DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Przejechał przez przejazd kolejowy łamiąc przepisy. Został nagrany

Wysoki mandat i punkty karne – takie konsekwencje poniósł 21-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego. Kierowca postanowił nie zatrzymać się przed przejazdem kolejowym, choć obowiązywał go znak „STOP”. Jego wykroczenie zostało nagrane. 

Fot. KPP Jarocin

Do sytuacji doszło na przejeździe kolejowym na szlaku Poznań – Ostrów Wielkopolski znajdujący się pomiędzy Kotlinem i Magnuszewicami. 21-latek kierujący Toyotą Proace postanowił pewnie wjechać na przejazd, mimo że z obu stron kierowców obowiązuje znak „STOP”. „Uznał jednak, że to on decyduje kiedy się zatrzymać, nie jakiś tam znak drogowy, bo jemu się przecież spieszy. Pewnie spotkania z naszymi policjantami młody kierowca wspominać miło nie będzie” – czytamy treść wpisu jarocińskiej policji.

Okazuje się, że tuż za przejazdem stał zaparkowany radiowóz, a w nim policjanci. Nagrali całe zdarzenie i zatrzymali 21-latka.

Młody kierowca został ukarany mandatem w wysokości 3 tysięcy złotych i otrzymał osiem punktów karnych. – Ale gdyby zamiast na radiowóz za przejazdem trafił w pociąg po nim jadący, mógłby już nie mieć żadnych wspomnień. Pociąg to masa i siła, a spotkania z nim na torach najczęściej kończą się śmiercią tych, którzy zignorowali znak STOP. Warto tak ryzykować, tak się spieszyć? Naszym zdaniem NIE! – mówi asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • 5
    54

    środa, 9 sierpnia, 2023

    Czy ten znak stop jest tutaj ustawiony zgodnie z prawem? Nie jestem ekspertem ale mam wątpliwości…

    Odpowiedz
    • ZW
      Zszoko Wany

      środa, 16 sierpnia, 2023

      Nie jest, mandat jest bezprawny, a pani aspirant Zaworska nie powinna mieć PJ.

      chyba że była tablica “sygnalizacja nieczynna”, wtedy obowiazuja znaki

      Odpowiedz
  • ZW
    Zszoko Wany

    środa, 16 sierpnia, 2023

    Przecież pani aspirant nie ma zielonego pojęcia i mandat jest do natychmiastowego uchylenia.

    Z czynna sygnalizacja to jest przejazd o ruchu kierowanym i znak B-20 “stop” nie obowiazuje przy ruchu kierowanym sygnalizacja.
    Dlatego kierowca nie popełnil wykroczenia, czynna sygnalizacja ma priorytet ponad znaki ustalajace pierwszeństwa, jak znak B-20 “stop”.

    Poza tym, wlaśnie z powodu powyższego, rozporzadzenie o warunkach technicznych ustawienia znaków, nie przewiduje ustawienia znaków “stop” na takim przejezdzie z sygnalizacja (kategoria przejazdu wyższa niż “D”).
    Ten znak “stop” jest wg tego rozporzadzenia nielegalny.
    A wg najnowszego orzecznictwa, nie wolno karać za nieprzestrzeganie nielegalnie postawionych znakow, to jest drugi powód dla natychmiastowego uchylenia mandatu.

    Pani aspirant i jej załoga nie ma także praktyczno logicznie zielonego pojęcia: bo gdyby groził przejazd pociagu, mielibyśmy czerwony sygnał ma czynnej sygnalizacji i wtedy prawdopodobnie kierowca by się poprawnie zatrzymał.
    Tak że makabryczne obrazy malowane przez pania aspirant to czysta wyobraźnia i puste slogany.

    Pani Aspirant powinna sie zdecydować, czy jest to przejazd o ruchu kierowanym sygnalizacja i wtedy nie zwracamy uwagi na znaki ustalajaca pierwszeństwa jak B-20 “stop”, bo faza ciemna sygnalizatora informuje o braku zbliżajacego się pociagu,
    czy jest to przejazd o ruchu niekierowanym (kategoria przejazdu poniżej “C”) z obowiazywaniem znaków drogowych i zatrzymaniem się ze znaku stop (a nawet już z krzyża św. andrzeja).

    Czy też sygnalizacja była oznakowana tabliczkami jako nieczynna i dlatego wtedy obowiazywał znak stop???
    Ale o tym pani Aspirant nie wspomina….

    Dziennik Ustaw
    Dz.U.2019.2311 t.j. Akt obowiązujący
    Wersja od: 6 grudnia 2022 r.
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 3 lipca 2003 r.
    w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach
    Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, z późn. zm.)

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz