Przekroczysz prędkość – nie stracisz prawka?

0
Obowiązujące przepisy są jasne: kierowca, który przekroczy prędkość o więcej niż 50km/h w terenie zabudowanym, utraci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Sejmowa komisja jednogłośnie przyjęła projekt nowelizacji, który ma wprowadzić drobne zmiany. Jakie?

Jeśli kierowca, mimo zakazu prowadzenia pojazdów na okres 3 miesięcy, „wpadnie” kolejny raz – okres wydłuża się do 6 miesięcy. Kolejna wpadka kończy się utraceniem uprawnień, a kierowca jest zmuszony ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Nowelizacja ma wprowadzić drobne zmiany. Według niej, kierowca może uniknąć kary jeśli mamy do czynienia z „sytuacją w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącemu dobru chronionemu prawem”. Mówiąc jaśniej, kierowcy nie zostanie zatrzymane prawo jazdy jeśli np. transportuje chorego lub rodzącą kobietę do szpitala. Dotyczy to także lekarza, który jedzie do chorego, który potrzebuje pomocy.

Nowy projekt objąć ma też strażaków z OSP, którzy w tym czasie będą w drodze na miejsce zbiórki przed akcją ratunkową.

Kolejną z drobnych zmian ma być wydłużenie czasu podjęcia decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy przez starostę z 14 na 21 dni.

Projekt nowelizacji ustawy został jednogłośnie przyjęty.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick