Sejm przegłosował tzw. lex anty-TVN

18
Fot. Krzysztof Białoskórski | Flickr / Sejm RP
228 posłów było za, 216 - przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. 6 nie głosowało. To wyniki głosowania nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Choć początkowo planowano rozpocząć głosowanie w godzinach popołudniowych, ostatecznie nastąpiło ono po 21.00.

Zdaniem przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, projekt ustawy ma na celu możliwość przeprowadzenia repolonizacji mediów. Zdaniem przeciwników – celem autorów tego projektu jest uderzenie w wolne media, a w szczególności w TVN i TVN24 należący do amerykańskiej grupy Discovery.

Pojawiały się też głosy, że koalicja rządząca być może chciałaby mieć wpływ na to, co dzieje się w tej stacji. Inne argumenty wskazywały na próbę zablokowania tym projektem ustawy ewentualnego wejścia do Polski kapitału „z nieprzyjaznych krajów”. Wielu specjalistów i komentatorów uważa jednak, że projekt ustawy został wymierzony w medium należące do amerykańskiego koncertu, a USA są najważniejszym sojusznikiem Polski na świecie, a nie „nieprzyjaznym krajem”.

Reasumpcja i okrzyki „oszuści”

Wiele kontrowersji wokół obrad wywołało podjęcie decyzji o reasumpcji głosowania o przesunięciu posiedzenia na wrzesień. M.in. Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego domagał się z mównicy sejmowej przesunięcia obrad na początek kolejnego miesiąca. Wniosek przeszedł, ale marszałek Sejmu zdecydowała, że będzie trzeba powtórzyć głosowanie. Jak argumentowała, 30 posłów złożyło wniosek o reasumpcję, zasłaniając się tym, że nie wiedzieli, na kiedy obrady zostaną przesunięte. Marszałek Elżbieta Witek następnie wzięła winę na siebie, twierdząc, że ona ponosi odpowiedzialność za zamieszanie, bo – jej zdaniem – „wprowadziła posłów w błąd”.

Dodała również, że po konsultacji z pięcioma prawnikami (ich nazwisk nie ujawniła), upewniła się, że może taki wniosek poddać pod głosowanie. W tym momencie na sali obrad można było usłyszeć okrzyki: „Oszuści!” dochodzące z ław, w których zasiadali posłowie opozycji. Uważali oni, że decyzją o reasumpcji marszałek Witek złamała prawo. Czara goryczy przelała się po tym, jak okazało się, że reasumpcja dotyczy głosowania, które PiS pierwotnie przegrało, a które dotyczyło właśnie przełożenia obrad na wrzesień.

Słowa oburzenia były też skierowane w stronę Pawła Kukiza, założyciela Kukiz’15, który zdecydował się poprzeć nowelizację ustawy, choć nie wszyscy przedstawiciele tego ugrupowania zagłosowali podobnie, jak on.

CZYTAJ TEŻ: “Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska!”. Mieszkańcy protestowali na ostrowskim Rynku

Lex-TVN w Senacie

Projekt ma teraz trafić do Senatu, w którym minimalną większość nad Zjednoczoną Prawicą ma opozycja. Być może jej szeregi zasilą przedstawiciele Porozumienia Jarosława Gowina. Ich koledzy w Sejmie częściowo nie zachowali dyscypliny głosowania nad tym projektem ustawy. Senat będzie miał 30 dni na zajęcie się dokumentem. Cześć senatorów już zapowiedziała, że Izba Wyższa „bardzo dokładnie przeanalizuje zapisy projektu”. Niewykluczone, że poświęci na to właśnie regulaminowe 30 dni.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak głosowali posłowie z regionu za zmianą ustawy o radiofonii i telewizji (tzw. lex anty-TVN) [LISTA IMIENNA]

screen ze strony sejm.gov.pl
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

18 KOMENTARZE

 1. Prawdziwe oblicze ,, dobrej zmiany ” – kolejny etap równania do Białorusi ! Coraz bliżej do dyktatury – a zaślepieni wyborcy tak ochoczo głosowali na władzę oszołomów, nieudaczników – chorych z nienawisci i pazernych na kasę ! Władza bez zasad i honoru – rujnująca nasz kraj, – skłocona z UE – ze Stanami – pozostaje nam Rosja, Białoruś, Orban . . . – już stajemy się ciemnogrodem – Skansenem PIS !

 2. Wreszcie wywalili na cycki tego lamusa Gowina. Coś pięknego. Lewactwo znowu z ręką w nocniku. Takiego polityka jak Kaczyński nie było jeszcze i nie będzie długo po nim. Robi miazgę z lewactwem i pachołkami Niemiec. Brawo.

 3. Co się dziwić że przegłosowana ustawa. Głosowała też Marlena Malag łamiąc prawo. Nic nowego w czasie jak była dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej na Waryńskiego 29 łamała Kodeks Pracy (pamiętamy, dokumenty PIP w tej sprawie mamy, nigdy nie wybaczymy). Teraz bierze udział w łamaniu poważniejszych przepisów prawa. Kiedyś ta Pani wróci do Ostrowa i jak ludziom których skrzywdziła spojrzy w oczy? Jak się będzie czuła w ostrowie??? To dla kasy czy z przekonania??? Kobieto przeproś tych co skrzywdzilas, których oszukałaś. Ta pani powinna zostać ministrem wszystkich inkasentów spisujących liczniki. Ma doświadczenie z inkasentem.

 4. Spokojnie, pani Beato. Ustawa jeszcze musi być zatwierdzona przez senat a tam nieznaczną większość ma opozycja,a tzw. grupa Gowina może się przyłożyć do weta po tym jak go ostatnio potraktował PIS odwołując go z funkcji ministra i wicemarszałka Sejmu. Zresztą PIS nie pierwszy raz strzela sobie w kolano, czas pokaże co będzie dalej.

 5. Zupełnie nie rozumiem postępowania kukizowców podobno antysystemomców. To porażka. Za dwa lata pozostanie tylko pył i wstyd. Sprzedali się staremu dziadowi za państwowe stołki.

 6. Zanim pisowcy się skończą, to wielu z nas wykończą. Zadłużą nas tak, że nasze prawnuki będą jeszcze spłacać długi Pisu i jego sprzedajnego elektoratu. Podporządkowują sobie wszystkie instytucje, chcą mieć wpływ na obywateli w 100%… Począwszy od sypialni, ilości dzieci, światopoglądu, sądów, po edukację dzieci, no i teraz media. Wkrótce wezmą się za internet. Kaczyński idzie po trupach do władzy autorytarnej, za nim podąża armia przydupasów oraz jego elektorat, który utopiłby inaczej myślących w łyżce wody. I żal tej młodej demokracji, mojej Ojczyzny, moich dzieci, wnuków i tych, którzy zdrowie i życie stracili po drodze…I zastanawiam się dokąd idziesz, moja Polsko?

 7. Kukizowi dedykuję słowa kapitana Wagnera do von Nogaya (w filmie „CK Dezerterzy”) – ” Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów dostatecznie obelżywych, żeby określić pańskie zachowanie, kanalio”.

 8. Dla kukiza i konfy:
  „Próżnoś repliki się spodziewał.
  Nie dam ci prztyczka ani klapsa.
  Nie powiem nawet pies cię j…ł,
  bo to mezalians byłby dla psa.”
  Julian Tuwim.

 9. A w PIS siedzi na stołku ministerialnym Marlena Maląg, mieszkanka Ostrowa Wielkopolskiego, która jako przeciętna nauczycielka w klasach 1-3, dzięki pomocy prezydenta Kruszyńskiego lata temu została dyrektorką szkoły na Waryńskiego. Już wtedy łamała przepisy Kodeksu pracy. Cóż się dziwić, że źle się dzieje w naszym kraju skoro pozwalamy takim ludziom dostać się do władzy

 10. Sprzedawczyki – za stanowiska i kasę – sprzedają naszą wolnośc i demokrację w Polsce – obrzydliwoć ,, dobrej zmiany ” – prawdziwe oblicze PiS. wstyd za takich parlamentarzystów – marionetki !

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick