Protestowali w obronie wolnych mediów. Sprawdź, jak przebiegał protest w Ostrowie

25
W miniony piątek ustawa nazywana "Lex TVN" niespodziewanie poróciła do Sejmu i została błyskawicznie przegłosowana przez parlamentarzystów. Nowe przepisy mogą mieć wpływ na jedną z największych stacji komercyjnych nadających w Polsce, a także wywołać międzynarodowy kryzys na linii Stany Zjednoczone - Polska. Nowelizacja ustawy trafiła na biurko prezydenta, a w niedzielę na terenie całego kraju zorganizowano protesty. Pikieta odbyła się również na ostrowskim rynku.

Punktualnie o godzinie 15.00 przed ostrowskim ratuszem rozpoczęła się demonstracja. Organizatorem protestu była grupa Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła”. Na rynku zebrała się grupa mieszkańców, a wśród nich byli lokalni parlamentarzyści. – To co zrobiono w Sejmie w ostatnich dniach, to jest kolejny krok w stronę likwidacji państwa prawa. Możemy powiedzieć jasno, Konstytucja jest, ale została wygaszona. W tej chwili jest Konstytucja według Jarosława Kaczyńskiego i Julii Przyłębskiej – tłumaczył Jerzy Wójcicki, z grupy Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła”.

Po wysłuchaniu i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrała senator Ewa Matecka. – Jak trzeba się bać prawdy, żeby tak zaciekle walczyć z wolnymi mediami. Im więcej prawdy w mediach niezależnych, tym strach rośnie w jego oczach (w oczach Jarosława Kaczyńskiego – przyp. red.) mówiła do zebranych na rynku osób Ewa Matecka. – Teraz ta ustawa leży na biurku prezydenta, który publicznie obiecał, że ją zawetuje. Jesteśmy teraz tutaj, żeby wezwać Andrzeja Dudę do tego, by swoją obietnicę wypełnił – powiedział z kolej poseł Koalicji Obywatelskiej, Jarosław Urbaniak.

W pikiecie brało udział co najmniej 100 osób, a dotyczyła nie tylko kwestii wolności mediów, ale ogólnie sprzeciwu wobec obecnego rządu. Ogólnym wydźwiękiem była zachęta do aktywnego uczestnictwa w kolejnych wyborach i w życiu politycznym.

ZOBACZ RELACJĘ LIVE Z PROTESTU NA NASZYM FANPAGE’U

Niespodziewany powrót „lex TVN” i możliwy konflikt z USA

Ustawa medialna, czyli tzw. „Lex TVN”, powróciła do Sejmu po kilku miesiącach przerwy. Wówczas przerwano pracę nad nowymi przepisami, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie jednej z największych telewizyjnych stacji komercyjnych w kraju. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który może ją zawetować, podpisać lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Wspomniane przepisy mogą też wpłynąć na stosunki pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Grupa kanałów TVN należy bowiem do amerykańskiego koncernu medialnego Discovery. „Lex TVN” może wywołać kryzys z naszym najważniejszym i największym sojusznikiem, a także spowodować liczne problemy w sferze gospodarczej.

WIĘCEJ NA TEMAT „LEX TVN”

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

25 KOMENTARZE

 1. „Pamiętajcie o tym, co spotyka każdą władzę, która sprzeniewierza się ojczyźnie „. (D.Tusk) Pamiętamy ! Nord Stream 1, Nord Stream 2.

  • Pamiętamy- skłócenie ze wszystkimi sąsiadami, z Unią Europejską, teraz z USA, to nie sprzeniewierzenie, to jawna zdrada ojczyzny.

 2. Ciągle te same twarze. Z deszczu pod rynnę mamy znów wpaść? Gdzie powiew jakiejkolwiek świeżości politycznej? Nie ma. PiS i PO to przyjaciele, nikt nikogo nigdy nie rozliczył za przeszłość polityczną, poza krzyczeniem jednych na drugich nic nie robią. Nie ma co liczyć na jakąkolwiek poprawę. Nie z tymi ludźmi.

  • Nie mam czasu i ochoty wchodzić w to bagno, zresztą nie nadaję się do tego i w przeciwieństwie do niektórych jestem tego świadomy. Widzę natomiast że są politycy którzy spróbowali i dali sobie spokój (Petru, Palikot).
   Albo cię „elity” pochłoną i zostaniesz ich pachołkiem, albo cię zniszczą. Zobacz naszych młodych radnych, jaki poziom dyskusji osiągają – identyczny jak starsi koledzy i koleżanki.

 3. PIS za nic ma praworządność, wolność i demokracje.
  Zachowuje się jak okupant łupiąc i niszcząc wszystko co napotka na swojej drodze. Czego nie może przejąć i podporządkować, niszczy.
  Ile jeszcze potrwa ten czarny okres w naszej historii.

 4. Do wszystkich skwaszonych ryjków pod postem. Można nie lubić TVN-u i sporo mu zarzucać, ale trzeba kompletnie nie mieć mózgu, aby popierać to, co z tym medium chce zrobić Kaczyński rękoma swoich sługusów. Serio tego chcecie? Eliminacji telewizji, która pokazuje prawdę inną od tej ładowanej w łby przez TVPIS? Telewizji, która zawsze, bez wyjątku, na żywo pokazuje to co się dzieje w sejmie i na ulicach, gdy tymczasem TVPIS nieustannie liże tyłki władzy i opluwa wszystkich, którzy z tą władzą się nie zgadzają? Tak mają wyglądać media w wolnym kraju? Jedna i słuszna telewizja rządowa z peanami dla władzy, a reszta out? Że Korea Północna??? Opamiętajcie się ludzie!

  • Aż taki beznadziejny kit wciskają w TVP? Ludzie wy nie macie szacunku do swoich dzieci i wnuków sprawując i taki los!

  • Przez tyle lat TVN działał zgodnie z prawem, teraz PiS tak zmienił prawo, żeby nie … Tak można załatwić każdego, tylko trzeba mieć nawet nie połowę przydupasów w sejmie. Prawo, które działa wstecz. Pozwól komuś zainwestować w Polsce, potem zmień prawo i zmuś do sprzedaży ze stratą. To rzeczywiście zgodne z prawem postępowanie.

 5. Na kolana, całować w stopy Niemca.
  To typowe było przez blisko 50 lat.
  Taki los zafundowali pseudo demokraci swoim dzieciom i wnukom.

 6. Nigdzie na świecie liczący się podmiot medialny nie ma powyżej 49 % udziału zagranicznego kapitału u nas siejąca zamęt i nienawiść tvn ma .

 7. Ludzie im nie wierzą. A zwłaszcza Urbaniakowi, który w TV i na wiecach pluje na PiS, a gdy był prezydentem miasta, to swoim wiceprezydentem zrobił Marlenę Maląg z PiS. Nie przeszkadzało mu również, że 3 stanowiska w Radzie Miejskiej pełniło 3 radnych PiS (Górski, Dera-Szymańska i Łakomy). Tak samo w powiecie, koalicja starosty Rajskiego z PiSem od 2010 roku. Oni tylko krzyczą, że są obrońcami demokracji, a gdy trzeba podzielić się stołkami, to koalicje z PiSem im pasują.

 8. Protestowali w obronie wolnych mediów a sami dają się zniewolic i łamać swoje prawa.
  To jakiś paradoks. Zniewoleni i ogłupieni przez media walczą o wolne media.
  Jakie one wolne?
  Kto ma pieniądz to ten nad nimi ma władze.
  A lud to kupuje co ktoś nam na ekranie wykreuje.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick