Przebudowali całe osiedle. Na zakończenie inwestycji posadzili drzewo osiągające ogromne rozmiary [ZDJĘCIA]

0
Fot. jarocin.pl
Choć zazwyczaj inwestycje kończą się przecięciem wstęgi z udziałem lokalnych władz, w Jarocinie poszli o krok dalej. Podczas otwarcia gruntownie zmodernizowanego Osiedla Kopernika zasadzili platana klonolistnego. Ma on symbolizować "wielkość i piękno inwestycji".

Dwa lata trwała przebudowa infrastruktury Osiedla Kopernika w Jarocinie, a kiedy już dobiegła końca, władze miasta postanowiły uczcić ten moment posadzeniem drzewa – platana klonolistnego. – Niech to będzie symbol wielkości i piękna tej inwestycji, którą uroczyście finalizujemy – powiedział burmistrz Jarocina Adam Pawlicki podczas oficjalnego otwarcia inwestycji.

W ramach inwestycji wymieniono:

  • sieci: wodociągową, gazową, kanalizacyjną, sanitarną i deszczową wraz z przyłączami,
  • przebudowano infrastrukturę podziemną,
  • położono nowe nawierzchnie na 10 ulicach (niemal 22 tys. m2),
  • wybudowano wywyższenia na skrzyżowaniach ul. Staszica z ul. Kopernika oraz ul. Marcinkowskiego z ul. Kopernika,
  • zainstalowano 115 lamp ulicznych,
  • powstały 262 nowe miejsca parkingowe (w stosunku do 53 obecnych przed przebudową osiedla),
  • posadzono 309 drzew i zasiano trawę w pasach oddzielających chodniki od jezdni.

CZYTAJ: Mała Sandra czeka na pomoc! Brakuje blisko 5 milionów złotych! Zbiórka trwa!

Przebudowa Osiedla Kopernika jest składową pięciu dużych inwestycji realizowanych w ramach projektu pod nazwą “Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”. W jego ramach przebudowywane są także instalacje podziemne w centrum miasta. Kilkupłaszczyznowa inwestycja ma kosztować 273 mln zł. 135 mln zł pozyskano z unijnego dofinansowania. – Realizacja tej inwestycji była możliwa przede wszystkim dzięki zaangażowaniu kadry Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie z Elżbietą Kostką na czele. Bardzo wam za to dziękuję i jednocześnie gratuluję dobrze wykonanego zadania – podkreślił w czasie uroczystości burmistrz Pawlicki.

Następnie razem z prezesem PWiK-u Remigiuszem Nowojewskim posadził platana klonolistnego.

Jedno z największych drzew tego gatunku w Polsce i największe w Wielkopolsce znajduje się niejako po sąsiedzku, bo w Dobrzycy (powiat pleszewski). Tamtejszego Platana Konstytucyjnego można podziwiać w Zespole Pałacowo-Parkowym przy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Jest wysoki na ok. 37 metrów, a obwód pnia wynosi ponad 1010 centymetrów. To jednak nie jedyny okaz tego typu posadzony w parku, który liczy setki lat.

Listę najstarszych i największych drzew w Polsce z podziałem na powiaty i miejscowości, w których się znajdują można wyszukać w Rejestrze Polskich Drzew Pomnikowych dostępnym online.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick