Uderz w stół, a nożyce się odezwą!”. Pan zadziałał według niego modelowo. I nie dziwi mnie to. Bo główny zarzut wobec Panów to brak wyraźnych działań na forum Rady Miejskiej względem antykonstytucyjnej i antydemokratycznej polityki PiS. Sam Pan przyznał, że na forum Rady zajmujecie się czym innym. Ale może od początku: Dziś na naszych oczach upada państwo prawo. Trybunał Konstytucyjny, który powinien stać na straży najważniejszego źródła prawa w RP – stał się karykaturą sądu konsytucyjnego. Zasiadają w nim bowiem byli posłowie PiS oraz znajomi prezesa Kaczyńskiego. To o Prezesie TK sędzi Julii Przyłębskiej sam Jarosław Kaczyński powiedział, że jest ona jego odkryciem towarzyskim. W mediach krążą przez nikogo nie dementowane doniesienia, że Pan Kaczyński bywa u niej również na obiadach. Jak tacy ludzie mogą zatem strzec porządku konstytucyjnego i prawnego w Polsce? Dziś jesteśmy świadkiem kolejnego zamachu na demokrację w Polsce. Trwają już pełną parą przygotowania do wyborów korespondencyjnych, które odbywają się bez podstawy prawnej. Władza szykuje nam wybory mimo sprzeciwu lekarzy, epidemiologów i ekspertów.
  Kto, jeśli nie wy radni i organy samorządu mają zabierać głos w takich kwestiach?
  Proszę nie uciekać od powinności obrony demokracji na polu samorządowym, bo jesteście Panowie wybrani w wyborach demokratycznych, a mieszkańcy, którzy oddali w nich na Panów głos, obdarzając was zaufaniem, mają prawo oczekiwać, że będziecie występować w ich imieniu i bronić w Polsce demokracji.
  Tego w tej kadencji samorządowej ewidentnie wam brakuje!
  I proszę nie mydlić mieszkańcom oczu, że apel „w sprawie przystąpienia Polski do Zielonego Ładu UE”, to jest to samo, czym mógł być apel w obronie demokraktycznego państwa prawa i sprzeciwu wobec niszczenia porządku konstytycyjnego w Polsce.
  Rozumiem także, że celowo pominął Pan również wątek minister Maląg, która była koalicjentem Jarosława Urbaniaka i jego zastępcą w kadencji 2010-2014. Dziś ta kobieta jest ministrem i posłem, który głosuje za niedemokratycznymi wyborami Prezydenta RP, a wy jako radni PO w tej sprawie milczycie. To jest haniebne Panie Radny. W takich okolicznościach powinniście Panowie wystąpić z oświadczeniem, że koalicja z PiS, a więc de facto wzmacnianie struktur tej partii na szczeblu lokalnym w latach 2010 -2014 była politycznym błędem. Oczekiwałbym publicznego przyznania się do błędu i wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Bez tego opozycja może zapomnieć o skutecznej wygranej z PiS. Pozdrawiam.

 3. Szanowny Anonimie, jak już stwierdziłem wyżej, nie śledzisz naszych działań w radzie zbyt uważnie. A było ich znacznie więcej niż wymieniłem. Różnimy się też tym, że ja odpowiedziałem podpisując się, a ty udzielasz kolejnych „dobrych” rad anonimowo. Dodam jeszcze tylko, że zdecydowanie różnimy się w ocenie zadań, jakie wyborcy nam radnym zlecają, wybierając do Rady Miejskiej. Nie będę dalej polemizował, bo nie znoszę dyskusji z anonimem.

 4. Co za trep XD zapytaj swojej Klimkowej ile razy byla pod sadem? Okragle zero. Wielka demokratka a zaraz zobaczysz jak pomoze Sasinowi zorganizowac wybory. Ale wkoncu to kolezanka Dery ktory jej popieral. Najlepszym dowodem koalicji Klimek z PIS jest niejeden prezes miejskiej spolki i dyrektor

 5. Drogi Panie Radny Kornaszewski, szanuję Pańskie prawo do zaprzestania dyskusji z powodu, na jaki Pan wskazał. Ja to jednak odczytuję inaczej: jest to zaprzestanie z powodu braku silnych argumentów. Koalicja z PO i PiS w latach 2010-2014 była przecież faktem. Tak samo, jak faktem jest, że to Jarosław Urbaniak powołał na swojego zastępcę Marlenę Maląg z PiS. Dziś ta kobieba głosuje za antydemokratycznymi i niekonstytucyjnymi ustawami. I na ten temat milczycie. To jest bardzo słabe.
  Chciałbym jeszcze odnieść się do wpisu pod nickiem „Czaki”. Może to przypadek, że ten wpis został napisany/wysłany równe 11 minut po wpisie Pana Kornaszewskiego.
  Ale Drogi Czaki, musisz być bardzo zakompleksionym człowiekiem, że wyrażasz potrzebę określania innych per „trep” lub w inny sposób. Sądzę, że Pani Klimkowa nie jest ani moja, ani Twoja. Jest za to Prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego. Myślę, że dla powagi tego urzędu dobrze się stało, że nie uczestniczyła w komicznym proteście przed Sądem Rejonowym, w którym uczestniczyła garstka ludzi, a jego uczestnicy nie zadbali o to, by wosk po palonych przez nich świecach, posprzątać później ze schodów do budynku Sądu. Jeśli piszesz o niejednym prezesie miejskiej spolki i dyrektorze, to moze zechcialbys podac ich dane? Przecież to nie są osoby prywatne, tylko publiczne, wiec oświec nas, co to za osoby rzekomo powiązane z PiS. Zdrowia życzę.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick